Zonguldak İzcileri Çanakkale yolunda! Zonguldak İzcileri Çanakkale yolunda!
Zonguldak Nostalji sayfasının editörü Yüksel Yıldırım, Zonguldak'ın ilk şehit işçileri, Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar'ı kaleme aldı.
Yıldırım tarafından Zonguldak Nostalji hesabından paylaşılan yazı şu şekilde:
10 Mart 1965 günü Gelik’te başlayan, 12 Mart günü Kozlu'da maden işçilerinin hak arayışı için devam ettirdikleri eylem sırasında çıkan çatışmalarda, işçilerden Mehmet Çavdar ve Satılmış Tepe yaşamlarını yitirmişti...
Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde vurularak öldürülen ilk işçiler olarak ta anılır.
12 Martın erken saatlerinde, önce işçilerin önünden kaçan yöneticiler ve jandarmalar, denizcilerin kurduğu barikatın arkasına geçti; ardından işçiler geldi. Kendilerine doğrultulmuş tüfeklere doğru yürüdüler. Ateş açıldı.
Satılmış Tepe ile Mehmet Çavdar vuruldu. Biri hemen öldü, biri hastaneye götürülürken. Artık madencileri durdurmak mümkün değildi. Askerlerle göğüs göğüse dövüşmeye giriştiler. Onları da püskürttüler. 10 işçi ile 12 er yaralandı.
13 Mart günü ölen madencilerin cenazeleri defnedilmek üzere köylerine yollandılar. Bu klasikleşmiş fotoğraf karesinde madenciler arkadaşlarını taşırken görünüyor. "Milliyet" gazetesinden foto muhabiri Özdemir Gürsoy'un çektiği bu kare, uzun yıllar, işçi hareketi ve afişlerde, pankartlarda, yayın organlarında kullanıldı, bir simge haline geldi.
1965 madenci ayaklanması üzerine şair Fazıl Hüsnü Dağlarca bir de “Zonguldak Ağıtı” yazdı:
Zonguldak Ağıdı
Bir kömür, bir uzak, bir kara, bir derin,
Ellerin, yer altında yitmiş kocaman ellerin.
Yıllarca çalışırsın, gündeliğin on lira,
Açsın, susar kuyular bağıra bağıra
Ko yamyassı ayakların balçık toprağa girsin,
Kim yürürse öldürürler bilirsin.
Zonguldak ölü iki gecede gecede diri bir,
Zonguldak bir Türkiye, bir aç Türkiye değil midir?
Tanrı yeryüzünündür, bir pay düşmez sana,
Sen yer altındasın, Tanrısızsın, anlasana.
Bir 2 kişi ve yazı görseli olabilirBir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Zongaldak Nostalji Zongaldak Nostalji SATILMIŞ TEPE MEHMET ÇAVDAR ZONGULDAK'TA işçi SINIFININ İLK ŞEHİTLERİ' görseli olabilir
Editör: Bekir Ekici