Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretime kaydı olmayan 367 öğrencini tespiti yapıldı. Proje kapsamında yapılan çalışmalarla öğrencilere ulaşılarak, velilerle görüşülerek okula devam etmeme sebepleri giderilerek yeniden eğitimle buluşturulacak.

Okula kaydı olmayan öğrencilerin yeniden eğitimle, okulla buluşturulması için yapılan çalışmaları paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, bir tek çocuğun bile okulla buluşturulmasının  önemli olduğunu, hiçbir çocuğun eğitim öğretimin dışında kalmasına  gönüllerinin razı olmadığını ifade ederek  Zonguldak genelinde yapılan çalışmalarla kayıtlı olmayan öğrencileri yeniden eğitimle buluşturulmaya başladığını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Aldoğan konu ile ilgili “Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitimde uyguladığı sosyal politikalarla; sosyoekonomik olarak dezavantajlı ailelerimizin çocuklarımızın  eğitimle buluşabilmesi için şartlı eğitim yardımları, pansiyonlar, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, ücretsiz ders kitapları, kaynak kitaplar gibi uygulamalarla eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları arttı. İlimizde ortaöğretimdeki okullaşma oranı %92’lerden %98,69’ a kadar çıktı. Hedefimiz ortaöğretimdeki okullaşma oranını önümüzdeki üç ay içerisinde Bakanlığımız hedefi olan % 99’a çıkarmak. Okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz birlikte tek tek tüm öğrencilerimize ulaşıyoruz, okullarda oluşturulan ekiplerimiz, öğrencilerimizin adreslerine giderek ailelerimizi ve çocuklarımızı dinliyorlar. Öğrencimizi eğitimden uzak kılan sebep ne ise ailemiz, öğrencimiz için en uygun çözümü üretmeye çalışıyoruz. Okula kaydı olmayan evladımızı, eğitim öğretim süreçlerimize dahil etmek için sahada tüm eğitim ve yönetim kadrolarımız çalışmaya devam ediyor.

Zonguldak’ta tüm evlatlarımızın eğitime erişimini sağlamak için çalışan okul ve kurumlarımızdaki eğitim ve yönetim kadrolarımıza, destek olan velilerimize teşekkür ediyorum. Eğitimin tüm kademelerde eğitime erişimin artırılması için ilimize yapılan eğitim yatırımlarında desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr. Sayın Mahmut  Özer’e tüm eğitim ailemiz adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.