banner3

banner17

Hayali yürekleri dağladı... İşte Mertcan'ın hayat hikayesi

Zonguldak’ta sokak röportajında “Hayalin Nedir?” sorusuna “Evde aç olmaması” diyerek yürekleri dağlayan 11 yaşındaki Mertcan Gezer’in hikayesi yürekleri dağladı
Zonguldak 09.06.2021, 12:23 09.06.2021, 23:46
2738

Not: Konu ile ilgili haber merkezimize ve sosyal medya hesaplarımıza gelen mesajlar için hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Mertcan ve ailesinin temel ihtiyaçlarının giderilebilmesi için hayırsever vatandaşlarımıza dönüş sağlanacaktır.

Yardımsever vatandaşlarımıza ilgileri için teşekkür ederiz. İhtiyaçların durumuna göre yeniden dönüş sağlanacaktır.

Zonguldak’ta Z HABER ekibinin sokak röportajı yaptığı sırada mikrofon uzattığı 11 yaşındaki Mertcan’ın hayat hikayesi yürekleri burktu.

Z HABER’in  yayınladığı röportaj sonrası sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından izlenen ve paylaşılan Mertcan’ın hayat hikayesini ekibimizden Kağan İslamoğlu ve Ali Sencer Arslan görüntüledi.

İşte Zonguldak’ta sokak röportajında “Hayalin Nedir?” sorusuna “Evde aç olmaması” diyerek yürekleri dağlayan 11 yaşındaki Mertcan Gezer’in hikayesi…

Kim Bu Mertcan?
Mertcan ve ailesi, Zonguldak Merkez’de Mithatpaşa Mahallesi’nde yaşıyorlar. Anne, baba ve üç kardeşinin geçimini sokakta gitar çalarak kazandığı parayla Mertcan karşılamaya çalışıyor.

Uzun Mehmet Ortaokulu’nda beşinci sınıf öğrencisi olan Mertcan, uzaktan eğitim sürecinde kendisinin ve kardeşlerinin derslere de katılamadığını belirtti. Hayali sorulduğunda ise önce “evde aç olmasın, işim olsun aileme bakabileyim” sonrasındaysa “öğretmen veya doktor olmak istiyorum ki maaşımla aileme bakabileyim bir şeyler alabileyim” dedi.

Mertcan hemen her gün gitarını alıp sokak sokak gezerek, sokak müziği yaparak para kazanmaya çalışıyor. Kazandığı parayla ise evine gıda malzemesi alıyor.  

Mithatpaşa Mahallesi’nde, anne, baba ve dört çocuk 1+1 viran halde bir evde yaşıyor. Baba aylar önce iş kazası geçirip sakatlanmış ve bir süredir çalışamıyor. Baba Sercan Gezer, gündelik inşaat işlerinde çalışırken geçirdiği kaza sonrası ameliyata alındı. Ancak Baba Gezer sakatlığı nedeni ile gündelik olarak bile çalışamıyor.

Müzisyenlik ve günlük inşaat işleriyle geçinmeye çalışan baba artık çalışamaz olunca ailesine bakmak evin en büyük oğlu 11 yaşındaki Mertcan’a düşmüş.

Gitarını Alıp Gizlice Dışarı Çıkıyor
Anne Melike Gezer gözleri dolarak anlattı. “Şimdi tüpümüz yok. Bazen de ekmeğimiz olmuyor, akşam sabah fark etmiyor, Mertcan gitarını alıp sokağa çıkıyormuş. Çocuğum için de korkuyorum gece vakti. Eşim sakatlanınca bütün ev onun eline bakar olduk. Bir telefonumuz var arıyor; Anne şu kadar para kazandım, ne lazım eve, ne alayım? Biz onu arayamıyoruz, o birinden telefon bulup bizi arıyor. O olmasa ekmeğimiz yok.”

Kardeşleri Mertcan İçin Her şey
Dokuz, yedi ve dört yaşlarında üç kardeşi daha var evde ve Mertcan’ın tek hayali onların karnını doyurmak…

Z HABER olarak aileyi ziyaret ettik. Virane halde bir evde yaşayan altı kişi. Evin buzdolabı bomboş, salon camlarından biri kırılmış ve yerine köpük koyarak açıklığı kapatmışlar.

Pencere ile duvarın birleştiği yerden sokak görünüyor! Annesi ise 8 aylık hamile Mertcan'a yeni bir kardeş daha geliyor.

Ne anne ne baba aile para istemiyor. Baba Sercan Gezer gidip helal lokmamı kazanayım, çocuklarıma bakayım, onlara bir hayat bırakayım, diyor.

Mertcan’a ve ailesine yardım etmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla ve Z HABER olarak biz de yardımların en doğru şekilde ulaşabilmesi için ilgili kurumlarla görüşme halindeyiz. Yardım bilgilerini de bu görüşmeler neticesinde paylaşacağız. Gönlü zengin hayırsever insanlara teşekkür ederiz.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (5)
Mühendis 1 hafta önce
Üç beş çocuk diye diye insanlara bakamayacakları 3-5 çocuk yaptırıldı. Yazık gerçekten çok yazık, neye güvenerek bu kadar çocuk yapıyosunuz anlamıyorum, şu çocukların haline yazık. Mertcan ve aileesine yardım etsen bir sürü onlar gibi aile var, hangi birine yetişecek insan. Halkımızı bilinçlendirmemiz lazım, 3-5 çocuk yapın diye bu iş olmaz. Bu çocukları doyuramadıktan, okutamadıktan sonra istersen 10 çocuk yap. Gerçekten üzüldüm, özellikle eğitimlerine devam edememelerine çok üzüldüm. Baba sakatlanmasa bile inşaattaki günlük işlerle ne kadar kazanıp da 5 çocuğa bakabilecek? Halkımızı çocuk sahibi olma konusunda, ekonomi konusunda daha bilinçlendirmemiz lazım.
Recep CİVELEK 7 gün önce
Her ay vakıftan düzenli 2400 tl yardım alan aile, hiç bir yerden yardım almıyoruz diye yalan beyanda bulunması düşündürücü. 11 yaşındaki çocuğun evi geçindiriyormuş gibi gösterilerek olumsuz örneklik teşkil edecek bu tür haberlerin basında yer almadan, devletin gerekli kurumlarından sorgulattırılmadan haber yapılması da hoş olmamış.
colemergli 6 gün önce
kurgu gibi geldi
samimi olmadığını mülahaza ettim
Annie 6 gün önce
Çok üzüldüm bu can çocuğa,ama anne baba ya şaşırdım,bu halde hala çocuk yapmak ne demek,insan ziyanlığı,yazık değilmi o çocukcağıza bütün yükü yüklenmiş evladım..
abdullah 6 gün önce
inan var mı bu yalana
Günün Anketi Tümü
Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi? Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi?
18°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@