Merakla beklenen gün geldi. Emekliye ek zam için kritik gün 16 Ocak Salı. Emekli maaşı ne kadar olacak?
Emekliye ek zam için 16 Ocak Salı günü yapılacak kabine toplantısında belli olacak. SSK ve Bağ- Kur emekli maaşı için yapılacak ek zam ile aradaki yüzde 11'lik fark kapatılmak isteniyor. Emekli kenti olarak bilinen Zonguldak, Bartın ve Karabük ile birlikte tüm SSK ve Bağkur emeklileri aradaki farkın kapatılıp kapatılamayacağını merak ediyor.

Satranç turnuvası sona erdi Satranç turnuvası sona erdi

FARK NASIL KAPATILACAK?
Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme ile yüzde 49,25 zam alırken, SSK ve ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57'de kalması arada yüzde 11'lik zam farkı oluşturdu. Yaklaşam seçimin etkisiyle oy kaybına uğramak istemeyen AKP, emekliye ek zammı gündemine aldı. Emekli maaşı zammı bugün kabine toplantısında görüşülecek.

EMEKLİ MAAŞI EK ZAM OLACAK MI?
En düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, 16 Ocak Salı günü gerçekleştirilecek olan Kabine Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.
Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25'lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57'de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı.

EŞİTSİZLİK İÇİN TEPKİ VAR
Emekli maaşı zammı, memur emeklileri için yüzde 49,25 oranında gerçekleşirken, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise 37.56 oranında kaldı. SSK ve Bağ- Kur emeklileri için yapılacak ek zam ile seçim öncesinde hükümet tarafından aradaki yüzde 11'lik fark kapatılmak isteniyor. Emekli maaşı zammı için kök aylığa zam ve tüm emeklilere eşit zam seçenekleri ağır basıyor.