Kdz Ereğli'de olay! Çalıntı plaka ile radara yakalandı! Kdz Ereğli'de olay! Çalıntı plaka ile radara yakalandı!
1924 yılında Maden Mektebi olarak kurulan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, kuruluşunun 100. yılında 3 bin 200 mezun verdi. Kemal Köksal Stadı’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde Filistin de unutulmadı.

“Dünya bu sene mezun veremedi”
Kortej geçişi ile başlayan mezuniyet töreninde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Öğrenciler ellerindeki pankartlarla Filistin’e destek verdi. “Bu sene mezun veremedi; dünya sınıfta kaldı”, “Kelebeklerin bile çocuklardan daha uzun yaşadığı yerdir Gazze”, “Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “İsrail bir devlet değil, terörist işgalci bir örgüttür”, “Filistinli kardeşlerimizin haklı ve şanlı direnişini selamlıyoruz” yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, saldırılarda yaralanan Filistinli çocukların fotoğraflarını taşıdı.
ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer yaptığı kunaşmada, İsrail’in Filistin’e saldırılarının son bulmasını dileyerek şöyle dedi:
“Filistin halkına karşı başlayan ve adeta tüm dünyanın insanlık sınavı haline gelen zulmü anmak istiyorum. İnsanlığın tüm değerlerini ayaklar altına alarak kadın, çocuk, sivil, hatta bebek ölümlerinin son bulmasını diliyorum. Yıllardır devam eden İsrail sorunu karşısında sessiz kalan sözde gelişmiş devletlerin tarihe bir kara leke olarak geçeceklerini biliyorum. Tüm mazlum coğrafyalarda yaşanan zulümlerin en kısa sürede bitmesini diliyorum.”
Öğrencilerin bir taraftan başarıyla tamamladıkları eğitim öğretim hayatını temsil ederken bir taraftan da kazandıkları üstün donanımlarla birlikte insanlığa, vatana, millete sağlayacakları değerleri temsil ettiğini ifade eden Özölçer, “Bilgi üreten üniversiteler aynı zamanda araştırma yapan, bu araştırmalar temelinde eğitim veren, teknoloji geliştiren, gençlerin meslek sahibi olmasını sağlayan, topluma hizmet üreten yapılardır” ifadelerini kullandı.
Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ise öğrencilerin mezuniyet coşkusunu paylaşarak, “Bu anlamlı günde başarı dolu bir yolculuğun sonuna gelmiş olmanın gururunu yaşayan öğrencilerimizle paylaşıyorum. Mezunlarımızın elde ettiği başarıları kutlamak ve onları yeni hayatlarına uğurlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Üniversitemizin kökleri 1924 yılında kurulan Zonguldak Maden Mühendislik Mektebi’ne dayanmaktadır” şeklinde konuştu.