Maden ocakları kapanacak! 3 bin kişi işsiz kalacak! Zonguldak ekonomisi çökecek! Maden ocakları kapanacak! 3 bin kişi işsiz kalacak! Zonguldak ekonomisi çökecek!

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural rödevanslı sahaların yaşadığı sorunlar ve kömürün pazarlanması konusunda iktidar milletvekilleri ve bürokratlara çağrıda bulundu.

Dural “Bu sorun Zonguldak’ın çözülmesi gereken bir sorunudur” diyerek tüm yetkilileri göreve davet etti.

Amatör maçta ortalık karıştı! Polis müdahale etti! Amatör maçta ortalık karıştı! Polis müdahale etti!

EREN ve ÇATES Zonguldaklıdan kömür alımını durdurdu! Maden ocakları işçileri gönderdi! EREN ve ÇATES Zonguldaklıdan kömür alımını durdurdu! Maden ocakları işçileri gönderdi!

Devrim Dural’ın açıklaması şu şekilde:

“Zonguldak’ta üretim yapan rödevanslı  saha sahipleri ürettikleri kömürü satmakta zorlanmaktadırlar.

Erdemir, Kardemir ve Eren Enerjinin üreticilerimizden kömür almadığı bilinmekte, ÇATES’in ise zaman zaman kömür alımını kesmesi kömür üreticilerimizi zora sokmaktadır. Hali hazırda kömür üretim maliyetlerinin yüksekliği üreticilerimizi zora sokmaktayken kömürün pazarlama sıkıntısı da üreticilerin üzerinde ayrı bir yük oluşturmaktadır. Zonguldak’ta istihdamın baş aktörü konumunda olan rödavanslı saha sahibi kömür üreticilerinin bu sorununa devletimizin, özellikle iktidar milletvekillerimizin, siyasilerin, siyaset kurumunun, bürokratların sahip çıkmasını beklemekteyiz. Bu sorun Zonguldak’ın çözülmesi gereken bir sorunudur. Zonguldak’ın havasını suyunu kirleten firmaların bu sıkıntıya duyarsız kalmalarını ve yerli kömür alımına ilişkin duyarsızlıklarını anlamakta güçlük çekiyoruz. Yerli kömür alımının durdurulması, özel sektörde çalışan yaklaşık 3000 işçinin işsiz kalmasına ve dolayısıyla şehrimizin ekonomisinin çökmesine sebep olacaktır. Bu konuda tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.”

Editör: U. G.