Yavuz Erkmen'den tepki! "CHP ve Ak Parti iş birliği yaptılar mı dememiz mi gerekiyor?" Yavuz Erkmen'den tepki! "CHP ve Ak Parti iş birliği yaptılar mı dememiz mi gerekiyor?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Zonguldak’ta kömür yardımı skandalıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu soru önergesi yanıtlandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen 11 Mart 2024 tarihli yanıtta, Zonguldak’ta dağıtılan kriterlere uygun olmayan kömürlerin, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) iştiraki olan Yeni Anadolu Madencilik ve Teknolojileri San. Tic. A.Ş’den temin edildiği açıklandı.
Bakan Alparslan Bayraktar imzalı söz konusu yanıtlarda, 2023 yılında Zonguldak il ve ilçelerine dağıtılmak üzere 11 bin 500 ton kömürün şirketten talep edildiği, temin edilen kömürlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDF) Başkanlıklarına teslim edildiği ve bu kömürlerin dağıtımlarının da yine Vakıflar tarafından yapıldığı belirtildi.
Temin edilen kömürlerin kalite kontrollerinin yapılması hususunun Vakıfların sorumluğunda bulunmakla birlikte ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri ile birlikte Belediyeler tarafından da bu denetim faaliyetlerinin yapılabileceğinden bahsedilen yanıtta, skandalın yaşanmasında sorumluğu ve ihmali bulunan kurumlar veya yetkililer net olarak belirtilmezken “SYDV tarafından mevzuatta belirtilen kriterlere uygun olmayan kömürlerin TKİ’ye bildirilmesi halinde, kömür değişimleri ivedilikle yapılmaktadır” denildi.
Editör: Şeyma Kaya