Karaelmas Ekspresi neden başlamadı? Karaelmas Ekspresi neden başlamadı?
Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilciliği, Türk Büro-Sen, Türk Eğitim-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Kültür Sanat Sen ve Türk Enerji Sen Zonguldak Şube Yönetimlerinin işbirliğiyle oluşturulan Türkiye Kamu-Sen Kültür Sanat Topluluğu tarafından Zonguldak Dedexxxxman Otel’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel konser düzenlendi.
Türk Büro-Sen Zonguldak Kadın Komisyonu Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Zonguldak Kadın Komisyonu Başkanı Azize Burgucu açılış konuşmasında:
“Bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Dünyanın her yerinde kadınların anıldığı bir gün. Tüm dünyada bu günün anılmasına kaynaklık eden kadınların başrolünde olduğu ve insanlığın ortak tarihine kazınan pek çok olay yaşanmıştır.
8 Mart tarihlerinde farklı coğrafyalarda kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle düzenlenen mitingler; 8 Martı kadın hakları hareketinde bir sembol haline getirmiştir.
Ancak 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü, yalnızca bir anma günü olmanın çok ötesinde bir anlam taşır. Bu gün, kadınların tarih boyunca karşılaştıkları zorluklara meydan okumalarının, eşitlik mücadelelerinin ve toplumlarına yaptıkları katkılar ile sosyal, ekonomik ve siyasi başarılarının vurgulandığı ve kutlandığı önemli bir gündür.
Türkiye’deki kadın hareketlerinin tarihi de Cumhuriyet öncesine kadar uzanmakla birlikte kadın hakları konusundaki ilerici adımlar, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Cumhuriyetinde atılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer; Cumhuriyetimizin temel taşlarından biridir. O, kadınları sadece anneler olarak değil “Dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.” diyerek toplumun her alanında etkin bir rol oynamaya teşvik etmiş, kadınlara eşit haklar tanıyan yasaların çıkmasını destekleyerek toplumun gelişimi için kadınların potansiyelini en üst düzeye çıkarmış, Türk kadınına kamusal alanda yer alma fırsatı tanımıştır. İşte Atatürk’ün bu ilham verici, kapsayıcı, eşitlikçi ve teşvik edici vizyonu Türkiye KamuSen’in kadına atfettiği değerin gün ışığıdır.
Kadınlar, sadece aile içinde değil, aynı zamanda iş hayatında da kritik bir rol oynamaktadır. Çalışma hayatındaki kadınlar, ekonomik kalkınmanın ve toplumsal refahın temelini oluştururlar. Sendikalarda yer alan ve yönetim kademelerinde etkin görev alan kadınlar ise, sadece cinsiyet eşitsizliği ile mücadelede değil, aynı zamanda iş dünyasında daha geniş bir perspektif ve denge sağlama açısından da hayati bir öneme sahiptir. Sendikal faaliyetlerde kadın temsilcilerin etkin ve güçlü katılımı, eşit ücret, güvenli çalışma ortamları ve ayrımcılıkla mücadele gibi konularda daha güçlü bir ses oluşturulmasına imkân tanırken gelecekteki gelişmeleri şekillendirmede önemli bir etkendir. Bu nedenle, Türkiye KamuSen Türk Yüzyılında odağını kadın üyelerimize yönelterek, çalışma hayatında kadınların daha fazla desteklenmesi ve fırsat eşitliği sağlanmasını amaç edinmiştir.  Çünkü Türk kadının ilerlemesinin önündeki engelleri kaldırarak yolunu açmak sadece adil bir toplumun değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir geleceğin ve güçlü bir Türkiye’nin de anahtarıdır.” diyerek tüm kadınların “Kadınlar Günü”nü kutladı.
 Akabinde kürsüye davet edilen Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Şahin Ören etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve konseri dinlemek için Ankara’dan teşrif eden Türkiye KamuSen’e bağlı sendikaların Genel Başkan Yardımcıları ile Zonguldak’ın her yerinden gelerek destek veren misafirlere teşekkür etti.
 Program, orkestranın sahneye davet edilmesi ve ardından Türk kadının kalbinde derin bir saygı ve sevgiyle taşıdığı cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e ilk eserin ithaf edilmesiyle başladı.
Türk Büro-Sen üyesi ve Zonguldak Adliyesinde Zabıt Kâtibi olarak görev yapan Celal Abbas Yılmaz’ın şefliğini yaptığı orkestra; perküsyonda Melih Can Demirci, seste Müze Araştırmacısı Zonguldak Müze Müdürlüğü personeli Türk Kültür Sanat Sen üyesi Engin Okçu, yan flütte Koruma ve Güvenlik Görevlisi Zonguldak Müze Müdürlüğü personeli Türk Kültür Sanat Sen üyesi Onur Alp Aker, obuada Araştırma Görevlisi Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi personeli Türk Eğitim-Sen üyesi Can Şahin, gitar ve bağlamada MEBBİS Yönetici Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Türk Eğitim-Sen üyesi Fırat Kılav, klavyede Zabıt Kâtibi Çaycuma Adliyesi personeli Türk Büro-Sen üyesi Erhan Kanbak, kanun ve gitarda Teknisyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli Türk Kültür Sanat Sen üyesi Ufuk Ulus’tan oluştu.
İzleyicilerin büyük bir beğeniyle dinlediği ve Dünya Kadınlar Gününe özel olarak seçilmiş olan, kadınlara ithaf edilerek yazılmış eserlere eşlik edilerek keyifli anların yaşandığı konser sonrası, orkestra üyelerine özveri, emek ve katkılarından dolayı teşekkür belgeleri; Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kütük, Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kazak, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcısı Özkan Ulupınar, Türk Kültür Sanat Sen İl Temsilcisi Rukiye Yaslıtaş, Türk Eğitim-Sen Zonguldak Kadın Komisyonu Başkanı Ebru Kurmalı, Türk Sağlık-Sen Zonguldak Kadın Komisyonu Başkanı Nuray Toros, Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Köksal Tunçtürk tarafından verilirken; erkek üyelerimizin Kadınlar Gününü kutlamak adına gösterdikleri unutulmaz performansları için Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara tarafından çiçek takdim edildi. Günün anısını yaşatmak adına çekilen hatıra fotoğrafları ile program sona erdi.
Editör: Bekir Ekici