banner3

banner17

Altıntaş Aileleri uyardı!

Altıntaş Aileleri uyardı!

SPOR 07.10.2020, 10:18 07.10.2020, 10:22
154
Altıntaş Aileleri uyardı!

Zonguldak Sarayspor Kulüp Başkanı ve antrenörü Turan Altıntaş, 5-8 yaşları arasındaki her 5 çocuktan ikisi şişman, tansiyonlu ve kolesterolü yüksek olup, aktif olmadığı konusunda Aileleri uyardı.
Konu hakkında açıklama yapan Altıntaş;
"Yapılan araştırmalar, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığı takdirde, bunun ileriki yıllarda da devam edebildiğini göstermiştir.
İleriki yaşlarda düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak zordur. Bu nedenle sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri, spora erken yaşlarda başlamaktır. 
Çocukların bugünkü aktivite ve form durumu nedir?
5-8 yaşları arasındaki her 5 çocuktan ikisi şişman, tansiyonlu ve kolesterolü yüksek olup, aktif değildir. Çocukların yarısı kalbi ve akciğerleri güçlendirecek egzersizleri yapmamaktadır.10 yaşın altındaki çocuklar faal olarak oyun oynadıkları zamanın iki katını televizyon karşısında geçirmektedirler. Televizyon seyretme süresi ile vücut yağı arasında doğrudan bir ilişki vardır. 
Çocukların spora katılımları 7. Sınıftan sonra düşmeye başlar ve bir daha yükselmeyebilir. Birçok çocuk akranları kadar atletik bir yapıya sahip olmadıklarına inandıkları için spor yapmaktan vazgeçerler"dedi

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)