Kdz. Ereğli önceki dönem Belediye Başkanlarından Murat Sesli daha önce yaptığı açıklamada OYAK-Erdemir’in özel endüstri bölgesi ilan edilmesinin Kdz. Ereğli’ye en büyük ihanet olacağını ve Ereğli’ye hiçbir faydası olmayacağını söylemişti. Sesli bu kez, konu ile ilgili ortaya atılan iddialarla ilgili muhataplarına sorular sorarak, Ereğli’ye yapılan ihanetlere göz yummayacağını belirtti. Sesli açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Bir önceki açıklamamda bildiğiniz üzere OYAK-Erdemir’in özel endüstri bölgesi ilan edilmesinin Kdz. Ereğli’ye en büyük ihanet olacağını ve ilçemize hiçbir faydası olmayacağını söylemiştim. İhanet bunlarla bitmiyor, şimdi size başka bir ihanetten bahsedeceğim.

Sözde Erdemir’in endüstri bölgesi olmasına karşı olduğunu ve bu konuda yalnız kaldığını söyleyenler; Gerçekten duruşunuzda samimiyseniz bu güne kadar OYAK-Erdemir yöneticileri ile kapalı kapılar ardında neler görüştünüz?

OYAK-Erdemir yöneticileri ile girdiğiniz kirli ilişkiler neticesinde emlak rayiç değerlerinin belirlenmesinde yan yana olan iki parselden biri

3 bin TL iken diğer parsel nasıl 150 TL oluyor? Devlet bu işbirliği neticesinde ne kadar zarar ettirildi?

2,5 milyon metre kare devlete ait alanda ecrimisil, metre kare başına yaklaşık 3 bin TL üzerinden hesaplanması gerekirken; 150 TL üzerinden ecrimisil bedeli hesaplanarak, devletin milyarlarca TL zarara uğratılmasına hangi pazarlıklar sonucu sessiz kaldınız?

Hangi OYAK yöneticisi Erdemir sahasındaki parsellerin rayiç değerlerini kendisi belirledi ve altına imzasını attı? Bu duruma kim neyin karşılığında sessiz kaldı?

Milletvekili Saffet Bozkurt yol çalışmalarını inceledi! Milletvekili Saffet Bozkurt yol çalışmalarını inceledi!

Tüm siyasi parti ve STK temsilcileri ile bir araya gelip OYAK-Erdemir’in yaptığı haksızlıklara karşı kısa bir süre duruş sergiledikten sonra, hangi pazarlıklar karşısında 3 sene sessiz kalındı?

OYAK-Erdemir yöneticileri ile belediye yönetimi arasında, kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu ilçeye kazandırılacak kent meydanı dahil diğer hizmetlerle ilgili olarak 3. Şahıslara yada firmaya para aktarımı yapıldı mı? Yapıldı ise bu paranın akıbeti nedir?

Şerefli OYAK üyelerinin; bazı yöneticilerinin yerel yöneticiler ve kişilerle kurduğu kirli pazarlıklar ve ticaretlerden haberi var mı?

Yaklaşık 4 yıldır OYAK-Erdemir sahasında stoklanan ve denize dökülen cürufun, ayrıca Kdz. Ereğli’nin mahallelerine dökülüp saçılmasına, insan sağlığı ve doğanın katledilmesine ne karşılığında sessiz kaldınız?

Cürufu insanların yaşam alanlarına saçan firma yöneticileri veya aracıları ile kapalı kapılar arkasında hangi pazarlıkları yaptınız?

Bir diğer ihanetin adı da Cüruf, peki nedir Bu Cüruf?

Türk Dil Kurumu’na göre cüruf: “Erime durumundaki madenlerin yüzeyinde toplanan madde; demir boku, dışkı” olarak tarif edilmektedir. Bu tarifi ben söylemiyorum Türk dil Kurumu söylüyor. Herkes açıp bakabilir.

Ereğli halkının sağlığını bu denli tehlikeye sokan cürufu yani demir bokunu kim yada kimler için büyük rant kapısı ki kimse zehirli, tehlikeli ve zararlı olmasına rağmen ısrarla halkın sağlığını hiçe sayarak Ereğli’nin göbeğinde bu işi yapmaya devam ediyor. OYAK ERDEMİR içinde devasa Demir boku tepeleri içinde Ereğli halkı yaşamak zorunda bırakılıyor.

Haklın sağlığı Oyak-Erdemir için önemli değil mi ki kendi zehirli atığını hiçbir önlem almadan ranta çeviren ihale ettiği firmaya vermeye devam ediyor. Oyak Erdemir Bu tartışmaların neden hiçbir yerinde yok. Arka planda firmaya tüm desteği vermeye neden devam ediyor?

Cüruf Ereğli’den öncede Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinde halkın tepkisi sonucu gündem oldu, Bölgede yaşayan halk tarafından mahkemelik oldu ve hazırlanan TÜBİTAK raporları ile Çok tehlikeli atık olduğu kanıtlandı.

Yakın bölgemizde Karabük’te 2018 yılında gündem olmuş şehrin belediye başkanı ilgiyi firmaya cürufun zararlarını önlemek için tüm gerekli önlemleri aldırarak şehirden uzak tarım alanı olmayan alanlarda uluslararası standartlarda işlemesini sağladı.

Peki, neden Ereğli’de OYAK ERDEMİR ve kamu kurumları Karabük’te ki gibi bir çözüm üretmemekte ısrar ediyor ve var olanı çözümü neden Ereğli’de uygulamıyor?

Cüruf Ereğli gündemine 2019 yılında girdi, Gülüç tersaneler bölgesinde ilk çalışmalarına başladı o dönem kim yada kimler o bölgeyi bu iş için firmaya önerdi.?

Halkın toz duman gürültü şikâyeti neticesinde kapatıldıktan sonra Kıyıcak’ ta beton tesisinin bulunduğu bölgeye firmayı kim önerdi ve aracılık etti. Sonrasında firma ile arasında ne tür anlaşmazlıklar çıktı ve cürufu gündeme taşıdı?

Tüm bu ihanetleri yakından takip ediyorum. İhanetlere göz yuman ve sessiz kalan kişi kurum ve kuruluşları biliyorum.  Kdz. Ereğli halkına buradan sesleniyorum, bu ihanetlerin hepsinin önüne geçeceğim. Söz veriyorum, Ereğli halkının menfaatine olmayan hiç bir şeye müsaade etmeyeceğim.”