İsrail-Filistin çatışmasıyla birlikte fırlayan petrol fiyatları, akaryakıttaki zamda etkili oldu. Motorine 16 Ekim Pazartesi gecesinden itibaren dev zam bekleniyor. İşte 16 Ekim 2023 benzin ve motorin fiyatları...

Motorin ve benzine zam var mı?

İsrail-Filistin çatışması sonrası piyasalarda petrol tedarikine ilişkin oluşan endişelerle aniden yükselen petrol fiyatlarında yön arayışı sürüyor. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 90,89 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatındaki bu artış sonucu gözler Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarına çevrildi. Mazot fiyatı için bu gece yarısı 2 lira 23 kuruş zam yapılacağı öğrenildi. İşte 16 Ekim 2023 güncek benzin, motorin ve LPG fiyatları.

Zonguldak ADH’de yaşanan ölüm ve ihmal iddiaları şok etti! Zonguldak ADH’de yaşanan ölüm ve ihmal iddiaları şok etti!

Zam sonrası motorin ne kadar olacak?

Zam sonrasında motorine ortalama fiyatlar İstanbul’da litre başına 39,56 TL, Ankara’da 40,09 TL ve İzmir’de 40,23 TL olacak.

İşte güncel Akaryakıt ve LPG Fiyatları:

Benzin litre fiyatı: 34,17 TL

Motorin litre fiyatı: 37,86 TL

 LPG litre fiyatı: 18,58 TL

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.