Avukat Meral Çolak tarafından 2017 yılında ‘TTK’nın asıl işinin ihale ile alt işverene verilemez’ şeklinde dava açması ve işçilerin TTK işçisi sayılmasına yönelik karar çıkmasına karşın hakkını arayan işçiler işten çıkartıldı.

İşten çıkartılan maden işçileri yeniden işe alınıp TTK işçisi sayılmak istediklerini belirterek TTK Genel Müdürlüğü önünde eylem başlattı.

İşten çıkarılan Tambay Taşımacılık personelleri adına açıklamada bulunan Efkan Karaarslan
"Biz Türkiye Taş Kömürü Kurumu Kozlu Taşkömürü Müessesesi bünyesinde alt işveren olarak iş yapmakta olan Tambay Taşımacılık isimli şirkette bant işçisi olarak çalışmaktayız. 2017 yılında TTK ya muvazaa davası açtık. Açtığımız dava sonucunda kurumun asıl işini yaptığımızı asıl işin teknolojik nedenler ile uzmanlık gerektiren işlerden olmadığı için alt işverene İhale edilemeyeceğini, çalışanların yaptığı işin dışında farkı bir iş kolunda gösterilerek haklarının kısıtlandığını ve kurum işçisi sayıldıklarına mahkeme karar vermiştir. Dava açtığı için 2017 yılında işten çıkartılan arkadaşımız işe iade davası açmış, kuruma işe iadeyi kazanmış ancak sayın Kazım Eroğlu tarafından işe alınmayarak mağdur edilmiş, 2 yıldan beri işe alınmayı beklerken 31.12.2022 tarihinde 11 çalışanın daha iş akdi sonlandırılmış ve dava açan tüm çalışanların iş akdinin sonlandırılarak hukuk dışı bu çalışma ortamına devam edileceği tarafımıza bildirilmiştir. Bizim amacimiz isteğimiz tamamen kurumun mahkeme kararlarında uyması iş akdi sonlandirilan  çalışanların adil ise iadesidir. Bugün burada bunun için toplandık mahkeme kararları uygulanincaya kadar eylemimize hem iş yerimiz olan yeni kuyu hemde beyaz saray önünde devam edeceğiz" dedi.