Güney Kore, kamu hizmetlerini genişletme politikasının bir parçası olarak Seul’ün metaverse versiyonunu başlatıyor. Metaverse Seoul projesi, kullanıcıların avatarlarını vergi dairelerine götürmelerine, danışmanlıklara erişmelerine ve e-kitap okumalarına olanak sağlayacak.

Güney Kore, Metaverse Çalışmalarını Hızlandırdı

Ülke, kamu hizmetlerini iyileştirmek için başkentin sanal bir kopyasını başlatacak. Metaverse Seoul olarak tanımlanan sanal evrenin 2026 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

İlk etapta sınırlı bir kullanım sunacak olan proje, gelecek aşamalarda sanal dünya, gayrimenkul ve yabancı yatırımcı hizmetlerine de genişleyecek.

Ek olarak kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli blockchain projelerinin de metaverse üzerinde tanıtılması planlanıyor. Ülke, Şubat 2022’de metaverse projeleri için üniversitelere ve şirketlere hibe etmek için 200 milyon dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu.

Kore Merkez Bankası, kısa bir süre önce CBDC testlerini de tamamladığını duyurdu. Bir başka uzakdoğu ülkesi Japonya da, benzer bir biçimde metaverse ve NFT’lere yatırım yapmak istediklerini açıkladı.