Mesaj şöyle;
“1965 yılında toplu iş sözleşmelerinde “kıdem, ehliyet, liyakat zammı” protokolünde işverenin getirmeye çalıştığı uygulama bugünkü adı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) olan Ereğli Kömür İşletmeleri’nde (EKİ) çalışan maden işçileri arasında huzursuzluğa yol açmış, 9 Mart 1965 tarihinde önce EKİ Karadon Gelik İşletmesinde başlayan madenci eylemi hızla Üzülmez, Armutçuk ve Kozlu İşletmelerine yayılmış ve 11 Mart 1965 tarihinde Kozlu’da eylemler sırasında çıkan arbedede açılan ateş sonucu Satılmış Tepe (23) ve Mehmet Çavdar (24) yaşamını yitirmiştir.

Tepe ve Çavdar, Türkiye işçi sınıfının hak mücadelesinde eylemler sırasında ateş açılması sonucu hayatını kaybeden ilk işçilerdir.

Bu eylemlerle işçiler taleplerini kazanmıştır. Dönemin İçişleri Bakanı, Çalışma Bakanı ve Enerji Bakanı Zonguldak’a gelmiş, işçilerle görüşmeler yapmışlardır ve kıdem, ehliyet ve liyakat zamlarının işçilere eşit ve adil bir biçimde pay edilmesi kabul edilmiştir. Önceden ödenen çocuk ve kumaş paraları da yeniden ödenmeye başlanmıştır.

Emek tarihine geçen eylemleriyle madenciler, yeniden çalışmayı ve ocaklara inmeyi kabul ettiler ve eylemler kazanımlarla sona erdi.

Türkiye İşçi Sınıfı mücadelesinde eylemler sırasında ateş açılması sonucu hayatlarını kaybeden ilk işçiler olan Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar’ı aramızdan ayrılışlarının 58’nci yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Tepe ve Çavdar’ı, ekmek, barış ve demokrasi mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz”.