banner3

banner17

Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler , Kdz Ereğli Tarihi hakkında bilgiler, Kamp ve Piknik Alanları, Seyahat Rehberi

Gezi Rehberi 03.01.2021, 12:17 03.01.2021, 12:52
210
Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli’de Gezilecek Yerler

ereğli manzara şehir

Ereğli İlçesi

Şehir Keştepe’den başlayarak Maltepe, Kaletepe, Örencik ve Hacıhasan Tepesi Göztepe ve Elma Tepe olmak üzere yedi tepeden oluşmaktadır. Elmatepe 1960 senesinde Ereğli- Düzce yolu yapımında ikiye bölünerek yol güzergahına ilave edilmiştir. Erdemir’de kalan bölümü 1992 senesinde bütünüyle kaldırılmıştır. Ereğli’de fabrika kurulma çalışmaları sırasında Göztepe’nin arka tarafında kalan Filtepe’ye taş yığınlarını bir araya toplayarak büyük bir alan elde edilmiştir. Denize dik olarak yer alan tepelerin olduğu yerdeki vadilerden üç ayrı dere akmaktadır. Şehrin en yüksek tepesi Kale Tepe’dir. Eski Ereğli buranın altındaki düzlüklere kurulmuştur. Katip Çelebi’nin yazmış olduğu Cihan-nüma eserinde liman kenti manasına gelen Bender-Ereğli olarak biline şehir sanayi şehri olmasına rağmen doğal güzelliği bozulmamıştır. Pontus zamanından kalan harabeler üzerinden kurulmuş olan şehrin doğal dalga kıranları, poyraz ve yıldız rüzgarlarına kapalı oluşu ve güzel görünümlü bir limana sahip olması sebebiyle en eski yerleşim yerden biri olmuştur.
ereğli'de yaşam

Ereğli’de Yaşam

Ereğli’nin sanayi alanında büyük bir açılım yapması, ülke ekonomisine katkıda bulunması, uluslararası ticaret alanında demir-çelik fabrikalarının kurulmasında önemli bir paya sahiptir. Eski mahalleleri Orhanlar ve Süleymanlar olup isimleri Osmanlı zamanında verilmiştir. Doğal bir limanı olmasıyla koloniler tarafından kurulan ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Şehir 1320 senesinde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Antik çağ ve pek çok uygarlık tarafından tarihi eser bulmak mümkündür. Kale duvarları, sur duvarları, su kemerleri, su sarnıcı, deniz feneri, Ayasofya Kilisesi, Halil Paşa Konağı, Hoca Nasrullah Efendi türbesi, Bizans Kilisesi kentin tarihi ve kültürel kalıntılarıdır. Cehennemağzı Mağaraları, Hristiyanların ilk ibadet merkezi olarak kullandığı mağaralar olması açısında dini ve kültürel olarak ayrı bir öneme sahiptir. Kentin içerisindeki parklar Çeştepe Mevki ve Kirmancı mevki, Kızılcapınar Barajı ve Gülüç Barajı, Belediye ve Erdemir plajları, Çavuşağzı, Kandilli Kireçlik bölge halkının tercih ettiği yerlerdir.

Tarihi ve Turistik Yerler

cehennemağzı mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları

Zonguldak merkezine 50 kilometre olan yolu asfalt yapılmıştır. Üç ayrı mağaradan oluşmaktadır. Mitolojiye de konu olan mağaranın İlk Çağ’da kehanet merkezlerinden birisi olduğu söylenmektedir. Zemini mozaik ve geometrik taşlarla döşenmiş olan mağaranın Hristiyanlığın yayıldığı dönemlerde gizli ibadetlerin yapıldığı bir yer olarak kullanılmıştır. İkinci mağaranın ismi Koca Yusuf Mağarası’dır. Zaman içerisinde tavandan düşün bir kaya sebebiyle mağara yolu bir yere kadar kapanmıştır. Üçüncü mağara ise en büyük olanıdır. Mağaranın zemini suyla kaplı olup su sarnıcı görevi yapmaktadır.

tas gölü kamp alanı

Tas Gölü

Tas Gölü, Doğa harikası görüntüsü ve yeri ile bölgenin en güzel kamp yerleri listesinde bulunuyor. Kamp kurmak istediğinizde çoğunlukla yerleşim olmayan, gürültüden uzak sakin yerleri tercih edersiniz. Tas Gölü’nün Güzel bir yer olduğunu ve kamp yapmak isteyenlerin mutla görmesi gereken yerlerden biridir.  Doğası ve sadeliğiyle çok güzel bir deneyim için sizleri tas gölüne bekleriz.

Tas Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

https://goo.gl/maps/otx29YVpuLQ2 adresini harita uygulamanızda açarak konumuna ulaşabilir ve navigasyon kullanarak tas gölüne ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

gazi alemdar gemisi müzesi

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi

1.Dünya Savaşı sırasında kömür ocaklarının işletmesi Almanlara verilir buna karşı çıkan Ruslar Ereğli’ye bomba atarlar. Dünya Savaşı bittikten sonra Avrupa devletleri gelip burayı Fransızlara verir fakat bir türlü ele geçirilemez. Kurtuluş Savaşı zamanında kaçırılan Alemdar isimli küçük savaş gemisi yöre halkı tarafından getirilerek karaya oturtulmuştur. Vatansever halkın tepkisi ile Fransızlar başarısız olmuştur. Komutan ve askerler daha kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti ile aynı masaya oturup anlaşma imzalamak zorunda kalmışlardır. Kurtuluş Savaşı sırasında yapılan ilk uluslararası anlaşma olmuştur. Kurtuluş Hükümeti’nin kabul edilmesi ve Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz savaşı olup tarihe adını yazdırmıştır. Bu önemli olayın hatırlanması için bu geminin bir örneği yapılmış ve müze olarak sergilenmektedir.
halilpaşa konağı

Karadeniz Ereğli Müzesi(Halil Paşa Konağı)

2. Abdulhamit döneminde Halil Paşa Karamahmutoğlu yaptırmıştır. Yıkılan bir kilise üzerine yapılmış olan konak Roma döneminden kalma antik spoli eşyalar, şapolyen olarak cephe süslenmesinde kullanılmıştır. Müzenin en alt katında bulunan Helln, Roma ve Bizans dönemlerine ait olmak üzere mermer mezar aletleri, figürlü mermer sütunlar, cam kaplar ve takılar, kandiller, tarihi eserler sergilenmektedir. Birinci katta Lidya, Grek, Roma, Emevi, Abbasi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri koleksiyonu eserleri sergilenmektedir. İkinci katında ise kadın erkek dönem elbiseleri, elpek ipliği kumaşından yapılmıştır. Mendil, bohça, dokuma aletleri ve dokumalar sergilenmektedir. Üçüncü katta ise Osmanlı zamanına göre düzenlenmiş müze ev şeklinde tasarlanmıştır. Oturma odası, günlük oda, misafir odası ve yatak odası bulunmaktadır. Müze bahçesinde Grek, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait sütun başlıkları, sütun gövdeleri, mimari parçal ve lahitler pandomim sanatçısı Krispos’un anıtı vardır.
ereğli kalesi

Ereğli Kalesi

Askeri bölgede yer alan kalenin girişine izin verilmemektedir. Kalenin içerisinde bir sarnıç bulunmaktadır. Duvarlarının içi su altında katılaşmış olan kırmızı renkli bir harçla kaplanmıştır. Oturma grupları ve sur duvarları da vardır.
Crispos Anıt Mezarı – kdz ereğli

Crispos Anıt Mezarı – Ereğli

Kdz.Ereğli’de gösteriler yapan ve orada ölen eski Mısırlı pandomim sanatçısı Krispos’un anısına yapılmıştır. Kaidesi ile birlikte 2.10 m yükseklikte bulunan anıtın önünde 19 satırdan oluşan ve kazılarak yazılmış bir şiir bulunmaktadır. Anıt, yüksek bir kaide üzerinde oturtulmuş iki korint başlıklı sütun, sütunların arasında içinde başsız bir büstün bulunduğu oyuk ve üçgen çatı olarak tasarlanmış taç kısmından oluşmaktadır. Dönemin ünlü Pandomim sanatçısı Krispos adına yapılmış bu mezar anıtı üzerindeki kitabede şunlar yazılıdır. “Mezarlar insanların en son evleri ve en son duvarlarıdır. onlar bedenlere evlerden daha sadıktırlar. Onlardan kalan akıtılan gözyaşları ve ölülerin sonsuza dek kalacak fani olmayan miraslarıdır. Ölüm uykusundan sonra artık vücudun güzelliği geri alınamaz. Burası bir sukun şehridir. Çıplak olarak taşınıp içine gömülünen sağlam ebedi istirahatgah. Ebedi evdir. Bu nasıl bir mezardır ve burada yatan kimdir? Hayatta kazanılan zaferlerin nefrete layık abidesidir. Taş ve toprak olanın işaretleri. Ölülerin mezar taşları suskun harflerinizle öleni dile getiriniz. Vücudunuzu yitirip telef ettikten sonra hangi insan buraya ismini verdi? Ölü insan Krispos. Fariz Ülkesinin (Mısır) ve başak taşıyan Nil Nehri’nin vatandaşı, bu anıtın altında yatmaktadır.Kayalıdere Şelalesi

Ereğli ilçesine 35 kilometre mesafede bulunan şelalede 7 tane taş bulunmaktadır. Büyük şelalenin üzerinde doğal taşlardan oluşan bir aqua park var. Doğa sporları için uygun bir yer olan Kayalıdere Şelalesinin etrafı ağaçlarla çevrilmiştir.

fetih çınarları ereğli

Fetih Çınarları

600 yıllık bir geçmişi olan fatih çınarları Fatih Sultan Mehmet’in talebi üzerine dikilmiştir. İstanbul’un fethi zamanında Anadolu ve Rumeli Hisarları’nı onarmak için taş gerekiyordu. Bu zamanda Ereğlide bulunan bir taş ustası pek çok taş göndermiştir. Bundan dolayı Fatih Sultan Mehmet 6 adet Çınar dikilmesini istemiş ismi Fetih Çınarları olarak kalmıştır.  8 adet koruma altında olan çınarların binaların çoğalmasıyla ikisi zarar görmüştür. Çevre halkının dinlenme yeri olarak gördüğü yerde, bulunan çınarlar hala önemini korumaktadır. Çınarın olduğu yerde pek çok etkinlik, konser ve organizasyon düzenlenmektedir.

Orhangazi Cami (Ayasofya Kilisesi) 
Surlarla kaplı kent alanının içinde Bizanslılar tarafından inşa edilen Hagia Sophia (Kutsal Akıl) kilisesi, camiye çevrildikten sonra Orhan Gazi ya da Orta Cami olarak anılmaktadır.

Erdemir Plajı

Ereğli’de bulunan en meşhur plajlardan biridir. Doğayla iç içe olmayı sağlayan bur plajda ihtiyaca uygun olan her şeyi bulmak mümkündür. Eşsiz güzel maviliğiyle bir doğa harikası olan plajın doğal ve yeşilliklerin arasında güzel bir manzara sunmaktadır.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. MANİSA FUTBOL KULÜBÜ 18 48
2. HEKİMOĞLU TRABZON 18 37
3. ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 18 36
4. SARIYER 18 35
5. UŞAK SPOR A.Ş. 18 33
6. KOCAELİSPOR 18 32
7. AMED SPORTİF FAALİYETLER 18 28
8. AFJET AFYONSPOR 18 27
9. ÇORUM FK 18 26
10. ANKARA DEMİRSPOR 18 25
11. KAHRAMANMARAŞSPOR A.Ş. 18 23
12. SANCAKTEPE FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. 18 22
13. İNEGÖLSPOR 18 18
14. ZONGULDAK KÖMÜRSPOR A.Ş. 18 17
15. ERGENE VELİMEŞE SPOR 18 14
16. NİĞDE ANADOLU FK 18 13
17. HACETTEPE SPOR 18 9
18. GÜMÜŞHANESPOR 18 9
19. ŞANLIURFASPOR 18 5
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Günün Anketi Tümü
Zonguldakspor’un  yeni stadı nereye yapılmalı?
Zonguldakspor’un yeni stadı nereye yapılmalı?
kapalı
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:36
Güneş 08:05
Öğle 13:10
İkindi 15:41
Akşam 18:04
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@