Toplantıya, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreterlik görevine aday olan Yener Arslanboğa, Genel Mali Sekreterlik görevine aday olan Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak, yönetim kurulu üyeleri ile Üzülmez bölgesi delegeleri katıldı. 

Yeni yönetimin tanıtıldığı toplantıda işçilerin sorunları ve talepleri dinlendi. 

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, kongrenin işçi sınıfına ve maden işçilerine hayırlı olmasını dileyerek, "Sendika olarak daha mücadeleci, daha iyi ve sizler için en iyi mücadeleyi verecek olan bir ekip ile başarılı olacağız. Bu sadece bizlerin mücadelesiyle olmuyor. Bizler beraber olmak zorundayız. Biz genel merkez olarak Üzülmez işçisinin yüksek enerjisini özellikle son 2 yıldır en iyi şekilde hissediyoruz. Gelecek yıllarımızın temellerini 4 Şubat tarihine atacağız” dedi. Yeşil, ilk defa sendika binası dışında gerçekleştirilecek olan kongreye 150’nin üzerinde seçkin davetlinin katılacağını ve kongrede TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de yer alacağını ifade etti. 

 “ÜZÜLMEZ İŞÇİSİNİN ENERJİSİ TÜM BÖLGELERE YAYILDI”

Üzülmez Müessesi’nin birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çakan Genel Başkan Yeşil, “Bu birlik ve beraberliği tüm bölgelerimizde görmek istiyoruz. Üzülmez işçisinin 2 dönemdir verdiği mücadele ve gösterdiğiniz dayanışma tüm bölgelerimizden görünüyor. Diğer bölgelere gittiğimizde Üzülmez işçisinin verdiği pozitif enerjinin bir hareket getirdiğini görüyoruz. Bu enerjiyi sizler Tayfun başkanımıza o da bizlere veriyor. Bizler büyük bir aileyiz. Birlikte olmak zorundayız. Birlik ve beraberlik içerisinde bir yerlere gelmek zorundayız. Sizler isteyeceksiniz, bizleri zorlayacaksınız bizler de koşacağız. Sendikamızın çatısı oluştu, oluşuyor.  Bu dönem geçtiğimiz dönemlerden daha zorlu bir süreç olacak. Bu her dönemde böyle olmuştur. Mücadeleye her zaman hazır olmak zorundayız. Sendikal anlamda birliktelik ile bizlerin yanında olmanız gerekiyor. Siz delegeler seçilmiş insanlarsınız, bilgi ve birikimlerinizi işçi arkadaşlarımıza iletmelisiniz. Zor şartlarda çalışıyorsunuz bizim görevimiz sizlerin çalışma koşullarını en iyi hale getirmek ve mutlu bir şekilde çalışmanızı sağlamak. İlk defa kongremizi Dedeman Otel’de gerçekleştireceğiz. Biz ilklerin sendika yönetimi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Kongremize TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağlayacak. Çok önemli isimleri kongremize davet ettik” dedi.

"BAYRAĞI DAHA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”

Mevcut Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, bayrağı daha ileriye taşımak için mücadele ettiklerini söyledi. Demir, " Genel Başkanımızın belirlemiş olduğu yönetimimiz var. Yeni yönetim öncesi gezilerimize geçen hafta başladık. Delege arkadaşlarımıza yeni oluşacak olan yönetimimizi tanıttık. Genel Başkanımız ve yeni yönetimimiz ile daha güçlü ve daha fazla çalışarak aldığımız bu bayrağı da yukarılara getirmek için mücadele edeceğiz. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımız var. Onlar da kendilerini tanıttılar. Bu birlik ve beraberliğinizi arkanıza bakmadan devam ettirdiğiniz için hepinizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Mevcut Genel Başkan Yardımcısı ve aynı göreve yeniden aday olan İsa Mutlu ise Üzülmez işçisinin birlik ve beraberliği sahaya indirerek önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, “Sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Üzülmez özellikle son 2 dönemdir teşkilatımıza çok büyük bir ivme kazandırdı. Bunu genel merkezde ve diğer bölgelerimizde hissediyoruz." dedi.

Katılımın yoğun olduğu etkinlikte maden işçileri başta kurumda yaşanan işçi açıkları olmak üzere yaşadıkları sorun ve çözüm önerilerini anlattı. Program, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.