Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX’in kurucusu, bir dönemin gözde girişimcisi Sam Bankman-Fried; dolandırıcılık ve kara para aklama dahil 8 farklı suçtan yargılanıyor. Dava kapsamında kendisinin 700 milyon dolarına da el koyuldu.

Dünya ekonomisinin yakın tarihine kara bir leke olarak geçen FTX skandalının yankıları sürüyor. Borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’ın yargılandığı davanın mahkeme kayıtlarına göre New York Güney Bölge Savcılığı Fried’a ait olduğu tespit edilen 10 farklı hesabı belirledi.

Hisse senedi, nakit ve kripto para cüzdanlarından oluşan bu 10 farklı hesaptaki toplam varlığın değer yaklaşık 700 milyon dolar. Eğer Fried dava kapsamında suçlu bulunursa söz konusu bu 10 hesaptaki 700 milyon dolara eşdeğer varlığını kaybedecek.

Daha Önce Neler Yaşanmıştı?

En büyük kripto para borsası Binance ile aralarında çıkan sorunlardan dolayı Kasım ayı başında likidite sıkıntısı yaşayan FTX; tarihler 11 Kasım 2022’yi gösterdiğinde iflas sürecimni başlatmış; milyonlarca yatırımcının geleceği belirsizliğe girmişti.

Tam 1 ay sonra, 12 Aralık 2022’de Bahamalar’da gözaltına alınan Sam Bankman-Fried; şu an ABD’nin federal savcıları tarafından finans yasalarını ihlal etmek; kara para aklamak ve dolandırıcılık suçundan hazırlanan iddianame ışığında yargılanıyor. Fried dolandırıcılık dahil kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.