Her zaman en çok merak edilen konuların arasında dikkat çeken Fenerbahçe en az gol yediği sezon istatistiklerine baktığımızda ekibin özellikle defans hattının ve kalecisinin çok başarılı olduğunu görmekteyiz.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe, Türk futbolunda bir marka değeri olarak dikkat çeker. Bazı sezonlarda takımın çok az gol yemesi ise o noktada elde etmiş olduğu başarıyı net şekilde gösterir. Bu içeriğimizde takımın en az golü kalesinde gördüğü sezonları sizler için derledik.

Fenerbahçe Takımının En Az Gol Yediği Sezon Hangisidir?

Fenerbahçe en az gol yediği sezon olarak bilinen dönem, tabi ki birçok insanın en fazla merak ettiği ve gündeme getirdiği konuların arasında bulunuyor. İşte bunun yanıtını almak için 1969 ve 1970 yılına kadar uzanmak lazım. Bu dönemde sarı lacivertli takım kendisi açısından çok büyük bir başarıya imza atmış ve rekor kırmıştır. Bunun nedeni ise koca bir lig boyunca kalesinde sadece 6 gol görmesidir. Bu sezon aynı zamanda Fenerbahçe’nin mutlu sona ulaştığı sezon olmasından ötürü öne çıkar.

Fenerbahçe takımının bu sezon boyunca elde ettiği başarı doğal olarak ligdeki puan tablosuna da yansımasından ötürü işte bunun tüm detayları şöyledir;

·         O sene ligde tam 16 takım mücadele etmiştir.

·         Sarı lacivertli ekip özellikle kurmuş olduğu başarılı kadro sayesinde 30 maçın sonrasında tam 17 galibiyet almasını bilmiştir.

Hayalinizdeki Kiralık Villa Tatili için En İyi Destinasyonlar Hayalinizdeki Kiralık Villa Tatili için En İyi Destinasyonlar

·         Bunun yanı sıra 10 maç berabere bitmiştir.

·         3 kere de mağlup olan Fenerbahçe takımının atmış olduğu gol sayısı ise 31 olarak dikkat çeker.

·         Kalesinde sadece 6 gol gördüğü için bu istatistik sarı lacivertli takımın tarihine bir rekor olarak girmiştir.

·         Bunun sonrasında Fenerbahçe takımı ilgili sezonu 44 puanla ve en yakın rakibi Eskişehirspor takımının 7 puan önünde lider olarak bitirmiştir.

Fenerbahçe Takımının En Az Gol Yediği Sezon Kadrosu Nasıldır?

Fenerbahçe maçı canlı izle kaçak olarak da yapılmasından dolayı bu durum takıma gönül vermiş olan kişiler için çok büyük bir avantaj şeklinde karşımıza çıkar. Bunun için elbette hem güvenli hem de farklılık arz eden birçok farklı platform arasından seçim yapabilirsiniz. Buna göre yabancı kökenli ancak sitesi her zaman Türkçe olan bahis siteleri sayesinde maçların izlenmesinin önünde bir engelleme yoktur. Gerek klasik bir şekilde bilgisayarlar gerekse de tabletler ve telefonlar üzerinden bunu tek tıkla yapabilirsiniz.

Söz konusu Fenerbahçe takımının en az gol yediği sezon olunca tabi ki burada öne çıkan temel detay kadrodur. Seneye ünlü teknik direktör Romen Traian Lonescu ile başlamıştır. Ancak takımın dikkat çeken ve ses getiren transferi ise dönemin en iyi kalecilerinden birisi olan Datcu olmuştur. Koca bir sezon boyunca başarılı isim kalesinde sadece 6 gol görmesinden ötürü bu da öne çıkan bir rekordur.

Ilie Datcu (Kaleci), Yavuz Şimşek (Kaleci), Rasim Erten (Kaleci), Levent Engineri (Stoper), Yılmaz Şen (Stoper), Ion Nunweiller (Stoper), Serkan Acar (Stoper), Ercan Aktuna (Sağ Bek), Şükrü Birant (Sağ Bek), Numan Okumuş (Sağ Bek), Can Bartu (Orta Saha Sağ), Ziya Şengül (On Numara), Selim Soydan (Sol Kanat), Çetin Aktulgalı (Sağ Kanat), Abdullah Çevrim (Santrafor), Tacettin Ergürsel (Forvet), Yasar Mumcuoğlu (Santrafor), Ogün Altıparmak (Santrafor), Nedim Doğan (Santrafor), Zeki Temizer (Forvet) ise takımın ana kadrosu olarak dikkat çeker. Elbette spor toto fikstür kapsamında oynanan maçlarda bu ekibin büyük bir başarıyı ortaya koyduğunu ve bunun ardından şampiyon olduklarını da unutmadan ekleyelim.

Fenerbahçe Takımının En Az Gol Yediği Diğer Sezonlar Hangileridir?

Takımın futbol sıralaması Türkiye kapsamında önemli bir yerde olması dikkat çekiyor. Buna göre içinde bulunmuş olduğumuz 2024 yılı itibari ise sarı lacivertli takım şu an için ligin zirvesinde bulunuyor. Elbette sezon sonunda hangi konumda olacağı merak edilen bir husustur.

Fenerbahçe tarihine baktığımızda takımın çok az gol yemiş olduğu daha farklı sezon ve dönemlerin de bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Bunlardan birisi 1967 – 1968 sezonudur. Bu dönem Ignace Molnar takımın başında yer almıştır. Efsane sezonlardan birisi olarak dikkat çeker. Temel nedenlerinden birisi tam 5 kupanın kazanılmış olmasıdır. Bunun yanı sıra 32 maç boyunca sadece 12 gol yemiştir. O dönem takımın kalesinde ise Türk futbolunun yetiştirmiş olduğu en iyi isimlerden birisi olan Yavuz Şimşek vardır. Bu sezon takım aynı zamanda 12 maç boyunca gol de yemeden değişik bir rekora daha imza atmıştır. Şükrü Birand, Ercan Aktuna, Levent Enginer ise defans hattının önemli isimleri arasında bulunur. Bu yıla Fenerbahçe tarihinde Altın Çağ adı verilir.  

Fenerbahçe takımının yine çok az gol yemiş olduğu bir diğer sezona baktığımızda ise karşımıza 1964 – 1965 yılı çıkıyor. Buna göre takım sadece 13 golü kalesinde görmüştür. O dönem ekibin başında yer alan hocanın ise İngiltere vatandaşı Oscar Hold olduğunu unutmayalım. Gerek Şükrü Birand gerekse de Ziya Şengül gibi çok önemli isimler takıma katılmıştır. Bu da takımın defansif anlamda güçlü olmasını sağlamıştır. Fenerbahçe bu sezon çıkmış olduğu 30 maçın 18 tanesinde ise kalesinde hiç gol görmemiştir. Bu da sezonun tamamlanmasının ardından gelen şampiyonluğun en önemli nedenlerinden birisidir.

1963 – 1964 sezonu ise Fenerbahçe açısından farklı anlamlar taşır. Çünkü bu sezon sarı lacivertli takımın efsanesi olan Lefter’in son sezonudur. 34 maça çıkan Fenerbahçe takımının bu müsabakalarda sadece kalesinde 14 gol gördüğünü unutmayalım. Tüm bunlar sarı lacivertli takıma gönül vermiş olan taraftarlar açısından bakıldığında çok büyük gurur kaynakları olarak hemen dikkat çeker.

Editör: U. G.