Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak olan maden işçisi alımıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 2 bin işçi alımı ile ilgili başvuru süreci de başlamıştı. Başvuruların tamamlanmasının ardından İŞKUR nihai listeyi de açıkladı.

“İşKur il Müdürü Okan Şentürk de sisteme sadece 11 haneli T.C. kimlik nosu ile girilebildiğini ve yabancıların başvuru yapamadığını belirtmişti. Ak Parti İl Başkanı’nın 3 gün önce bir açıklaması var. TTK’ya yabancı işçi alımı olmayacak diyor. Bu konuda suni gündem yaratılmaması, muhalefet yapılacaksa düzgün yapılması yönünde ifadeleri var. 3 gün sonra listeler yayınlanıyor ve listede birden fazla yabancı uyruklu olduğu belli isimler var. İsminden anlaşılmayan daha kaç tane daha olduğunu da bilmiyoruz. Bu işin böyle olacağı Eylül ayının ortasında açıklanan başvuracak adaylarda aranılacak şartlar; Başvuru tarihinin son günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak, En az İlkokul mezunu olmak, Başvuru tarihinin ilk günü itibariyle 32 yaşından gün almamış olmak olarak açıklandı.

Posbıyık "Söz veriyorum yaza hazır olacak" Posbıyık "Söz veriyorum yaza hazır olacak"

Hemen hemen  tüm işçi alımı ilanlarında yer alan ‘TC vatandaşı olmak’ şartı TTK ilanlarında yer almadı. Binlerce iş  bekleyen ve umudunu TTK’ya bağlayan gençlerin kafasında Türk vatandaşı dışında yabancı uyruklu kişilerin de işe alınacağı düşüncesini zaten getirmişti. Üzerine tepki gösterdik, yabancı kimsenin başvuru yapamayacağına dair bir açıklama yapılarak üstü kapatılmaya çalışıldı. Üstelik sadece Zonguldak değil Bartın ve Yenice’ye açılan kontenjanlara da bu kişiler başvurabildi.

Bugün yine verdiğimiz tepkilerin haklı olduğunu görüyoruz. Zonguldaklı bir sürü gencimiz iş umudunu TTK’ya bağlamışken, kendi gençlerimizin karnını doyurmaya değil nereden gelip nasıl bu hakka sahip olabildiği anlaşılamayan adaylara ayrıcalık tanınmasına çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bizim amacımız suni gündem yaratmak değil, şehrimizin gençlerinin hakkına sahip çıkmaktır.” Dedi.