CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, 19 Kasım 2023 tarihinde Kdz. Ereğli’yi vuran yoğun yağış sonrası meydana gelen sel ve fırtına felaketi ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na görev alanlarına göre soru önergesi verdi.

ERTUĞRUL, önergesinde “Zonguldak ve çevre illerde 19 Kasım 2023 tarihinde etkili olan yoğun sağanak yağışların sel felaketine dönüşmesi sonucunda bölgede can ve mal kayıpları yaşamıştır. Bu yağışlardan en fazla etkilenen Kdz. Ereğli ilçesinde adeta bir felaket senaryosu yaşanmıştır. Şiddetli yağmur, fırtına ve sel sonucu toplam 227 işyeri hasar görmüş, 57 okul, 43 işyeri ve konutun çatısı uçmuş, ilimiz genelinde toplam 92 ruhsatlı profesyonel balıkçı teknesi, 112 adet amatör balıkçı teknesi hasar görmüş, bunların 45 tanesi batmış, kullanılamaz hale gelmiş veya denizde kaybolmuştur. Dalga boyları şiddetli rüzgarın etkisiyle 8-9 metreleri bulmuştur. 177 adet amatör balıkçı çekek yerleri ve kulübelerinde ağır hasarlar oluşmuştur. Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi’ne ait atık su tesisinde hasarlar oluşmuştur. Bölücek mevkiinde sele kapılan 3 vatandaşımız; Kafkametler adlı kuru yük gemisinin batmasıyla da 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Kdz. Ereğli limanında ve sahil boyunda çok ciddi hasarlar oluşmuştur. Afetin gerçekleştiği 19 Kasım 2023 tarihinden bu yana Kdz. Ereğli sahili ve liman genelinde herhangi bir revizyon ya da tadilat işlemine başlanmamıştır. Yaşanan afet sonrası barınak, dalga kıran mendireklerinde ve liman dahilinde birçok hasar meydana gelmiştir. Oluşan hasarlar sonucunda olası bir fırtına durumunda limanda daha büyük bir hasar, can ve mal kaybı durumlarının oluşma riski yükselmiştir. Zonguldak liman içine yapılan sahil projesindeki hatalı malzeme kullanımı ve yapım tekniği nedeniyle fırtına sonrası kıyılarımız kullanılamaz hale gelmiştir.
Meteoroloji tarafından, ilimiz için sıklıkla sarı ve turuncu kodla uyarılar yapılmaktadır. Daha büyük felaketlerin yaşanmaması adına Kdz Ereğli liman ve sahil şeridi genelinde revizyon ve tadilat işlemlerine bir an önce başlanılması önem arz etmektedir.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Ertuğrul, Kdz. Ereğli’de 19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yoğun yağışlar sonrası oluşan sel ve fırtına felaketi nedeniyle  Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen Kdz. Ereğli ilçesinde, tadilat ve revizyon çalışmalarına ne zaman başlanılacağını, oluşturulmuş bir hasar raporu olup olmadığını, balıkçı barınaklarında, teknelerde, liman genelinde oluşan hasarın büyüklüğünü, limandaki mevcut mendirek yapısına dair bir çalışma yapılıp yapılmayacağını, bakanlıklara ulaşan bir talep yazısının olup olmadığını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 5.000 TL tutarındaki yardım dışında bir yardım yapılıp yapılmayacağını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na sordu.

ERTUĞRUL, önergesinde Bakan Abdülkadir URALOĞLU’na şu soruları yöneltti:

1) 19 Kasım 2023 tarihinde Zonguldak Kdz. Ereğli ilçesinde yaşanan yoğun yağışlar sonrası oluşan sel ve fırtına felaketi nedeniyle bölge Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmiştir. Bilindiği üzere, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen bölgelerde, bütün binalar ve yapılar için ayrı ayrı hasar tespit raporu düzenlenmektedir. Kdz. Ereğli ilçesi için böyle bir rapor düzenlenmiş midir?

2) 19 Kasım 2023  tarihinde Zonguldak Kdz. Ereğli ilçesinde sağanak yağış sonrasında yaşanan sel ve fırtına felaketinden dolayı oluşan toplam maddi zarar ne kadardır?

3) Sel ve fırtına felaketi sonucu, Kdz. Ereğli Bozhane balıkçı barınağı da ciddi zarara uğrayan bölgelerdendir. Barınaklar, büyük ölçüde kullanılamaz hale gelmiştir.  Bu zararların büyüklüğü ne kadardır?

4) Teknelerde oluşan hasarın miktarı ne kadardır? Amatör ve profesyonel ruhsatlı teknelerdeki hasarın giderilmesi için bir çalışma planlanmış mıdır?

5 gollü maçta kazanan Ayiçispor! 5 gollü maçta kazanan Ayiçispor!

5) Sel ve fırtına felaketi sonucu Kdz. Ereğli Limanı genelinde oluşan hasarın büyüklüğü ne kadardır?

6) Sel ve fırtına felaketi sonucu Kdz. Ereğli limanında bir kez daha mendirek yapısının değiştirilmesi ve uzatılması gerekliliği ortaya konmuştur. Kdz. Ereğli limanındaki mendirek yapısının güçlendirilmesi ile ilgili bir tespitiniz, oluşturulmuş bir rapor veya bir çalışmanız var mıdır?

7)Benzer bir durumda Kdz. Ereğli limanını daha güvenli ve doğal afetlere karşı daha korunaklı hale getirmek için bir çalışma yapılacak mıdır?

8)Trafo merkezlerinin de hasar görmesiyle birlikte Kdz. Ereğli’ye geçici süreliğine enerji verilememiştir. Benzer bir durumda enerji akışının kesilmemesi ve bölgedeki halkın mağduriyetinin önlenebilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Bu hususta Bakanlığınızın bir acil eylem planı var mıdır?

9)Oluşan hasarların giderilmesi için yardım talepli bakanlığınıza yazılı olarak yapılmış bir başvuru var mıdır? Varsa hangi tarihte yapılmıştır ve cevaplanmış mıdır?

10) Afet bölgesi ilan edilen bölgelerde, hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir ve tadilatlara ivedi olarak başlanması önem arz etmektedir.Bugün itibariyle afetin üzerinden yaklaşık olarak 1 ay geçmesine rağmen,  Kdz. Ereğli ilçesinde herhangi bir tadilata başlanmamıştır. Herhangi bir işleme başlanmamasının nedeni nedir?

11)Bölgemizde sık sık yaşanan sel, su baskını ve heyelan gibi doğal afetlere önlem alınması amacıyla Bakanlığınız tarafından belediyelere ödenek aktarılmakta mıdır?

12)Yoğun yağışların sele dönüşmemesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için Bakanlık olarak bundan sonra neler yapacaksınız? Benzer sel ve fırtına felaketlerinin yaşanmaması için gereken tedbirler alınacak mıdır? Seli önlemek için gereken yatırımlar hızla yapılacak mıdır?