Ocak; "Seçim kampanyasının sevgi, saygı içinde sürdürülmesini istiyoruz" Ocak; "Seçim kampanyasının sevgi, saygı içinde sürdürülmesini istiyoruz"
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Orman Kanunu'nda yapılan değişiklikle aralarında Zonguldak’ın da bulunduğu 13 ilde bazı alanların orman vasfından çıkarılmasına tepki göstererek sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
“19 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile aralarında Zonguldak’ın da bulunduğu 13 ilde bazı alanların orman vasfından çıkarılması kararı verildi!
Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri nedeniyle yok edilen ormanlar her yıl on binlerce hektarı buluyor. Orman alanları rant hedefiyle günübirlik projeler için yok edebileceğimiz rezervlerimiz değildir. Zonguldak’ta da her yıl yaşanan sağanak yağış sebebiyle sık sık heyelan ve sel olaylarına rastlıyoruz. Cumhurbaşkanı kararıyla bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması, doğal dengenin bozulmasına dair kaygılarımızın artmasının yanı sıra imar rantı şüphemizi de kuvvetlendirmekte!
Bugüne kadar orman vasfından çıkarılan arazilerden kaçı imara açıldı? Bir gecede alınan bu kararların gerekçe veya gerekçeleri nelerdir?”