Türkiye’de de bir süredir gündemde olan Eris varyantı Zonguldak’ta görüldü. 
Daha önce bir aylık bebeğin tedavisi sürecinde yapılan PCR testinde Covid-19’un yeni varyantı ‘ERİS’ tespit edilmişti.
Zonguldak’tan tedavi için Ankara’ya giden aile bebeklerinde Eris Varyantı tespit edilmesinin ardından Zonguldak’a sevk edildi. Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde karantina altına alınan bebeğin tedavisinin iyiye gittiği öğrenildi.


ZONGULDAK’TA ERİS TEMASLI BAŞKA KİMSE VAR MI?
Erıs varyantlı bebeğin tedavisi devam ederken şehirde başka temaslı olup olmadığı merak ediliyor. Bebeğin ailesi ve temas etme olasılığı bulunan vatandaşlardan şu ana kadar testi pozitif çıkan kimsenin olmadığı ancak amanla başka vakalara rastlanabileceği belirtiliyor.

Eris Varyantı (Eris Virüsü) Belirtileri Nelerdir?

COVID-19'un yeni varyantı Eris, farklı semptomlar gösterse de genellikle önceki Omicron varyantlarına benzer belirtilerle ortaya çıkar. Eris varyantı için belirtiler genellikle soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlarla karıştırılabilir. Eris varyantının belirtileri şunlar olabilir:

Yaralı haldeydi! Değirmenağzı'nda yakalandı! Yaralı haldeydi! Değirmenağzı'nda yakalandı!

Burun akıntısı,
Baş ağrısı,
Ateş,
Kas ve eklem ağrısı,
Göğüs ağrısı,
Nefes darlığı,
Yorgunluk,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,
Tat ve koku değişiklikleri.
Eris varyantının belirtileri hala araştırılmaktadır ve yeni bilgilere dayalı olarak güncellenebilir. Özellikle hastalığın seyri, semptomların ciddiyeti ve sıklığı üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Eris Varyantı'nın Diğer Covid 19 Varyantlarından Farkı Nedir?

COVID-19 pandemisi boyunca virüsün farklı varyantları ortaya çıkmıştır. Bu varyantlar, virüsün genetik yapısında zamanla meydana gelen değişiklikler sonucu oluşurlar. Eris varyantı da bu varyantlardan biridir ve diğer varyantlardan farklılık gösterir. Eris varyantı özellikle spike protein adı verilen virüsün yüzeyindeki bir bölgede belirgin genetik değişikliklere sahiptir. Bu değişiklikler, virüsün insan bağışıklık sistemine karşı daha iyi direnç geliştirebileceğini gösterir. Bu nedenle Eris diğer Omicron alt tiplerine göre daha hızlı yayılma eğilimindedir. Bu durum toplumlar arasında hızlı bir şekilde yayılmasına neden olabilir. Fakat diğer varyantlar gibi Eris varyantı da COVID-19'un bilinen belirtilerine yol açar. Bunlar arasında ateş, kas ağrıları, sürekli öksürük, tat veya koku değişiklikleri, yorgunluk, burun akıntısı ve boğaz ağrısı bulunur.

Eris Varyantının Yayılma Hızı Nedir?
Eris varyantının yayılma hızı diğer COVID-19 varyantlarına göre daha yüksek olabilir. Eris varyantının geçirdiği mutasyonlar virüsün hücrelere daha iyi bağlanmasına ve çoğalmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle Eris varyantının diğer varyantlara göre daha hızlı yayılma potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Yayılma hızı birçok faktöre bağlıdır ve coğrafi bölgeler arasında farklılık gösterebilir. Yoğun nüfusa sahip bölgelerde veya düşük aşılama oranına sahip topluluklarda daha hızlı yayılma olasılığı bulunur.