Zonguldaklı özel kömür işletmeleri yüzde 400’e varan maliyet artışlarına ilave olarak yerelden kömür almamakta ısrar eden Zonguldak’ta kurulu Erdemir, Kardemir, Eren Enerji, Çates ve Reis Enerji’ye çağrılarını yineledi. Ak Partili İsmail Ofluoğlu tüm işletmeciler adına yayınladığı bu kurumların takındığı tavrı vefasızlık olarak yorumladı.
İŞTE O AÇIKLAMA
Kimsenin kendini Zonguldak halkından büyük görme lüksü yoktur. Biz Zonguldak halkı olarak bu günlere kadar hep bedel ödeyerek geldik. Biz bu bedelleri ülke ekonomisi kalkınsın, sanayimiz ayağa kalksın diye ödedik. Ve halen de ülkemiz için, şehrimiz için bedel ödemeye devam ediyoruz.

Peki biz bu bedelleri öderken bugün bize sırtını dönen siz sermaye şirketleri ne bedeller ödediniz bu güne kadar? 
Yerimizi yurdumuzu bağrımızı açtık sizlere. Her türlü imkan ve katkıyı sağladık. Dedik ki; buyurun gelin hem şehrimize katkı verin hem de ülke ekonomisine katkı verin. Gelin hep birlikte büyüyelim, gelişelim.

Peki sonuç ne oldu? Bizim kapılarımızı ve bağrımızı açtığımız şirketler servetine servet kattı. Büyüdükçe büyüdüler. Şimdi ise burnundan kıl aldırmıyor bu şirketlerimiz. Geçen gün de ifade etmiştim bırakın bizden kömür almayı utanmasalar selamımızı dahi almayacaklar.

Hiç kimse ve hiçbir güç kendini Zonguldak halkının üstünde görme gafletine kapılmamalıdır. Hiç kimse geldiği yeri ve konumu unutmamalıdır. Vefa çok önemli bir kavram. Biz bu şirketlerden sadece VEFA bekliyoruz. Varlıklarını borçlu olduğu bu topraklara karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz. Çokta büyük bir beklentimiz yok anlayacağınız.

Erdemir-Kardemir-Eren Enerji-Çates ve Reis Enerji. Her biri neredeyse meydan okurcasına şehre sırtını dönmeyi başarabiliyor zaman zaman. Varoluş sebebiniz bu topraklar ve bu topraklarda yaşayan cefakar ve vefakar insanlar. Sizin sırtınızı bu şehre dönme lüksünüz yok. Kusura bakmayın beyler ama ZONGULDAK 5’den büyüktür”