Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural yerli kömürün önemine değinerek TTK’nın kapatılmasının sonuçlarının ağır olacağını belirtti.

Özelleştirme sürecinin sinsice yürütüldüğünü ifade eden Dural “TTK’nın özelleştirilmesine, kapatılmasına sonuna kadar karşıyız ve en etkili mücadeleyi yapıyoruz, yapacağız. Emek mücadelesinde emekten yana taraf olduğumuzu ve Şanlı Ankara Yürüyüşünün bir parçası olduğumuzu hatırlatırız.” dedi.

Devrim Dural’ın açıklaması şu şekilde:
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumunu’nda bulunduğu 19 KİT kuruluşunun yönetim yapısı değiştirilerek örtülü bir şekilde özelleştirilme, kapatılma sürecine sokulduğu anlaşılmaktadır.

CHP'den fındık üreticisine tam destek! CHP'den fındık üreticisine tam destek!

Hazırlanan sinsi plan kamuoyu tepkisini ölçmek için taslak adı altında ortaya çıkartılmıştır.

Her biri çok değerli kamu kuruluşlarının uzmanlık açısından ilgili bakanlıkların yetkisi ve görevi dışına çıkarılacağı, tüm yetkinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredileceği kararlaştırılmıştır.

Bu KİTler arasında TKİ, Eti Maden İşletmeleri, BOTAŞ, TEDAŞ, TPAO, TEİAŞ, EÜAŞ gibi enerji ve madencilik faaliyeti gösteren kamu kurumlarının yanı sıra Türkiye Taşkömürü Kurumu da bulunmaktadır.

KİT Reformu adı altında, Enerji ve Madencilik konusunda yetkili bakanlık olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın neredeyse bir şube müdürlüğü statüsüne indirgeneceği,etkisizleştirileceği anlaşılmaktadır.

Bu durumda serbest piyasa koşulları ve kar maksimizasyonu geçerli olacak, KİT’lerin özelleştirilmesinin, karlılığı düşükse kapatılmasının önü açılacaktır.

Pandemi döneminde ithal kömürün üretici ülkeler tarafından ülkemize gönderilmemesi, stratejik öneme sahip taşkömürünün değerini bir kere daha ortaya çıkarmıştır. Yarın tekrar aynı koşullar gerçekleştiğinde, bu kurumları özelleştirir yada kapatırsanız yaşayacağımız tehlike gün gibi ortadadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler TTK’nın özelleştirilmesine, kapatılmasına sonuna kadar karşıyız ve en etkili mücadeleyi yapıyoruz, yapacağız. Emek mücadelesinde emekten yana taraf olduğumuzu ve Şanlı Ankara Yürüyüşünün bir parçası olduğumuzu hatırlatırız. Üretimin arttırılması için norm kadronun tamamlanması isteğimizi bir kere daha yineliyoruz.

Kamuoyunu bilgisine sunarız”