Zonguldak Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törenin ardından; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Atatürk Anıtı’na alternatif çelenk sundu.

Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, CHP Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Kozlu'da anız yangını! Ekipler olay yerinde! Kozlu'da anız yangını! Ekipler olay yerinde!

Dural konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“19 Mayıs 1919… Cumhuriyet düşüyle yola çıkılan o kutlu yürüyüşün, 105. yıldönümündeyiz. Ardından idam fermanları yazılan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümü göze alarak çıktığı bu yolculukta halkın vicdanına, ferasetine ve yüksek vatan sevgisine güvenmiştir. Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı başlattığı bu onurlu savaşta, milletimiz de O’nu bağrına basmış, vatanını canıyla, kanıyla, gözyaşıyla işgalden kurtarmıştır.

Bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs; emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, onurlu bir direniştir. En karanlık gecede dahi yanan umut ışığıdır. 105 yıl önce parlayan bu ateş, bugün dahi güzel ülkemizin geleceğini aydınlatmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir ülkedir. Aklın ve bilimin ışığında, güçlü bir toplumsal dayanışma ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Dolayısıyla, bu ülkenin evlatlarının, gençlerinin hiçbir zaman umutsuz olmaya hakkı yoktur.

Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu eşsiz günü hediye ettiği gençlerimize, geleceğimizi de emanet etmiştir.

Gençlerimizin de bu inançla hareket etmesi, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkemizden taviz vermeden, ülkemizin yarınlarını inşa etmesi gerekir.

Saray rejiminin her alanda neden olduğu yıkım, ülkemizin üzerine karabulutların çökmesine neden olmuştur. O karabulutları gençlerin dağıtacağından hiçbir endişemiz m yoktur.

Umudumuzu ve Gazi’nin gençlere verdiği tarihsel görevi diri tutarak, azimle ve kararlılıkla yürüyeceğiz. İlk hedefimiz, güzel Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak olacaktır.

O güne kadar yorulmak yok!

“Hak, hukuk ve adalet” mücadelesi veren gençlerimizi, hiçbir kuvvetin yıldıramayacağı bilinmelidir.

İnanıyorum ki onlar, aynı azim ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımız yarınların da yılmaz savunucusu olacaktır.

Konuşmama Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile son veriyorum.

“GENÇLER!
BENİM GELECEKTEKİ EMELLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ ÜSTLENEN GENÇLER! BİR GÜN BU MEMLEKETİ SİZİN GİBİ BENİ ANLAMIŞ BİR GENÇLİĞE BIRAKACAĞIMDAN DOLAYI ÇOK MEMNUN VE MESUDUM.”
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!”