Bugün, İlahiyat Fakültesi Doç. Dr. Ali Arslan Konferans Salonunda gerçekleşen ve konusunda uzman Nelih Akay’ın konuşmacı olduğu panele, Zonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu,  Kozlu Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kurt, Zonguldak Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Demir, TSO Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İl Müftüsü Aşır Durgun, AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Necmettin Çantaş ile üyeleri ve Zonguldak Jeopark Müdürü Gülsüm Yılmaz katıldı.

‘Projelerde ben değil biz olarak hareket edilmeli’

Etkinlikte, proje hazırlama sürecinde atılması gereken adımları ve dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Nelih Akay, mali bütçeler hakkında da çeşitli bilgiler aktardı. Akay, ayrıca Avrupa Birliği’ni bilimsel ve teknolojik açıdan güçlendirmek, küresel sorunlara çözüm getirmek gibi amaçlarla faaliyetler gösteren dünyanın en büyük projesi ‘Ufuk Avrupa’ (Horizon Europe) kapsamında ne gibi projeler hazırlanabileceği konusunda da açıklamalarda bulundu. Projeler hazırlanırken ben değil, biz fikriyle hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Akay, projelerin herkesin artı ve eksilerinin, olanak ve ihtiyaçlarının değerlendirildiği geniş bir çemberde hazırlanması gerektiğini vurguladı.

‘En büyük sorun projelere olan bakış açımız’

En büyük sorunun projeye kendimizi ve çevremizi inandırmak olduğunu ifade eden Akay, proje hazırlanırken ‘ülkeme ve çevreme ne kazandırabilirim’ sorusunun sorulması gerektiğini ve bunun da projeye olan bakış açısının değiştirilmesiyle sağlanabileceğini dile getirdi. Akay, bununla birlikte sistemli çalışmayı ve destek alarak yol haritası çizmeyi başarının temel unsurları olarak sıraladı.

Mesleki eğitim konusundaki projelere Avrupa Birliğinin büyük önem verdiğini hatırlatan Akay,  küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) gelişimi, amaçları ve gençlerin yaralanacağı programlar hakkında da bazı bilgiler paylaştı.

Sunumun ardından katılımcıların soru ve önerileriyle devam eden etkinlik, Vali Yardımcısı Mehmet Türk’ün Uzman Nelih Akay’a teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.