Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş, en az üç çocuğa sahip ve sosyal yardım alan kadınlar için önemli bir destek programı başlatıyor. Bu program, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı olarak adlandırılıyor ve 2023 adet konut yapımını hedefliyor. Program kapsamında her hane başına 500 bin TL destek sağlanacak. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş, en az üç çocuğa sahip ve sosyal yardım alan kadınlar için önemli bir destek programı başlatıyor. Bu program, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı olarak adlandırılıyor ve 2023 adet konut yapımını hedefliyor. Programa başvurmak için öncelikle ikamet edilen il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru için gereken belgeler şunlardır:

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Eşinin ölüm belgesi

Çocuklarının nüfus kayıt örneği

Gelir durumunu gösteren belge

Sosyal güvence durumunu gösteren belge

İkametgah belgesi

Başvuru Şartları:

Başvuru sonrasında, SYDV tarafından hak sahipliği değerlendirmesi yapılacaktır. Hak sahipliği değerlendirmesi için gerekli şartlar şunlardır:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak

Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine sahip olmak

Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek

Bakanlığın sosyal konut projesi de dahil barınma yardımı programı kapsamında destek almamış olmak

İstasyon... İstasyon...

Hak sahipliği değerlendirmesi sonucunda uygun görülen kişilere bir referans kodu verilecektir. Bu referans kodu, konut alım veya yapım sürecinde kullanılacaktır.

Program kapsamında konutlar 80 metrekare büyüklüğünde inşa edilecek veya satın alınacaktır. Konutların mülkiyeti SYDV'ye ait olacak ve hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı verilecektir.

Başvuruları kabul edilen hanelere 500 bin TL destek sağlanacak. Bu destek, ev alımlarında tek seferde veya ev yapımında üç dilim halinde kaynak aktarılacak.