19 Kasım’da şiddetli fırtına ve selden ağır hasar alan ve AFET BÖLGESİ ilan edilen KDZ. Ereğli’de devletin tüm kurumları seferber oldu.

KDZ. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş de selden zarar gören esnafa geçmiş olsun dileklerinde bulunarak Bakan Kacır’ın açıkladığı KOSGEB kredisi hakkında bilgiler verdi.

SELDEN ZARAR GÖRENLERE KREDİ VERİLECEK!

İstanbul'un Şile ve Ağva, Zonguldak'ın Alaplı ve Ereğli, Batman'ın Merkez, Diyarbakır'ın Bismil ve Bursa'nın Gemlik gibi afetten etkilenen bölgelerde 1 milyon TL’ye kadar kredi verilecek.

İş yerinin hasar gördüğü, ilgili hasar tespit komisyonları tarafından kayıt altına alınan ve bu durumunu belgeleyen KOBİ’ler, KOSGEB ile protokol imzalayacak olan bankalardan faizsiz kredi kullanabilecek.

1 Milyon TL’ye Kadar Sıfır Faizli Kredi

Z HABER yayınlamıştı! Çalınan motosiklet bakın nerede bulundu! Z HABER yayınlamıştı! Çalınan motosiklet bakın nerede bulundu!

İlk 12 ayı geri ödemesiz olan ve toplam 24 ay vadeli olarak kullanılacak olan bu kredilerde KOBİ’ler kredi anaparasını bankaya 3 ayda bir taksitlerle geri ödeyecek; kâr payı veya faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Programda, işletme başına azami kredi limiti 1 milyon TL olacak. Finansmana erişim konusunda KOBİ’lerin teminat sıkıntısı yaşamaması amacıyla Kredi Garanti Fonu A.Ş. (KGF) de kefalet sağlamak üzere programda yer alacak.

Online Başvuru Yapılabiliyor

KOBİ’lerin bu destekten faydalanabilmeleri için e-devlet bilgilerini kullanarak KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları (kayıtlı olan işletmelerin kayıt işlemini yapmalarına gerek yoktur) ve güncel değil ise KOBİ beyanlarını güncellemeleri gerekiyor. Bu işlemler www.kosgeb.gov.tr ana sayfasındaki “E-hizmetler” kısmından tamamen çevrim içi şekilde yapılabiliyor. KOBİ’ler, bu işlemleri tamamladıktan sonra KOSGEB tarafından ilan edilecek bankalara kredi kullanmak amacıyla müracaat edebilecek.