Zonguldak'ta maden ocağında eylem. Maden şirketi sahibi Alaattin Kurnaz Z HABER’e konuştu. Zonguldak'ta maden ocağında eylem. Maden şirketi sahibi Alaattin Kurnaz Z HABER’e konuştu.
Zonguldak Nostalji sayfası editörü Yüksel Yıldırım, 100’üncü yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi yazısında “ilk mezunlarını 1927-1928 ders yılı sonunda vermiştir” dedi.
İşte o yazı:
“100’ÜNCÜ YILINDA ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ…
1924 yılında açılan maden mühendis okulu Türkiye’de bir ilktir ve Zonguldak’ta açılmıştır. Açıldığı ismiyle “Zonguldak Maden Mühendis Mekteb-i Âlisi” ilk mezunlarını 1927-1928 ders yılı sonunda vermiştir.
Kökleri Maden Mühendis Mektebi’ne uzanan ZBEÜ-Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2024 yılına yaklaşık 35 Bin öğrenci sayısı ile girmektedir.
Fotoğraf ilk dönem (1924) öğrenci ve öğretmelerine aittir. Eski EKİ Müessese Müdürü İhsan Soyak, eski milletvekilleri Rauf Alpsoylu, Naim Kromer ve Cemal Kıpçak ilk mezunları arasındadır. Bu kadro Zonguldak tarihini şekillendiren çekirdek kadrodan bir bölümünü oluşturmaktadır.
1928 YILINDA MEZUN OLAN İLK MADEN MÜHENDİSLERİ…
Ruhi ALKOR, Zülkerem Altay, Kudret Argun, Tevfik Ayyıldız, Ö.Hulusi Barutoğlu, Faik Berkan, Bahattin Bersan, Selahattin Göktuğ, Yusuf Gürata, Hakkı Kök, Naim Kromer, Cemal Kurtulan, Hulusi Orpen, Mazlum Öğet, Fuat Tarı, Nevzat Yerdel.
İkinci dönem mezunlarından biri şair Behçet Kemal Çağlar, maden mühendis mektebini imtihanla kazanmış yüksek tahsil için Zonguldak’a gelmiş başarılı bir öğrencimizdir. 1929 yılında Zonguldak Maden Mühendis Mektebi’nden birincilikle mezun olmuştur. Okulun kuruluşundan sonra ikinci dönem mezunlarındandır. Birincilikle bitirdiği Maden Mektebi o yıl 12 öğrenci mezun vermiştir.”
Editör: Şeyma Kaya