banner3

banner18

banner17

29.06.2020, 21:00 401

Zonguldak’ın çocukları!

Zonguldak’ta altı isimden hiçbirini Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü için yeterli bulmayan Milli Eğitim Bakanlığı daha önce Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Ali Tosun’u Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü olarak atamıştı.
*
Bu atamanın sonunda Z HABER’in yorumu; “Zonguldak’ta adam kalmadı Yalova’dan müdür getirdik. Zonguldak’ta, Zonguldak’ı bilen, okulları şehri tanıyan çok sayıda iyi idareci varken Zonguldak Milletvekillerinin etkisiz kalması Ali Tosun’un Zonguldak İl Milli Eğitim Müdür yapılmasında ana etken oldu” yönündeydi.
*
Şimdilerde sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın vekâleten yürütülen müdürlüklerine geldi.
Ankara, Zonguldak İl Müdürlüğü’nü vekâleten de olsa başarıyla yürüten Hakan Yüksel’in yerine başka birini getirmek istiyor.
*
Daha önce gündeme gelen değişiklik, tepkiler üzerine askıya alınmıştı. Zonguldak’ın iktidar partili üç milletvekili Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar kendi aralarında mutabık kalamadıkları için Hakan Yüksel’in asaleten atanması gerçekleşmedi.
*
Uçar ve Çolakoğlu, Yüksel’in kalması gerektiği yönünde görüş belirtmesine karşın Türkmen, eski İl Gençlik ve Spor Müdürü olan ve Çaycuma Belediye Başkanlığı adaylığının ardından kısa süre önce İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan Ahmet Karayılmaz’ı istemişti.
*
Zonguldak Milletvekilleri’nin Zonguldak’ın üreten, verimli isimlerine kenetlenerek yeterince sahip çıkamaması, koltuk kapma yarışı içinde Zonguldak’a gelmek isteyen bazı sporcu ve siyasetçi yakınlarının iştahını kabartıyor.
*
Bakanlık nezdinde atama yapılacak yerler listesinde olan Zonguldak için Zonguldak Milletvekilleri söz birliği yapamayınca farklı kentlerin siyasi lobileri yarışa girdi.
Eski bir milli sporcu ile bir bakan danışmanının yakını arasında geçtiği ileri sürülen yarışta, Zonguldak’ın kendi değeri dururken dışarıdan bir isim gelmesi durumunda tablo Milli Eğitim’dekinden farklı olmayacak.
*
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan Ahmet Karayılmaz da Ankara’da daha üst düzey bir göreve getirilebilecekken uzun süre boşta kalmasının ardından Zonguldak’a genel sekreter yapıldı.
*
Zonguldak’ın milletvekillerine çağrımız, Zonguldak’ın çocuklarına sahip çıkarak, bürokraside hak ettikleri yerlere gelmeleri ve kalmaları konusunda söz birliği yaparak destek olmaları.

Dayatmacı anlayış!
Zonguldak’ta gücü kendinde gören dayatmacı bir ruh haline bürünüyor.
Esas sorunlardan biri bu.
Bence Türkiye’de yıllardan beri devam eden hastalıkların vücut bulmuş hali!
Topluma yön vermesi, önder olması gerekenlerin de ne yazık ki kısa sürede bu hastalığa kapıldıklarını görüyoruz.
Yola çıktıktan sonra değişenler de bizim yöneticilerimiz.
Kabartma tozu katılmışçasına ipe un sermeler.
Pişince her şey anlaşılıyor ama onlar pişinceye kadar, şehir zaten yıllarını kaybetmiş oluyor.
Hep derim şehrin ana sorunu bu.
Kendinden, kendi düşüncesinden başkasını yok sayan anlayışlar karşılarında bazen gereksiz, bazen de gerekli ama yüksek tondan tepkiler doğuruyor.
Unuttukları bir şey var ki siyasette, bürokraside güçlü olmanın yolu saygınlıktan geçer.
Saygınlık ise güvenle kazanılır.
Bunun için öncelikle güvenilir ve barışçıl olabilmektir önemli olan.
Bunları yazmak zorunda kalmak bile çok acı!

 

Muhalefet Partili başkanları da kucaklayın!
Ak Parti’nin üç değerli milletvekiline şöyle bir çağrımız var.
Ak Partili Belediye Başkanlarımızın talepleri konusunda yoğun çabalarınızı görüyoruz.
Muhalefet Parti’den seçilmiş diğer başkanların da talepleri var.
Onlara da yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ama arada uçurumlar var.
Mesele görüşmek, dinlemekten de öte taleplerinin çözümünde ayrımsız bir şekilde destek olmak.
Ereğli’de CHP’li Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile Ak Parti İlçe başkanı Fatih Çakır birlikte Bakan Varank’ı ziyaret edebildiler.
Ne güzel!
Fatih Çakır’ın bunun için yumurtanın gelmesini beklemesine gerek yoktu!
Çaycuma’da Bülent Kantarcı, Devrek’te Çetin Bozkurt, Alaplı’da Nuri Tekin, Gökçebey’de Vedat Öztürk çok güzel işler yapan, daha fazlasını yapmaya çalışan 4 ilçe belediye başkanı. Başka isimler de var. Ucuz kavgalardan uzak bu isimleri hizmetler konusunda ne kadar desteklerseniz halkın gönlünü daha fazla kazanırsınız.
Eski alışkanlıkları bir tarafa bırakıp Karabük’ü örnek alsak daha iyi olmaz mı?
“Birlikte görünürsek Ankara kızar. Bizim üstümüzü çizer” endişelerinizi anlıyoruz.
Tamam o zaman, hiç görünmeyin.
Ama ayrımcılıkta yapmayalım.
Onları halk seçti.
İşlerinde, projelerinde kolaylık sağlanırken onlara değil halka yapacaksınız.

 

ÇATES’te ithal kömürün ne işi var?
ÇATES’te meğerse ithal kömür de yakılıyor.
ÇATES’e Zonguldak’taki üreticinin kömürünü aldığı için esnetilen bakış açısına karşın böyle bir tablo var.
ÇATES’in de ithal kömür yaktığı yerde Zonguldak’taki üreticilere yazık değil mi?
Ne dersin Polat Ağabey?

 

Yorumlar (3)
Altan Yontan 5 gün önce
Zonguldak ve havalisi KOZMOPOLİT insanlarla dolu,başarılı insanı sevmezler ve paçasından tutup aşağıya çekmek için her türlü kılıfa girerler.
Verimli,çalışkan,kişilikli,gururlu vs vs kişileri hiç bir siyasi ayırım yapmaksızın gelmesi,olması gereken makama getireceksin ki ülkemiz bir adım ileri gitsin.
Senin adamın,benim adamım politikaları sürüp gittiğinden Zonguldak’ımızda uçurumun eşiğine geldi.
Zülfikat Uçar 5 gün önce
Çok güzel yazmışsınız. Teşekkürler. Beni m çalışma tempomu ve heyecanımı biliyorsunuz. Şube müdürlüğü görevlendirme i bile yapmadılar. Neymiş şuna yakınmışız buna yakınmışız. Kardeşim, Memur Sen üyesi idik. Ak Parti içinde herkesle diyaloğumuz iyiydi. Liyakat sorunumuz olmadığını herkes biliyordu.
Zülfikat Uçar 5 gün önce
Termik santraller madem Zonguldak kömürü yakmıyor. Kömür üretimimiz yine artsın. Başka yerlerde değerlendirilsin.İthal kömürle çalışan bu santraller doğalgaz dönüştürülsün. Doğalgaz da fosil yakıt ama, gaz tam olarak yakılırsa zarar vermez. Maliyet yüksek diyecekler. İnsan sağlığı çok önemli. Devlet sübvanse edebilir. Sorun çözülmezse eğer vatandaşlara başka yerleşim yeri gösterilmelidir. Kendi ata toprakları yine onlarda kalmalıdır.
Günün Anketi Tümü
Kız meslek lisesi  Yıkılmalı mı? Yıkılmamalı mı?
Kız meslek lisesi Yıkılmalı mı? Yıkılmamalı mı?