banner3

banner17

Zonguldak için yeni müjde yolda!

Zonguldak için yeni müjde yolda!

Zonguldak 07.10.2020, 11:49 07.10.2020, 14:09
944
Zonguldak için yeni müjde yolda!

Bolu, Çankırı, Karabük, Sinop, Kastamonu, Zonguldak ve Bartın İllerinin Ankara’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden oluşan ve çok geniş bir kitleye hitap eden Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği, Batı Karadeniz Bölgesi adına proje odaklı mekanizmalar oluşturulması ve bu mekanizmaların başkent bürokrasisinde ses getirmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla, bölgenin kalkınması adına lobicilik faaliyetlerine devam ediyor.

Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına çıkartma yaptı. Birlik Genel Başkanı Tuncay Gencer, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kaya, Birlik üyeleri Kamil Gökçeoğlu ve Erdem Uzun ile birlikte katıldıkları ziyarette ülkemizin ve özelliklede bölgenin enerji politikaları masaya yatırıldı.

Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Şeref Kalaycı ve Bakan Danışmanı Zafer Benli; pandemi sürecinde, Cumhurbaşkanı liderliğinde sürdürülen çalışmalar sayesinde, devlet-millet kaynaşmasının sağlandığı ve bu sürecin en az zararla atlatılacağına inandıklarını, özellikle Zonguldak Filyos Vadisi açıklarında yerli ve milli arama imkanları ile Tuna-1 sahasında bulunan doğalgazın, milli bakışın önemini bir kez daha ortaya çıkardığını, yeni müjdeli haberlerin yolda olduğunu vurguladı. Gönüllülük esası ile kurulan Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği'nin, iki kardeşin bile zaman zaman bir araya gelemediği günümüzde, insanları biraraya getirmesi ve proje bazlı bir bakışa sahip olması nedeni ile tebriklerini iletti.

Tuncay Gençer konuşmasında, korona musibeti ile mücadelede, devletimizin ve milletimizin her daim yanında olduklarını vurguladı.
Adanmışlık gibi ulvi ilkeler ve “akıl işi değil gönül işi" bakışı ile cefakar çabalarla yürütülen STK’ların kamu hüviyeti taşıdığını belirten Gençer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, proje odaklı STK’lara teveccüh gösterdiğini söyledi. Bölgede yer alan Bolu, Çankırı, Karabük, Sinop, Zonguldak, Kastamonu ve Bartın illerinin Ankara’da oluşturduğu birlikteliği ile tek ses ve tek yürek olduklarını, gönüllülük ruhu ile yapılan özverili, gayretli çalışmalar olmadan başarı yakalanamayacağını, bunu başarmanın kolay olmadığını, vefakar bir insan altyapısı oluşturduklarını, proje odaklı baktıklarını sırati müstakim üzere dosdoğru yolda ilerlemeye çalıştıklarını söyledi. 
Dünyadaki bütün mazlumların üzerimizde hakkı olduğunu belirten Gencer, bölgesel sorunların bölgesel güçle ile çözülebileceği, resme büyük bakarak, devletimizin üst makamları nezdinde de bölgenin kalkınmasının ülkemizin kalkınmasına büyük katkı vereceğini, bölge insanının samimi, Devletçi ve milliyetçi bir yapıya sahip olmasına rağmen, hep ikinci planda kaldığı ve devlet kademelerinde yeterince yer verilmediğini söyledi. 
Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun eski görkemli günlerinin özlemle konuşulduğu toplantıda, bu konuya özel önem verdiklerini belirten Tuncay Gençer; 
"2019 yılında TTK ya işçi alımları ile sevindik, lâkin geçen sürede 2000 kalifiye personel emekli oldu. Hali hazırda kıdem tazminatının kaldırılması gündemine binayen emekliliklerini hak eden 1300 işçimizin de emekli olma durumları söz konusudur. Norm kadromuz düştü, verim azaldı. MTA’da da benzer sıkıntılar var. Bölgenin göç veren konumunun bir an önce tersine çevrilmesi ve devlet-millet kaynaşması için elbirliği ile elimizden geleni yapmamız gerekiyor" dedi.
Birçok konunun değerlendirildiği ziyarette söz alan Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kaya, salgın nedeni ile herkesin adeta birbirinden kaçtığı bu dönemde, bölgeye ait projelerin gerçekleşme oranının artması adına, yüksek azim ve kararlılıkla seslerini her ortamda artırmaya çalıştıklarını, yerli ve milli imkanlarla Filyos açıklarındaki Tuna-1 sahasında bulunan doğalgazın vatanımızın ve devletimizin daha güçlü savunulması adına bir çığır açtığını vurgulayan Kaya, uzun zamandır fedakarlıklarla ve aile tadında yapılan faaliyetler sayesinde, sesi dinlenen ve görüşlerine önem verilen Ankara Uluslararası Batıkaradeniz Birliği’nin, milletin gönlünde yer almayı başardığını söyledi. 
Birliğin; misyon, hedef, vizyon ve stratejilerini anlatarak, birlikte yükselmeye inançlarının tam olduğunu, bölgesel hatta küresel anlamda, büyük projeler ile “zaman, mekan, miktar, ısrar” denkleminde var olunması için, bürokraside bölge insanına daha çok rol verilmesi gerektiğini belirten Kaya, Bakan Yardımcısı Kalaycı’ya “15 Temmuz Destanı” isimli şiirinin bulunduğu tabloyu da hediye etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)