banner3

banner17

Tepkiler büyüyor... CHP Teşkilatı İnönü Parkı'nda

Sahil Düzenleme projesinde yapılan saygısızlığa tepki gösterdiler.
Zonguldak 03.06.2021, 10:17 03.06.2021, 13:13
1456

Toplu Konut İdaresi ve Zonguldak Belediyesi işbirliği ile devam eden Zonguldak Sahil Projesi içinde bazı düzenlemelere tepkiler gelmeye devam ediyor.

CHP Zonguldak teşkilatı da yaşanan duruma "saygısızlık" diyerek tepki gösterirken yapılan kaykay pistinin anıt önünden kaldırılmasını istedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Başkanı Murat Pulat konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
"Zonguldak Belediyesi tarafından “Merkez Kıyı Düzenlemesi Sosyal Donatıları İnşaatları” kapsamında TOKİ’ye yaptırılan düzenlemeleri yakından izliyoruz.

Gençlik yıllarını, ulusun kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi için vakfeden İsmet İnönü’nün anısını, tarihsel kimliğini küçültücü şekilde yapılan yakışıksız düzenlemeler asla kabul edilemez. Bu düzenleme, yalnızca Cumhuriyet Halk Partisini değil, hangi siyasi partiye destek verirse versinler, Türkiye’nin Kurtuluş ve Kuruluş sürecini çok iyi bilen, Cumhuriyet’in temel değerlerine bağlı olan Yurtsever Zonguldak halkını da derinden üzmektedir.

Düzenlemelerle ilgili olarak tarafımızdan daha önce de açıklama yapılmıştı. Zonguldak Valiliğinden ve Zonguldak Belediye Başkanlığından İsmet İnönü heykeli önündeki yapının kaldırılması istenmiştir. Ancak ne yazık ki; taleplerimiz karşılanmadığı gibi kamuoyuna aydınlatıcı bir açıklama yapılmamıştır.

AKP iktidarının ve bürokratlarının ülke düzeyinde Cumhuriyetle, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarıyla yapmaya çalıştığı hesaplaşmadan cesaret alan bazı kamu görevlileri, bazı imamların da ülkenin Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kişiliğine hakaret ettiğine tanık oluyoruz. Kurtuluşun ve Kuruluşun kahraman liderlerine karşı yapılan sözlü saldırılar birkaç meczubun herhangi bir mekan da, bir sohbet ortamında söylediği saçma sapan sözlerden ibaret olsaydı bir deli saçması olarak karşılanabilir, üzerinde durulmazdı. Bu sözlerin söylendiği mekan yüce dinimizin ibadethanelerinden birisi ise, karşısında oturan devletin başı konumundaki Cumhurbaşkanın tepkisiz, sakin bakışları karşısında bu denli rahatça söylenebiliyorsa, içinde bulunduğumuz gün ve yarınlar adına çok kaygı verici bir durumla karşı karşıya kaldığımız açıktır.

İsmet İnönü Anıtı önünde yapılan, anıta ve parkın doğasına aykırı olan düzenlemelerin kaldırılmasını ve aslına uygun olarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. İnönü Parkı’nda yapılan düzenlemelerin sürekli takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde bir kez daha ilan ediyoruz. "

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı? TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı?
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@