banner3

banner17

Kardemir depoları kaldırılacak

Zonguldak Limanında köklü değişim
Zonguldak 01.06.2021, 14:32
445
Kardemir depoları kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zonguldak’a gelişinden önce ulusal medya kanallarında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanan video klipte Lavuar Alanı projesi de yer aldı. Proje animasyonunda Zonguldak Limanında yeşillendirme çalışmaları yapılacağı ve KARDEMİR’e ait depoların kaldırıldığı görüldü.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan aşama aşama ilerleyeceğini ve niyetlerinin Kardemir depolarının şehrin merkezinden kaldırılacağını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (1)
Mühendis 3 hafta önce
Valilik binasının da kaldırılması gerekir öncelikli olarak, önündeki alanla beraber alt katı komple otopark yapılıp üstü büyük bir meydan olarak kullanılabilir. Dere ıslahı başarılı yapılır, fevkani köprüsü de yıkılırsa uzun mehmet caddesi trafiğe kapatılarak burası da güzelleştirilebilir, Eskişehir Porsuk çayı gibi bir görünüm oluşturulabilir. Projeyi bir bütün olarak görmek lazım, lavuar alanı, liman projesi, fevkani, uzun mehmet parkı, kardemir depolarının olduğu alan valiliğin olduğu alan bir bütünlük içerisinde olursa güzel bir kent meydanına kavuşmuş oluruz. Ancak bunlar arasında bir kopukluk oluşursa hiçbir anlamı kalmaz. Çarşı, soğuksu ve acılık için de bütünlük sağlanmış olur. Dolmuş ve taksi durakları için de çözümler bulunmalı, çarşı ve çevresinde gereğinden fazla durak var, bunlar çarşı girişinde, nergis park olabilir, bir araya toplanmalı, çarşıda sadece 3-4 araç kalmalı ve sırası gelen bu noktalara gitmeli. Böylece hem görüntü kirliliği önlenmiş olur hem de taksilerin kapladığı alanı kısa süreli park (istanbuldaki ispark gibi) alanları olarak kullanılabilir. Köprü altında kalan (köprü yıkılacak olursa daha da önemli olur) pazar yeri ve dolmuş durakları derhal bu bölgeden kaldırılmalı, 21. yüzyılda bu tarz yerler şehrimize gerçekten yakışmıyor. Merkez çarşısı da acılıkta yeni yapılacak olan binaya taşınırsa ve buradaki madenci anıtı bölgesi de büyük bir meydan haline getirilirse çok yerinde olur. Hatta 12 katlı iş merkezi denen çirkinlik abidesinin de ivedilikle yıkılması gerekir aslında. Bu iki bina lavuar alanına küçük katlı binalar olarak yerleştirilebilir, bu şekilde çarşı da gazipaşa caddesinden ibaret kalamamış olur, soğuksu ve çarşı arasında bir bağlantı oluşmuş olur. Sahil yolu üzerindeki yıkık dökük cafeler de ortadan kaldırılırıp bunlara farklı yerler tahsis edilirse bu bütünlüğü şehir girişine kadar taşıyabiliriz. Saydıklarımın bazıları şahsi tapulu yerler olduğundan dolayı gerçekleştirilmesi zor olsa da imkansız değil. İstenirse yapılır ve Zonguldak çok şeyler kazanır. Meydanlarıyla, yeşil alanlarıyla, genişletilmiş çarşısıyla, temizlenmiş deresiyle, otopark sorunu çözülmüş güzel bir kent merkezi, bize yakışan bir kent merkezine kavuşmuş oluruz.
Günün Anketi Tümü
TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı? TTk'ya işçi alınmalı mı? Alınmamalı mı?
23°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@