banner3

banner17

TTK satılıyor mu?

TTK Çinli şirketlere mi satılıyor?

YAŞAM 15.10.2020, 13:05 15.10.2020, 15:21
1197
TTK satılıyor mu?

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen  TBMM'ye sunulan yasa teklifi nedeniyle Zonguldak Maden İşletmeleri ile ilgili alınacak kararların ön hazırlığının yapıldığını, ileride Varlık fonu aracılığı ile TTK'nın Çinli şirketlere satışının yapılabilmesi için adımlar atıldığını ifade etti. 

İYİ Parti Zonguldalk İl Başkanı Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada şu iafadelere yer verdi: ‘’ TBMM’ ye sunulan yeni Torba Yasa Teklifinde İlimizin geleceğini yakından ilgilendiren bir hususun olduğunu ve bu konunun hem Zonguldak Halkının bilgisine sunulması, hem de bundan etkilenecek başta GMİS olmak üzere çalışanlarımızın dikkatli şekilde bundan sonraki gelişmeleri takip etmesi, açısından kamuoyu ile paylaşılması faydalı görülmektedir. Şöyle ki, Torba Yasada kamuda faaliyet gösteren TTK, TKİ, Eti Gümüş, Eti Maden gibi kurumları bünyesine alarak ÖZEL HUKUK TÜZEL KİŞİLİĞİNE Sahip A.Ş statüsünde Maden Holding Kuruluşu gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bunu Türkiye

Varlık Fonuna devrederek madenlerle ilgili faaliyetler Sayıştay ve TBMM denetimi dışına çıkarılmaktadır. Türkiye Varlık Fonu, Maden Holding bünyesindeki maden sahalarını ve ruhsatlarını kısa bir süre işletip, sonrasında satışa çıkartılmasınıgerçekleştirecektir. Bunun anlamı Türkiye Varlık Fonu’ nun yapısı ve bugünekadar bünyesine aldığı kurumların başına ne geldiyse ve ya geliyorsa aynı şeyler TTK ‘nın da başına gelecektir.

Nitekim geçtiğimiz Nisan Ayında Çin Devleti İhracat Sigortası KuruluşuSinosure ile Türkiye Varlık Fonu arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Çinlialtyapı, ulaşım, müteahhitlik, madencilik, enerji, şirketlerinin Türkiye’ deki satınalma, yatırım, ortalık ve hisse alımları, danışmanlık amaçlı 5 Milyar Dolarlık finansmanın Çinli Şirketlere sağlanacağı yazılı ve görsel basında yer almıştı.

Bu da bize yasa teklifinde ki düzenlemeler göz önüne alındığında Maden Holding Bünyesinde ki kurumların Türkiye Varlık Fonu’ na parasal kaynak bulma amaçlı kullanılacağının işaretlerini göstermektedir. Bugüne kadar 70 Milyar Doları aşkın özelleştirme yapılarak ülkemizin önemli kamu şirketlerini elden çıkaran iktidarın, şimdi yer üstünde satacak şirket ve ya varlık kalmayınca ya daçok aza inince şimdi sıranın yeraltı değerlerimize geldiğinin görüldüğüdür, dolayısıyla tahminimiz TTK’ nında Çinli Şirketlere satışının ön hazırlığının yapıldığıdır.

Bu açıdan bu yasa teklifinin akıbetinin Zonguldak Kamuoyunca yakından takip edilmesi, amaçlı bu uyarımızı yapıyor, tarafımızdan da takip edileceğinikamuoyunun bilgisine sunuyoruz’’

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)