banner3

banner17

Bulutların Sahibi: İnka Medeniyeti Hakkında

İnka Medeniyeti Güney Amerika’nın en gelişmiş medeniyeti idi. Özellikle sahip oldukları askeri güçleri ve siyasi yapıları öne çıkmalarını sağladı.
YAŞAM 16.06.2021, 01:34 16.06.2021, 11:04
33
Bulutların Sahibi: İnka Medeniyeti Hakkında

Bulutların Sahibi: İnka Medeniyeti Hakkında

Devlet olmanın ana kriterlerinden olan para ve yasa gibi kriterleri taşımamalarına rağmen, İnka Medeniyeti Güney Amerika’nın en gelişmiş medeniyeti idi. Özellikle sahip oldukları askeri güçleri ve siyasi yapıları mezoamerika medeniyetleri içerisinde öne çıkmalarını sağladı.

Kısa bir süre için varlıklarını sürdürmelerine ve işgal ettikleri her bölgede zorluklarla karşılaşmalarına rağmen, medeniyetlerini geliştirmeyi başardılar ve güçlü bir etki bıraktılar.

İnka Medeniyetinin Ana Hatları

İnkalar kendi imparatorluklarını kurmadan önce, içerisinde yaşadıkları imparatorlukta hayvan çiftçiliği yaparak hayatlarını geçiriyorlardı. İnka Medeniyetinin nasıl kurulduğu ile ilgili yazılı belgelerin bulunmaması, bizi medeniyetin efsanelerine yönlendirmektedir. Bu efsanelere göre 4 erkek ve 4 kız kardeşin bir mağaradan çıkmasıyla medeniyet kurulmuştur.

Efsanenin devamında ise erkek kardeşlerden birisi olan Ayar Manco, elinde ince ve altından yapılmış bir asa taşıyordu ve asasını nereye değdirirse orada yerleşeceklerdi. En nihayetinde asasını Cusco olarak bilinin yerde yere koydu ve İnkalar bu bölgeye yerleşmeye karar verdiler. Ancak bu seferde burada bulunan yerli halk bu istilaya karşı koydu.

İnka Medeniyetinin Bulunduğu Coğrafya

İnka Medeniyeti Güney Amerika'nın geniş bir kesimine yayılmıştır. Medeniyete ait kalıntıların bulunduğu ülkeler ise Bolivya, Arjantin, Şili, Ekvador ve Peru’dur. Medeniyetin merkezi ise Peru’nun güneydoğusunda bulunan And dağlarının yüksek kesimlerindeki Cusco bölgesidir.

Merkeze en yakın olan su kaynakları birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Titicaca Gölü olmasına rağmen, İnkalar su ihtiyaçlarını gidermek için şehir merkezleri ile bu göl arasına yollar inşa ederek ihtiyaçlarını gidermişlerdir.

Bulundukları dağlık bölgeyi kendileri için bir avantaja çeviren İnkalar, İspanyol saldırısı sırasında bölgeyi çok iyi bilmeleri bir askeri strateji unsuru olarak kullanmışlardır. Bu stratejileri sayesinde de çatışmalarda üstünlük sağlamayı başarmışlardır.

İnka Hükümeti

İnkalar geniş bir coğrafyaya yayılmış olmaları sebebiyle devlet yönetiminde federal bir yapı benimsemişlerdir. Eyaletlere ayrılan imparatorlukta, her eyalet kendi içerisinde serbest olurken dış ilişkilerinde ise merkez hükümete bağlıydı.

İnka İmparatorluğu içerisinde 4 eyalet bulunuyordu. Her bir eyaletin yönetimi ise en yüksek statüye sahip kişiler tarafından yapılıyordu. Yüksek statülerde ki bu kişilere ise Apu deniliyordu.

Apuların yönetimi altında olan eyaletler ise kendi içlerinde bölgelere ayrılıyordu ve bu bölgeler Apulara bağlı kalıyordu. İnka Medeniyetinin en güçlü olduğu dönemde 80 bölgeye ayrıldığı biliniyor.

İnka Hükümeti hakkında herhangi yazılı bir kaynak olmaması sebebiyle, hükümet modeli hakkındaki tüm bilinenler İspanyol yazılı belgelerinden gelmektedir.

İnkaların hükümet düzenleri günümüzde birçok ülke tarafından kullanılan hükümet düzenleri ile benzerlik taşımaktadır. İnka hükümetindeki en yüksek düzeydeki yönetici genellikle din adamlarından seçilmekteydi. Din adamlarının altındaki pozisyonda ise devlet başkanları bulunuyordu.

Devlet başkanlarının altında ise yönetimde söz sahibi olan bir konsey bulunuyordu. Bu konseyin 16 üyesi vardı ve bütün üyeler soylu kesimdendi. Konsey üyelerinin de kendi içerisinde soyluluklarına bağlı olarak değişen bir hiyerarşi söz konusuydu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Zonguldak Kömürspor’un başkanı kim olmalı Zonguldak Kömürspor’un başkanı kim olmalı
27°
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@