Tatil yapmak demek elbette tüm yılın yorgunluğunu en güzel şekilde üzerinizden atmak ve yeni yıla dinlenmiş, psikolojik olarak ve ruhen arınmış şekilde girmek demektir. Ancak uzun bir süre düşünülmesine rağmen tatil planı yapılmadıysa endişe duymaya gerek yoktur. Birkaç tüyo ve taktikle son dakikada da tatil planlaması yapılabiliyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar önemsenirse son derece keyifli geçecek olan bir son dakika tatiline hazır olunuyor. Elbette hayatı düzenli ve planlı yaşamak her zaman daha doğru ve verimlidir. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymaz ve tatil planınız yarıda kalabilir. Kalan yarısını da hemen halletmek için Ankara Meksika uçak bileti fiyatlarına göz atılabilir ve direkt olarak yurt dışı seyahati ile tatil süreci başlatılabilir.

  1. Gidilecek Olan Lokasyon Tez Zamanda Belirlenmeli

Düşünceler silsilesi kafaları yoklarken ve bunaltırken tüm bu negatiflikten arınmak ve derhal gidilecek olan lokasyona karar vermek gerekiyor. Fırsatları kaçırdığını düşünenler ya da hala gideceği yere karar veremeyenler öncelikle sakin olmalıdır. Ancak sakinlikten kasıt daha da bu süreci uzatmak demek değildir. Hem eğlenilecek hem öğrenilecek yerlerin listesi hazırlanabilir ve içlerinden kurayla dahi seçim yapılabilir.

  1. Kalabalık Olmayan Yerler Tercih Edilmeli

Son dakika gerginliğini atayım derken bir de çok kalabalık yerleri seçmek tatili kabusa çevirebilir. Eğlenmek istiyorum ve aynı zamanda dinlenmek, sakinleşmek ve kalabalıktan uzak kalmak istiyorum, diyenler mutlaka en sakin koy ve tatil köylerini araştırmalı ve gideceği yere bu şekilde karar vermelidir.

  1. Rezervasyon İçin Kollar Sıvanmalı

Bu noktada biraz acele edilmesi ve rezervasyon yapılması için öncelikle ulaşımın halledilmesi gerekiyor. Hangi taşıt türünün kullanılacağına karar verdikten sonra İstanbul Ankara otobüs bileti fiyatları gibi araştırmalar yapılmalıdır. En büyük sorunlardan biri, konaklama sorunu olarak biliniyor. Doluluk oranı yüksek olan yerlerden uzak kalarak son dakikada en boş olan otel ve konaklama seçeneklerinden faydalanmak doğru olacaktır. Hem kriterlere hem de bütçeye uygun olan yerler bulmak elbette kolay olmayacaktır. Ancak kollar çabuk sıvandığında, kayda değer bir yer bulmak çok da zor değildir.

  1. Kamp İhtimaline Karşı Çadır Yanınıza Alınmalı

Gidilecek olan yerde herhangi bir konaklama seçeneği bulunamadığında her ihtimale karşı bu tatil bir kamp tatiline dönüşebilir. Bu sebeple yanınızda mutlaka bir çadır bulundurmalısınız. Ne olur ne olmaz düşüncesiyle yola çıkılarak alınan çadır bazen tatilin çok daha keyifli geçmesine olanak sağlıyor.

  1. Ulaşım Rezervasyonu Derhal Yapılmalı

Tatil planı yaparken en önemli durum elbette ulaşıma karar verebilmektir. Otobüsle mi yoksa uçakla mı gidileceğine karar verildikten sonra hemen uygun İzmir İstanbul otobüs bileti fiyatları ya da diğer şehirlerarası otobüs ve uçak bileti fiyatları araştırılmalıdır. Özellikle de kalabalık bir grupla gidilecek olan tatil için bilet fiyatlarının maliyeti düşürülebilir.

  1. Gidilecek Olan Her Yere Rezervasyon Yapılmalı

Gidilecek olan tatil yerine karar verildikten sonra buranın kalabalık olma ihtimali göz önüne alınarak tüm mekânlara rezervasyon yaptırılması şarttır. Aksi takdirde tatil boyunca mekânlarda yer bulma konusunda sorunlar yaşanabilir. Bu tarz sorunların yaşanmaması ve olabildiğince keyifli anlar geçirilmesi adına rezervasyon yaptırmak hayat kurtarıyor. Kulüpler, kafeler, restoranlar ve eğlence mekânlarına giriş çok daha kolay hale geliyor.

Beyaz Eşya ve Elektrikli Aletler - Modern Hayatın Temel Parçaları Beyaz Eşya ve Elektrikli Aletler - Modern Hayatın Temel Parçaları
  1. Alışveriş İçin Bilindik Marketlere Gidilmeli

Son dakikada tatil planı yapıldığında ihtiyaç listesi de derhal hazırlanmalı ve eksikler tamamlanmalıdır. Eksiklere ekstra ücretler ödememek adına en bilindik ve sürekli alışveriş yapılan marketlerden alışveriş yapılmalıdır. Olabildiğince yerel marketler seçilmelidir.

  1. Şezlong Yarışından Uzak Kalmak İçin Sabah Erken Kalkılmalı

Özellikle de yaz tatillerinde en büyük sorun boş şezlong bulamama sorunudur. Bu soruna karşı karşıya kalmamak ve denizin, kumun tadını çıkarırken aynı zamanda güneşin de uzun süre tadını çıkarmak ve şezlong yarışına girmemek için sabahın erken saatlerini değerlendirmekte fayda olacaktır. Örneğin; İzmir İstanbul otobüs bileti fiyatları araştırılıp alındıktan sonra İzmir’e ulaşıp denize girmeden dönmeyi kimse istemeyecektir. Bu nedenle tatil boyunca vakitli uyanıp günü öldürmeden denizde iyi zaman geçirmek gerekiyor.

  1. Ulaşımda Yürüyüş ya da Bisiklet Tercih Edilmeli

Ulaşımı yürüyerek ya da bisiklete binerek yapabileceğiniz yerleri tatil yeri olarak seçmek çok büyük avantaj sağlar. Etrafı yürüyerek ya da bisikletle keşfetmek hem sağlık açısından hem zindelik açısından hem de bütçe dostluğu açısından önem arz ediyor. Gidilecek olan otelin tam olarak konumunun nerede olduğu ve bisiklet hizmetine sahip olup olmadığı konusunda bilgilendirilmesi yerinde olacaktır. Mesela Ankara Meksika uçak bileti alarak Meksika turu yapıldığında araçla gidilemeyecek yerler olabilir. Bu durumda yürüyerek daha keyifli ve detaylı gezilebiliyor.

  1. Olası Trafiğe Karşı 1 Gün Erken Yola Çıkılmalı

Trafiğin olmadığı neredeyse hiçbir semt ve il yoktur. Bu ihtimal ve risk göz önünde bulundurularak olası trafik sıkışıklığına karşı tatile gidilecek olan günden bir gün önce yola çıkmak çok daha mantıklı olacaktır. Geç kalındığında tatilin ilk günü heba olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına her zaman kritik yapılmalıdır. Örneğin İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde trafik problemi zaman konusunda ziyaretçileri zorlayabiliyor. Özellikle İstanbul Ankara otobüs bileti fiyatları araştırıp alanların karşılaşabileceği bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.