banner3

banner17

Küçük Kapuz

Zonguldak Nostalji Editörü Yüksel Yıldırım yazdı
NOSTALJİ 29.06.2021, 13:33 30.06.2021, 17:04
732
Küçük Kapuz

"İçine girilmeyen sık orman ve dar ve derin boğaz" anlamı taşıyan “Kapuz” kelimesi, taşıdığı anlam dolayısıyla eski insanların bölgeye verdiği benzetmeden gelir. Kıyıya dik falezler ve falezler arasında oluşmuş doğal kumluklar özellikle Zonguldak’ın doğu tarafında zor bir arazi şekli oluşturmaktadır. Deniz yoluyla gitmek daha kolay tercih olduğu için kara yoluyla ulaşım yıllar sonra sağlanmıştır.

Bugün, Orta Kapuz ve Büyük Kapuz olarak isimlendirdiğimiz Kapuz koylarında “küçük Kapuz” isminin eksikliğini akla gelmektedir. Fener’den İnağzı’na kadar benzeri zor bulunan bu kumsal yıllar içinde denizden çıkartılan kumun çekilmesiyle küçülmüş ve bugün için bakirliğini kaybetmiştir.

Küçük Kapuz ismi bu sahil bandı için kullanılmasaydı neden orta ve büyük Kapuz ismi günümüze boyut sıralamasıyla eksik geldi!!!

1920 tarihli bölge haritalarında, henüz bakir haldeyken, şimdi Deniz Kulübü koyu dediğimiz alan “Kapuz koyu” olarak belirtilmiş. Eski insanların kulaktan kulağa anlattıkları hikayelerde de burası “Küçük Kapuz” olarak anlatılmış. Zamanla yapılan yeni yapılar ve tersane küçük Kapuz’un ismini unutturmuş, kaybetmiş ve geride ortası, büyüğü kalmış...

Kaynak: Zonguldak Nostalji
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Zonguldak Kömürspor’un başkanı kim olmalı Zonguldak Kömürspor’un başkanı kim olmalı
27°
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@