banner3

banner17

15 köy ve OSB'nin suyunu belediye verecek

Proje yaklaşık 3 milyon liraya mal olacak... İmzalar atıldı... Ereğli'nin su sorunu çözülüyor
Kdz Ereğli 24.06.2021, 14:52
243
15 köy ve OSB'nin suyunu belediye verecek

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından su sorunu yaşayan köylerin su ihtiyacının karşılanması ve Organize Sanayi Bölgesi’ne su sağlanmasını içeren iki ayrı protokol Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile Kaymakam İsmail Çorumluoğlu tarafından imzalandı.

Posbıyık, “2000’li yılların başında Ereğli’ye doğalgaz getirmek için attığım imza ile bugün ihtiyacı olan köylere ve OSB’ye su verilmesi için attığım imza benim için çok değerli ve çok kıymetli“ dedi. Posbıyık ayrıca Arıtma Tesisi’ne ‘Ozon Tesisi’ kuracakları müjdesini verdi. Kaymakam Çorumluoğlu da, ““Kaymakamlık lojmanında hangi su içiliyorsa, Yunuslu’daki evde aynı su içilecek. Son 4-5 yılın en önemli projesi” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi ile Kdz. Ereğli Kaymakamlığı arasında 15 köye ve Organize Sanayi Bölgesi’ne su verilmesini içeren 2 ayrı protokol imzalandı.

Ereğli Öğretmenevi’nde düzenlenen imza törenine Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, AK Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Yıldıray Arslan, İyi Parti İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Demircan, CHP ve AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ile OSB, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği temsilcileri katıldı.

Kaymakam İsmail Çorumluoğlu imza töreninde şu açıklamayı yaptı:

“Bugün hayırlı bir iş için bir aradayız. Aslında biz bu imzaları beş altı ay önce atacaktık ama malumunuz pandemi çerçevesine hem bir araya gelmemiz, hem de-vakalar o zaman biraz fazlaydı—dolayısıyla biraz daha vakalar azaldı. Bu vesileyle bu açıklamayı da yapmakta fayda görüyorum.

Bugün iki tane hayırlı işimiz var. Bu iki işimiz de Belediye Başkanlığımız ile OSB arasında ve Belediye başkanlığı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği arasında protokol imzalayacağız.

OSB’NİN TEK EKSİĞİ KALMIŞTI

Bu protokollerden birincisi, OSB’nin malumunuz, elektriği ciddi meyanda çözüldü, bundan gelecek dönemde, on yıl içinde OSB’de elektrik sorunumuz olmayacak. Büyük bir trafo kuruldu, yaklaşık 26 milyon lira para harcandı. Gaz sorunumuz da yok. Gaz da bizden önceki dönemde döşenmiş. OSB’de tek bir eksikliğimiz vardı, bu da su meselesiydi. Mevcut Alaplı Belediyesi’nden suyumuzu alıyoruz. Sağolsun Nuri Başkan bize su verdi, bundan sonra da ihtiyaç olduğunda vermeye devam edecektir. Fakat Alaplı’daki baraj bitmediğinden, zaman zaman oradan su almakta ve suyu basmakta sıkıntı yaşıyorduk. Çünkü meyil olarak basmada bazı sıkıntılarımız vardı. Dolayısıyla biz de OSB’ye bir yatırımcı geldiğinde, şu eksiğimiz var, bu eksiğimiz var diye yatırımcı her şeyi soruyordu. Bu meseleyi de onlara çözdük diyebilmek için belediye başkanlığımızla görüştük. Belediye Başkanlığımız da OSB’ye en yakın hattan, su vermeyi kabul etti, buna ilişkin bir protokol için karşılıklı arkadaşlarımız görüştüler, oradan suyumuzu alacağız.

Bu tabii ki OSB menfaatine bir iş olduğu için bunu istedik. Aynı zamanda Erdemir barajı güzel bir baraj. Devlet, DSİ bunu yapmış, bizden parasını geri alıyor. Belediyeden de alıyor. Suyu ne kadar tüketirsek, o kadar iyidir diyerek, belediyeye de bu meyanda bir katkımız olur.

OSB ARTIK DÖRT DÖRTLÜK HALE GELMİŞTİR

Bu sayede, OSB bizim artık gaz arzıyla, elektrik arzıyla, su arzıyla ve yollarıyla dört dörtlük bir OSB haline gelmiş oldu. Bunu şuradan da anlıyoruz. Bizim OSB’de şu anda satılacak herhangi bir parselimiz kalmadı. Bir iki dönümlük yerler var, onun haricinde yok. Ciddi bir teveccüh var. Özellikle İstanbul’dan yatırımcılar bizim OSB’ye ciddi bir teveccüh gösteriyor. Yakında temeli atılacaktır. En son 42 dönümlük bir araziyi Bursa’dan bir yatırımcı arkadaşımıza verdik, onlar da ödemelerine başladı. Onların arsasına da yapı yapıldıktan sonra OSB, şu anda 2 bin olan isdihdam sayısını daha da yukarı taşıyacaktır. Geçmiş dönemde satılıp da bina yapılmamış boş arazileri de şu anda biz biraz daha yatırım yapmaları yönünde teşvik ediyor, zorluyoruz. Neden, çünkü OSB’de devletin bir sürü imkanı ve bir sürü katkısı var. Arsayı almışsınız, yatırımı yapmamışsınız, dolayısıyla bunu yapma yönünde OSB’ye gelen yatırımcıları zorluyoruz. Zannediyorum şu anda 2 bin olan istihdam sayısında bir iki yıl içinde yüzde elli artacaktır diye düşünüyorum.

KÖYLERDE ÖZELLİKLE FINDIK SEZONUNDA CİDDİ BİR SU SIKINTISI VAR

Diğer protokolümüz, yine belediye şebekesinden suyu alarak Çayırlı’da yaptığımız depoya suyun basılmasıyla ilgili. Bu proje, bugüne kadar belki birkaç kere gündeme gelmiştir. Bilgisi olmayan arkadaşlarımız vardır. Teknik olarak açıklayacağım bir kısmını. Belediyenin suyu belli bir koda kadar zaten geliyor. Ereğli’ye gelmek üzere yola çıktığı için. O Kottan sonraki sonraki kısmı, biz suyu alıyoruz, Çayırlı okulunun üst tarafında yapmış olduğumuz depoya basıyoruz. O suyu oraya bastıktan sonra, kendi cazibesiyle on dört, on beş köye o su çıkacak. Tepeye kadar, Çayırlı’daki okulun üstündeki depoya suyu bastıktan sonra, eteğinde, suyu yettiği ve ulaştığı, elektriksiz basıldığı tüm köylere su vereceğiz. Bu su neden ihtiyaç? Aslında Kdz Ereğli’ye tayinim çıktığında Ereğli’de ne tür sorunlar sizi bekliyor deseler, ben en son şık olarak su ihtiyacı derdim. Ben Artvin’de de çalıştım, orada bu kadar su sıkıntısı yaşamamıştık. Ama Ereğli’de köylerimizde, özellikle fındık sezonunda ciddi bir su sıkıntısı var. İstanbul’daki, başka yerlerdeki vatandaşlarımız köylerine geliyor, köylerimizdeki nüfusumuz ciddi olarak artıyor. Bu yüzden mevcut su kaynakları, özellikle geçen sene su kıtlığından dolayı ciddi sıkıntı yaşadık. Ereğli’de geçen yıl kaymakamlıkça, köylere hizmet götürme birliğince üç tanker kiraladık, her bir tankere üç sefer yaptırdık fazla mesaisini ödeyerek. Dokuz tanker su taşıdık. Taşıma suyla değirmen döndürme diye bir tabir vardır ya, bunu yapmaya çalıştık. Bu proje bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Biz belediye imkanları dahilinde, özellikle haziran, temmuz, ağustos, eylül gibi, o dönemlerde buraya suyu basarak vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZLA EŞİTLİK SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

Şunu da söylemekte fayda görüyorum. Kaymakamlık lojmanında hangi su içiliyorsa, Yunuslu’daki evde aynı su içilecek. Bu ciddi bir imkandır. Bu projeyi halka anlatmakta zorlanıyorum belki. Ama bu güzel bir imkan ve ilk gün burada söylediğimiz, ‘benim çocuğum hangi okula gidiyorsa, yoksulun çocuğu da aynı okula gidecek. Benim evimde hangi yemek pişiyorsa, dar gelirlinin evinde de aynı pirinç kullanılacak’ diye söylemlerim vardı. Ben bundan gayet mutlu oluyorum. Çünkü bizim bütün vatandaşlarımızla eşitlik sağlamamız gerekiyor, sosyal adalet sağlamamız gerekiyor, aynı kaliteli hizmeti sunmamız gerekiyor.

PROJE YAKLAŞIK 3 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Dolayısıyla önem verdiğimiz bir proje, geçen yıl başladık, bu yıl devam ediyoruz, belki bu yıl bitiremesek de önümüzdeki yıl da devam edeceğiz. Öncelikli olarak burada bu çalışmanın hepsini ben yapmadım, biz sadece aracıyız. Burada teşekkürü unutmamak lazım. Çünkü bir hizmet yapıyorsanız, bu hizmete emeğini harcamış kişilere de teşekkürü borç bilmek lazım. Burada birinci teşekkürümüz belediyeye, çünkü mevcut şebekesindeki suyu bizim köylerimize kullandırtmak için veriyorlar. On dört, on beş köyümüz. Ayrıca şebeke üzerinde başka köyler var, o köyler bunlara dahil değil. Bunun yanında bu projeye başladığımızda, boru alımı için KÖYDES’ten 477 bin lira para harcadık. Yine 540 bin lira inşaatın yapımı için para harcadık. Ve ben gittim sayın valimize dedim ki, ‘Sayın Valim, bu kadar güzel bir projemiz var, bu para bize yetmiyor, bize biraz daha para verir misiziniz?’ Sayın Valimizde 325 bin lira para verdi. Toplam geçen yıl bir milyon 345 bin liralık ödeneği harcadık. Burada İl Genel Meclisi Başkanımız başta olmak üzere İl Genel Meclisi üyelerimizin tamamına teşekkür ediyorum. Vali beyi ziyaretimizde hepsi vardı, bu paranın çıkması konusunda da bize destek oldular.

Geçen yıl dört köye bağlanmıştı, bu sene devamındaki köylerimiz için 800 bin lira para aldı. Bu parayla yettiği kadar köylerimizde su vermeye çalışacağız. Arkadaşlarımız ayrıca teknik olarak ilave su kaynakları üzerinde çalışıyor. Belediyemizin yetmediği durumda, biz de sondajdan su basabilir miyiz, çalışması yapılıyor. Şu ana kadar, bu sene harcanacak parayla birlikte, 2 milyon 145 bin lira bu projeye para ayırdık. Ve tamamı da bitmemiş olacak. Yaklaşık üç milyon liralık bir projeyle biz köylerimize suyumuzu vermiş olacağız.”

EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kaymakam Çorumluoğlu konuşmasını her iki projeye emek veren bürokrat, seçilmiş, devlet ve belediye çalışanlarına teşekkür ederek şöyle tamamladı:

“Yoğun iş programı arasında buraya gelen İl Genel Meclisi Başkanımıza, İl Genel Meclisi üyelerimize, İlçe Başkanlarımıza, OSB yönetimi adına Muammer Bey kardeşimiz burada, Belediye Meclis üyelerimize, baştan beri ortak proje yürüttüğümüz Belediye Başkanımıza ve Belediye emrinde çalışan başkan yardımcıları ve su işlerine bakan Deniz arkadaşımız bu projelerde ve protokollerde emek sarf etti. Bizim Övünç kardeşimiz ve İlçe Özel İdare Müdürümüz gibi… Kimseyi unutarak üzmek istemiyorum, unuttuğum arkadaşlar varsa. Son dört beş yılda Ereğli’de yapılmış, en güzel proje, zamanında yapılmasından, hizmete bir kısmının açılmış olmasından İsmail Çorumluoğlu olarak büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Dolayısıyla, tarih neticeyi yazar, direkten dönen, çizgiden çıkan topu yazmaz. Bu on dört, on beş köyümüze suyu akıtabilirsek-ki bu sene en az yarısına akıtmış olacağız-ben kendimi şahsi olarak bahtiyar hissedeceğim. Bugün imzalanacak protokollerin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

POSBIYIK: “TÜRKİYE’DE BUNUN BAŞKA ÖRNEĞİ YOK”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da törende yaptığı konuşmada, köylere su götüren başka bir belediye örneğinin Türkiye’de olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Projelere başlarken, benim en büyük kıvancım, nasıl doğalgazda, sahili yapmada birtakım projelere imza attıysam, su projelerine de 2000 yılında Enerji Bakanı Zeki Çakan döneminde başladım. Önce barajdan altı kilometrelik isale hattını yaptırdım, sonra su arıtma tesislerinin projelerini imzaladık. Bu benim yaşadığım sürece en çok mutluluk duyduğum olaylardan bir tanesidir. Çünkü öyle bir aşamaya geldik ki, sadece şehri beslemek değil, aynı zamanda OSB’yi, aynı zamanda köyleri beslemeye başladık. Türkiye’de örneği yoktur. Büyük şehirler hariç. Büyük şehirlerde köyler zaten mahalle olmuştur, çöpünü de toplar, suyunu da verir. Ama il olan belediyelerde, merkez ilçe olan belediyelerde köylere su gönderen ikinci bir belediye Türkiye’de yoktur. Belediye meclisi üyeleri arkadaşlarımla bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

PARASAL BİR BEKLENTİMİZ YOK

OSB’ye verdiğimiz sudan, köylere verdiğimiz sudan parasal bir beklentimiz falan yok. Sadece sosyal olaylar. Kaymakamımızla bu konularda çok etkili çalışmalar yapıyoruz. Kendimizi devlet olarak görüyoruz, biz de devletin parçasıyız. Sadece sosyal bir olay yaratmaya çalışıyoruz. OSB’den teklif geldiğinde hemen Nuri Tekin’i aradım, ‘Arkadaş suyu benden istiyorlar,’ dedim. ‘Su senin için önemli’ dedim. ‘Abi benim için önemli’ dedi. ‘Ama istiyorlar, zorlarlarsa mecburum’ dedim. Köylere su vereceğim diye bir derdim yok ama biz sosyal belediyecilik yapıyoruz. OSB yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucu, OSB yönetimince talep edilen içme ve kullanma suyu temini konusunda anlaşmaya varıldı. Yapılacak çalışmalar dört maddede birikiyor. Beş bin metre isale hattı yapılacak. 1100 metreküp kapasiteli su terfi deposu yapılacak. Bin metre terfi hattı yapılacak, otomasyonla sistemi kontrol edeceğiz. Bu kapsamda kullanılacak malzeme, boru, vana, fitting ve diğer malzemeler OSB yönetimince alınacak. Belediye su ve kanalizasyon işleri müdürlüğü ekipleri işçiliğini yapacak. Anlaşmamız bu.

Yine su terfi istasyonu belediyemiz kontrolünde yapılacak. Aynı zamanda kurulacak otomasyon sistemiyle depolardaki su seviyeleri anlık kontrol edilecek. Bu çalışma sonucunda OSB’ye aylık 20 bin metreküp su vereceğiz. Bu çalışmayla birlikte OSB yönetimi tarafından belediyemize bir adet lastik tekerlekli kazıcı-yükleyici iş makinesi de bedelsiz olarak verilecektir.

METREKÜPÜNDEN 1 LİRA ALINACAK

Uzun zamandan beri kaymakamımızla arıtma tesislerimizden köylere su verme konusunda görüşüyoruz. Çayırlı’ya depoyu yaptılar, hatları çekmeye başladılar. Biz de branşları hazırladık. Abdi Köyü, Bakırlık Köyü, Çayırlı Köyü, Danişmentli köyü, Dedeler Köyü, Esenler Köyü, Gebe, Halaşlı, Işıklı, İmranlar, Osmanlar, Pembeciler, Ruşenler, Yunuslu, Zindancılar köylerine su vermeye karar verdik. Belediyemiz ve köylere hizmet götürme birliği arasındaki protokolle, yaklaşık 15 beldemize belediye içme suyu hattından vereceğiz. Protokol çerçevesinde özel idare tarafından gerekli altyapı sistemleri yapılarak, belediyemize ait isale hattından 15 köy beslenecektir. Bedeli her ay yapılacak faturalandırma ile köylere hizmet götürme birliğinden tahsil edilecektir. Metreküpünden bir lira para alınacak. Tamamen bir sosyal yardım olayı. Anlayışımız, köylerimiz bizim dedik, su vermeye karar verdik. Köylerimizdekilerin, aynı şehirde yaşayanlar gibi, sağlıklı, arıtılmış su içecek. Arıtma tesislerinde kimya mühendisleri, kimyagerler var. Nasıl içme suyunu Bağlık Mahallesindeki vatandaş içiyorsa, Abdi’de, Esenler’de, Gebe’de, Halaşlı’da vatandaşımız aynı suyu içecek. Köylerimiz büyük sıkıntı çektiler, bunu en iyi ben bilirim. Sayın kaymakamımız tankerle su dağıttılar ama benden de tanker istiyorlardı. Özellikle yaz aylarında su sıfır oluyor. İl Genel Meclisi üyelerimiz bunu iyi bilir. Vicdanımız sızlıyordu, inşallah bunu kaldırmış olacağız.

SUDA YAŞANAN KOKU SORUNU GİDERİLECEK

Burada bir müjde daha vermek istiyorum. Bu arıtma tesisleri yapılırken, ozon testi yapılmamış. DSİ bölge müdürlüğüyle yaptığımız görüşmeler sonucunda İçme suyu arıtma tesislerimize ilave ozon tesisi yapmak konusunda mutabık kaldık. Uzun zamandır bununla uğraşıyoruz. Görüşmeler neticesinde projeyi kendimiz hazırladık belediye olarak. Bölge müdürlüğüne sunduk, bu proje DSİ Genel Müdürlüğünden yatırım onayı aldı. Son gelen haberlerle de bütçesi çıkarak ihale onayı verildi, DSİ Bölge müdürlüğünde ihalesi hazırlanıyor, yakında başlayacak. Buradan belki rakam söylemek doğru olmak ama projenin büyüklüğünün bilinmesi bakımından on milyon lira civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ozon tesisinin kurulmasıyla, suyumuzda kuraklık döneminde ortaya çıkabilecek koku, tat, renk gibi kalite bozulmasının önüne tamamen geçilmiş olacak.

Özellikle Ereğli halkı adına, bu tesisin planlanması için DSİ Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu, bölge müdür yardımcılarına, içme suyu ve yatırım şube müdürü Ereğli halkı adına şükranlarımı sunuyorum.”

KARAVELİ: “DERDİMİZ, MEMLEKETİMİZE HİZMET EDEBİLMEK”

İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli de törende yaptığı konuşmada İl Genel Meclisi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve şunları kaydetti:

“Derdimiz belamız, memleketimize hizmet edebilmek, Yerel yönetimlerin esas görevi budur. Devletin imkanlarını, kaynaklarını, insanlarımızın hizmetine sunabilmektir. İilerleyen zamanlarda bizim en büyük sıkıntılarımızın su ile ilgili olacağı kesindir. Çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biz İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olarak Ereğli’deki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlerleyen zamanlarda su birliği kurma çalışmamız olacak. Devamında DSİ bölge müdürlüğümüzün imkanları ve devletimizin yatırımlarından yararlanmaya çalışacağız. DSİ’nin yaptığı barajdan hem köylerimizin, hem OSB’mizin bundan sonra su kullanabilecek olması sevindirici bir şey. Devamında bizim bu bölgede yaptığımız göletlerin de içme suyu noktasında değerlendirilmesi konusunda Kastamonu bölge müdürlüğünde gerekli istişareler yapıldı. İnşallah önümüzdeki dönemde Ereğli bölgesi yapılan göletlerden de su kullanmaya devam edecek.

Ereğli’nin köyleri bizim için çok önemli, gerek yatırım anlamında, yol ve ulaşım hizmetleri noktasında, gerekse içme suyu çalışmaları devam edecek. Bir yandan da bölgemizdeki doğal güzellikleri turizme kazandırmamız noktasında inşallah önümüzdeki dönemde Kireçlik bölgesinde bir yatırımımız olacak. Şu anda 2021 yılı il özel idare bütçesinde belli bir kaynak var, bu kaynağı daha da arttırarak oranın turizme kazandırılması sağlanacak, devamında da Kayalıdere şelalelerinde bir çalışmamız olacak.

Tabi bizim için en önemli şeyimiz içme suyu. Halkımızın temiz ve kaliteli su içebilmesi çok önemli. Köylerdeki depoların klorlanması, fayans kaplanması ve kimyasal analizleri de önemli. Bunları İl özel idaresi olarak yapmaya devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem, çayırlı bölgesine yapılan yatırım, güzel bir çalışma. Aynısını tüm il genelinde de yapmaya çalışıyoruz.”

Her iki projeye ilişkin protokol konuşmaların ardından Kaymakam Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Posbıyık tarafından protokol imzalandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Pendikspor 17 39
2. Bucaspor 1928 18 30
3. Amed Sportif Faaliyetler 18 29
4. Nazilli Belediyespor 18 28
5. Ankara Demirspor 18 27
6. Uşakspor A.Ş. 18 25
7. Isparta 32 Spor 18 25
8. Kırşehir Belediyespor 18 25
9. Kırklarelispor 18 25
10. Şanlıurfaspor 18 23
11. Anagold 24Erzincanspor 17 23
12. CriptoSwaps Zonguldak Kömürspor 18 22
13. Pazarspor 18 22
14. Akhisarspor 18 22
15. Tarsus İdman Yurdu 18 21
16. Karatay Termal 1922 Konyaspor 18 19
17. Eskişehirspor 18 16
18. TECO Karacabey Belediyespor 18 16
19. GMG Kastamonuspor 0 0
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 28
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 22 23
17. Kasımpaşa 22 22
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Günün Anketi Tümü
Sizce emekli ve memura yapılan zam miktarı yeterli mi? Sizce emekli ve memura yapılan zam miktarı yeterli mi?
açık
Gelişmelerden Haberdar Olun
@