banner3

banner17

Gebeliğin 3.Ayı (9-12.Haftası)

Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin hareketlerinde artış başlamıştır. Ancak anne henüz bu hareketleri hissedemeyecektir.

Hafta Hafta Gebelik 14.10.2020, 13:10 14.10.2020, 14:09
29
Gebeliğin 3.Ayı (9-12.Haftası)

GEBELİĞİN 3. AYI(9 – 12. HAFTASI)

Gebeliğin 9. Haftası: Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin hareketlerinde artış başlamıştır. Ancak anne henüz bu hareketleri hissedemeyecektir. Yine bu hafta bebekte en büyük yapı kafasıdır. Vücuduna oranla oldukça büyüktür. Henüz bebeğin boynu gelişmediği için kafayı taşımak için oldukça çaba harcamaktadır. Bu haftada artık boynu oluşmaya başlayacaktır. Diğer haftalarda boynu tam anlamı ile oluşacak ve vücudu daha çok gelişecektir. Kalp kaslarının yapısı oluştuğu andan itibaren kan pompalanmaya başlayacak ve gelişim hızlanacaktır. Bebeğin şeffaf ve akışkan dokusu artık sert bir hal almaya başlamıştır. Hareketleri hızla devam etmekte ve bu sayede kasları gelişmektedir. Artık bir embriyo olmaktan kurtulmuş ve bir bebek görünümü kazanmıştır. Anne karnında gelişimi devam eden bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 3gr. Boy uzunluğu ise 25 mm kadardır.

9. hafta gebelik ve anne: Bulantılarınız çok can sıkıcı ve çekilmez bir hal almış olabilir. Psikolojik olarak da çok daha kırılgan ve sinirli olabilirsiniz. Bu dönem sizin kaprisleriniz karşınızdaki insanlara çekilmez gelebilir. Baş ağrısı, tansiyon sorunları yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 10 haftası: Bebek neredeyse tüm organlarının yapısını oluşturdu. Bu dönem düşme tehlikesinin yavaş yavaş ortadan kalktığı bir dönemdir. Bütün organları yapısal olarak oluştuğu için kalp her organ için kan pompalamaya başladı. Kan dolaşımı sağlıklı bir şekilde gerçekleşiyor ise organlarda ciddi büyüme ve gelişme olacaktır. Bebeğin tırnakları ve beyin yapısı gelişmeye başlamıştır. Bebeğin beyni oluşmaya başlamıştır. Bu hafta ve devamında bebekte mucize bir gelişme yaşanır.

Bağırsakları bütünüyle dışarıda olan bebeğin artık bağırsakları göbeğin iç kısmına doğru yerleşmeye başlar. Bebeğin cinsiyet ayrımını yapacak organlar da gelişmeye başlamıştır. Eğer bebek erkek ise testisleri oluşmaya başlar ve testesteron hormonu üretimi gerçekleşir. Bu hafta bebek yaklaşık olarak 5 gr ağırlığında ve 4cm uzunluğundadır.

10. hafta gebelik ve anne: Artık bulantı, kusma sıkıntıları biraz olsun hafifleyecektir. Bu nedenle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Gebeliğin en zor bölümünü geride bırakmış durumdasınız. Bu haftalarda bebekte herhangi bir genetik ile alakalı bir sorun yoksa düşme tehlikesi de kısmen ortadan kalkmıştır.

Gebeliğin 11. Haftası: Bu hafta bebeğin en fazla gelişim gösterdiği haftadır. Bütün organlar gelişimine hızla devam ediyor. Bebeğin diğer haftalarda vücuduna oranla daha büyük olan kafası artık eskisi kadar dikkat çekmiyor. Anne karnındaki mucizevî varlık artık mini bir bebek görünümündedir. Anne karnındaki bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 7 cm. ağırlığı ise yaklaşık olarak 8 gr. kadardır.

Gebeliğin 11. Haftası ve anne: Mide bulantılarınız iyice azalmış olmalı. Ancak baş dönmeleri kaçınılmaz ve hala devam ediyor. Oldukça duygusalsınız ve fiziksel olarak da hassasiyet başlamıştır. Her şeyden kırılıyor ve inciniyorsunuz. Bu haftalarda stresten oldukça uzak kalmalısınız.

Gebeliğin 12. Haftası: Miniğin bütün organları artık aktif. Tırnakları belli olmuş ve kıkırdağı daha sertleşmiştir. Artık saçları da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Bağırsakları, midesi ve sindirim sistemi aktif bir şekilde çalışmaya başladı.

Bu haftalar bebek oldukça hareketlidir. Anne de bebeğin hareketlerini dikkatli olursa hissedebilir. Bu hafta bebek emme refleksini geliştirecek ve artık parmağını emmeye başlayacaktır. Anne karnındaki bebek ortalama olarak bu hafta 8cm ve 15 gr ağırlığındadır.

Gebeliğin 12. Haftası ve anne: Artık bebeğinizi iyice hissediyorsunuz. Gebeliğin neden olduğunun farkına varmış olmalısınız. Sıkıntılar bebeğinizi düşündükçe sizi daha az rahatsız edecektir. Mide bulantısı belki tamamen ortadan kaybolmuştur. Ancak tansiyon ve baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet hala devam etmektedir. Hiç sevmediğiniz bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyabilirsiniz.

Yorumlar (0)