banner3

banner17

"Hemen ödeyin geciktirmeyin"

Sağlık çalışanları mağdur ediliyor

GÜNDEM 15.09.2020, 15:18 15.09.2020, 23:24
381
"Hemen ödeyin geciktirmeyin"

Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanlarının 3 aydır nöbet paralarını alamadığını belirterek yöneticilere seslendi. “Çalışanın emeğinin karşılığını hemen ödeyin, geciktirmeyin” diyen Kara açıklamasında şu ifadeleri kullandı.
“Sağlık çalışanlarının alın terinin kurumadan ödenmesi gerektiği, hak ettikleri değerin en iyi şekilde gösterilmesi lazım gelen zamanlardan geçiyoruz. Fakat ne yazık ki gereken özen gösterilmiyor, hassasiyet çalışandan esirgeniyor.
Bunun son bir örneğini de Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşıyoruz. Ay bitince ödenmesi gereken nöbet ücretleri her ne hikmetse 3 aydır ödenmemiştir. Çalışanlar Haziran, temmuz ve Ağustos ayına ait ücretlerini alamamışlardır.
Buradan hastane yönetimine sesleniyoruz, hiçbir şey çalışanın emeğinin karşılığını vermemenin bahanesi olamaz. Bir kurumda öncelikli çalışanın hakkıdır. 
Mevzuatta açıkça neyin ne zaman ödenebileceği yazarken bunu hiçe sayarak ödeme yapılmaması kabul edilemezdir. 
İdarecilerimiz başka meselerle meşgul olmak yerine çalışanın hakkını teslim etmeyi düşünmelidirler, bunun için çaba içinde olmalıdırlar.
Salgın sürecinde hayatını ortaya koyarak kahramanca bir hizmet sunulan sağlık çalışanlarına ekstra ücretler, maaş zammı gibi düzenlemelerin verilmesi gereken bir dönemde rutin nöbet ücretini bile ödenmemesinin izahı olamaz.
Üniversitede görev yapan sağlık çalışanlarımız adına bir kez daha yöneticilere sesleniyoruz; çalışanın emeğinin karşılığını hemen ödeyin, geciktirmeyin. Salgınla uğraşan kahramanları türlü türlü meselelerle yormayın, üzmeyin.”

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)