banner3

banner17

Yeni Kamp Yapacaklar İçin En Çok Merak Edilen Soruların Cevapları

İlk defa kamp Yapacaklar için malzemeler, Kamp yapacaklara tavsiyeler, Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?, Kampçıların En Çok Merak Ettiği Cevaplar
Gezi Rehberi 06.01.2022, 22:31 06.01.2022, 22:42
616
Yeni Kamp Yapacaklar İçin En Çok Merak Edilen Soruların Cevapları

Yeni Kamp Yapacaklar İçin En Çok Merak Edilen Soruların Cevapları

Bir orman içerisinde ya da dağın eteğinde doğa ile baş başa kalmak isterseniz kamp çadırınızı sırtlanarak yola koyulabilirsiniz. Son yıllarda özellikle doğada zaman geçirmek isteyen kişi sayısı oldukça artış gösteriyor. Çadırınızı güzel manzaralı bir yere kurarak hem kafanızı dinleyebilir hem de şehirden uzak bir yerde huzur bulabilirsiniz. Ancak kamp yapmanın da birtakım incelikleri bulunuyor.

Çadır kuracağınız yeri iyi seçmelisiniz. Bunun yanında kamp için gerekli tüm malzemelere sahip olmalısınız. Doğada ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri minimal ölçülerde yanınızda bulundurmak daha iyi standartlarda kamp yapabilmenize olanak tanır. Yeni kamp yapacaklar için en çok merak edilen soruların cevapları ise şunlardır:

Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kamp için gerekli malzemeler nelerdir sorularına birçok açıdan yanıt vermek mümkündür. Bu süreçte kampın süresi büyük bir önem taşıyor. Günlerce sürecek bir kamp için tam teşekküllü olarak hazırlanmanız gerekiyor. Ancak yalnızca hafta sonu kampa gidecekseniz şu malzemeler mutlaka yanınızda olmalıdır:

 • Çadır
 • Uyku tulumu ve mat
 • Sırt çantası
 • Kamp ocakları
 • Giysiler
 • Ayakkabı
 • Harita ve pusula
 • Kafa lambası
 • Fazladan yiyecek ve su
 • Güneş gözlüğü ve ilkyardım kiti
 • Ateşleyici, bıçak ve düdük

Sırt çantanızı çok işlevli ve geniş seyahat çantaları arasından seçmeniz gerekir. Uyku tulumu ve daha birçok eşyanın çantanıza sığması büyük önem taşıyor. Aynı zamanda çadırınızın da minimal olmasına karşın kişi sayısına uygun olması büyük bir önem taşır.

Kampçılık Nedir Nasıl Yapılır?

Kampçılık nedir nasıl yapılır sorusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Kişilerin doğada vakit geçirebilmek için birtakım hazırlıklar yapması ve önceden belirlenen bir yerde çadır kurarak bir süreliğine doğal zaman geçirmesidir. Bu faaliyeti tek başınıza yapabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz.

Türkiye’de birçok yerde hazırlanmış kamp alanları mevcuttur. Ancak kişiler daha sakin bir yerde vakit geçirmek isterlerse kendilerine göre bir kamp alanı da seçebilirler. Fakat özel kamp alanlarında çadır kurmak birçok bakımdan ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Yaz Kampçılığı Nedir?

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte kişiler yaz aylarını kamp yaparak geçirmeyi uygun görüyor. Bazen okulların kendi öğrencileri için yaz kampları düzenlediği gibi çalışan bireyler de hafta sonlarını kamp yaparak geçirmek isteyebilirler. Kampa gitmek istiyorsanız ve yaz aylarının gelmesini bekliyorsanız bilmeniz gerekenler bulunuyor. Yaz kampında şu noktalar hakkında detaylı olarak bilgi edinmelisiniz:

 • Kampın kurulacağı yerin nerede olduğu
 • Kampın kurulduğu yerdeki hava sıcaklık değerleri
 • Geceleri havanın sıcaklık değeri
 • Kıyafet seçimlerini nasıl yapmanız gerektiği
 • Çadır içerisinde kullanılacak uyku tulumu seçimi
 • Termal içlikler

Gibi konularda bilgi edinmek önemlidir. Böylece daha rahat bir kamp yapabilme imkanı elde edebilirsiniz.

Yaz Kampları Nerelerde Yapılır?

Yaz kampları nerelerde yapılır sorusuna birçok farklı açıdan yanıt verilebilir. Bu kamplar genelde ormanların derinliklerinde ya da deniz kenarlarında yapılıyor. Türkiye’de tercih edilebilecek yaz kampı mekanları arasında şunları saymak mümkündür:

 • Kelebekler Vadisi/ Fethiye
 • Karagöl/ Borçka
 • Geyikbayırı/ Antalya
 • Erdek/ Balıkesir
 • Salda Gölü/ Burdur

Gibi son derece güzel kamp alanları mevcuttur. Aynı şekilde eğer yurt dışında bir kamp düşünüyorsanız birçok yaz kampı alanında tatilinizi geçirme şansı bulabilirsiniz.

Kampçıların En Çok Merak Ettiği Cevaplar

Kampçıların en çok merak ettiği cevaplar arasında ilk olarak çadırı nereye kurmaları gerektiği bulunuyor. Çadır kurmak için yer seçimi yaparken titizlikle hareket etmeniz gerekiyor. Rüzgarın yönü, yağış durumu ya da manzara gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kamp çadırınızı konumlandırabilirsiniz.

Bunun yanında merak edilen bir diğer konu kamp malzemeleridir. Kamp malzemeleri genelde standarttır. Doğada yaşamınızı sürdürecek malzemeleri temin etmek için kampçılık ve spor mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kampa gidiyorsanız yanınızda uygun giysiler ve ayakkabılar bulundurmalısınız. Bunların yanında kampta neler yiyebileceğiniz de merak konusudur. Kamp ocakları sayesinde basit ama doyurucu yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kamp Yapmak İçin İzin Gerekir Mi?

Kamp yapmak için gerekir mi sorusuna gerekmez şeklinde yanıt verilebilir. Ancak yine de sizin güvenliğiniz açısından kamp yapacağınız yerin jandarmasına, köy muhtarına bilgi vermek önemlidir. Böylece kamp sırasında olumsuz bir durum olduğunda ve size ulaşılamadığında en azından arama kurtarma çalışmalarına nereden başlanacağını bilmek işleri kolaylaştırır. Her bakımdan nerede kamp yaptığınızı bir yerlere bildirmek sizin açınızdan önemidir.

Kampa Giderken Yiyecek Ne Alınır?

Kampa giderken yiyecek ne alınır sorusuna yanıt vermek kolay değildir. Yemek konusu sizin beslenmenize göre farklılık gösterebilir. Ancak çantanızda her daim mutlaka atıştırmalık olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Bunun yanında doğada ateşte pişecek türden malzemeler alabilirsiniz. Aynı zamanda bıçak, pişirme ocağı ve pişirme kabı da almanız gerekenler arasında yer alıyor.

Yemek konusunda kamp ortamından da yiyecek temin edebilirsiniz. Örneğin balık tutabilirsiniz. Fakat böyle becerileriniz yok ise sizi tok tutacak ancak götürülmesi zor olmayan yiyecekleri yanınıza almalısınız.

Çadır Matı Yerine Ne Kullanılır?

Çadır matı yerine ne kullanılır sorusuna ise şişme çadır yatakları şeklinde yanıt verilebilir. Bu çadır yatakları hem çok fazla yer kaplamıyor hem de şiştiğinde son derece konforlu bir ortam sunuyor. Şişirilmediği zamanlarda kamp çantanızın bir köşesinde rahatlıkla taşımak mümkün oluyor. Aynı zamanda kamp çadırı içerisine sığabilecek boyutlarda olabiliyor. Bu çadırların kişi sayısına göre tek ya da çift kişilik olanları da bulunuyor.

Son derece konforlu olan bu yataklar sayesinde kamp maceranızı daha da iyi standartlarda geçirebilirsiniz. Beklentilere yanıt veren bu kamp ortamları oldukça profesyonel düzeyde kamp olanakları sunmaktadır.

Yaz Kampı İçin Uyku Tulumu Gerekli Mi?

Yaz kampı için uyku tulumu gerekli mi sorusuna evet şeklinde yanıt verilebilir. Yaz aylarında da kamp yaparken yanınıza mutlaka uyku tulumu almanız gerekiyor. Her ne kadar hava sıcaklığı yüksek de olsa ya da çadır içinde de olsanız geceleri doğal ortamlarda hava sıcaklığı düşebiliyor. Bu da gece uykusu sırasında üşümenize neden olabilmektedir. Uyku tulumları mevsimlere göre kullanılmak için özel olarak tasarlanır. Bu nedenle yaz kampı için tercih ettiğiniz uyku tulumunu yazlık olarak seçebilirsiniz. Böylece hem terletmez hem de üşütmez ve konforlu bir kamp yapabilirsiniz.

Uyku Tulumu Yerine Ne Kullanılır?

Uyku tulumu yerine ne kullanılır sorusuna farklı açılardan yanıt verilebilir. Kamp sırasında öncelikle uyku tulumu kullanmak oldukça gereklidir. Bunun yanında eğer bir uyku tulumunuz yok ise gece uykusu sırasında sizi sıcak tutacak türden battaniyenizin olması gerekir. Yaz kamplarında dahi mutlaka battaniye kullanmak ya da uyku tulumu içerisinde uyumak gerekir. Uyurken insan vücudu her daim üşür ve özellikle doğal ortamlarda gece sıcaklıkları çok fazla düşebilir.

Kamp Kaç Gün Yapılır?

Kamp kaç gün yapılır sorusu kişiden kişiye değişebilir. Bazen günlerce süren kamp bazen yalnızca hafta sonu için tercih edilebilir. Kamp yapabilme süresi sizin bu aktiviteye ayırabileceğiniz boş vakte göre farklılık gösterir. Bu nedenle kamp yapmadan önce tüm işlerinizi düzenlenmeli ve kamp için ayrılan sürede yalnızca doğa ile baş başa kalmalısınız.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Afjet Afyonspor 0 0
2. Amed Sportif Faaliyetler 0 0
3. Anagold 24Erzincanspor 0 0
4. Ankaraspor 0 0
5. Arnavutköy Bld. Gençlikspor 0 0
6. Batman Petrolspor 0 0
7. Bayburt Özel İdarespor 0 0
8. Bitexen Düzcespor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Çorum FK 0 0
11. Esenler Erokspor 0 0
12. Eşin Group Nazilli Belediyespor 0 0
13. İnegölspor 0 0
14. Isparta 32 Spor 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Şanlıurfaspor 0 0
17. Sivas Belediyespor 0 0
18. Somaspor 0 0
19. Tarsus İdman Yurdu 0 0
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Günün Anketi Tümü
AK Parti'nin Zonguldak il Başkanı kim olmalı? AK Parti'nin Zonguldak il Başkanı kim olmalı?
Gelişmelerden Haberdar Olun
@