banner3

banner17

Bolu'da Gezilecek Yerler

Kapsamlı Bolu Turu İçin Bolu'da Gezilecek Yerler Listesi İşte adım adım Bolu gezi ve seyahat rehberi
Gezi Rehberi 14.07.2021, 02:11 16.05.2022, 13:45
1710
Bolu'da Gezilecek Yerler

Adım Adım Bolu'da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğa güzellikleri ile kendisine hayran bırakan Bolu ilimiz yerli yabancı turistlerin gözde durak noktaları arasında yer alıyor. İştah açan manzaralarına eşlik eden leziz yemekleri ise bu bölgenin neden en çok ziyaret edilen turistik bölgelerin başında geldiğini açıklar nitelikte. Elbette İstanbul ve Ankara’ya yakın bir noktada olması; kolay ve günübirlik geziler için avantaj sağlaması da göz ardı edilemez. Bolu’da gezilecek yerler dediğimiz zaman listemize hem eşsiz doğa harikaları hem de tarihi müze ve yapılar giriyor.

Dünya genelinde hakim olan Corona virüs salgını, hepimizi evlerimize kapattı. Ancak son dönemlerde salgının etkisini azaltması sonucunda gezi planları da yapılmaya başlandı. Özellikle size yakın yerleri ilk etapta tercih etmeniz daha güvenli olacaktır. Bu yüzden Bolu’da gezilecek yerler, konumu bakımından öne çıkar.

Gelin gezi turunu sizin için daha verimli ve kolay hale getirelim. İlçe İlçe Bolu’da gezilecek yerler ile siz de kendiniz için en uygun rotayı seçebilirsiniz. Tatilinizi planlarken Bolu otelleri, pansiyonlarını da araştırmayı unutmayın. Böylece tatsız sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz. Haydi, gelin Bolu’nun harika doğası içinde ve tarihi müzeleri arasında yeni keşifler yapalım.

Bolu’da gezilecek yerler listemizi sizler için ilçe ilçe düzenledik. Bu sayede gezi rotanızı daha rahat oluşturabilirsiniz. Şehir merkezinden başlayarak sırasıyla; Mengen, Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrısçık, Mudurnu, Seben ve Yeniçağa’yı ziyaret edebilirsiniz.

Ø Şehir Merkezine Yakın Doğal Güzellikler ve Müzeler

Bolu ilimiz baştan sona doğa harikalarının sarıp sarmaladığı; adeta doğa ananın kucağında bir şehirdir. Her mevsim ayrı bir güzellik sergiler. Görenleri kendisine hayran bırakan onlarca gölü ve yaylası ile insanın içinde ferahlamış bir etki bırakır. Bu yüzden özellikle yıl içinde yoğun bir iş temposuna sahip kişilerin uğrak noktası haline geldi. Bize güvenebilirsiniz, Bolu’da gezilecek yerler arasındaki doğa harikaları sizin de stres seviyenizi düşürecek. Elbette gelmişken önemli müze ve alanları da gezmeyi ihmal etmeyin.

1. Bolu Müzesi

Bir şehri tanımak istiyorsanız önce tarihi bölgelerini ve müzelerini ziyaret etmelisiniz. Bu size şehrin tarihini yakından görme fırsatı sunar. 1975 yılında Bolu’da kurulan müze, bölgede yapılan kazılar sonucunda elde edilen arkeolojik buluntuları sergiliyor. Ancak tarihi araştırmalar sonucunda bulunan eserlerin sergilenmesi 1981 yılını buluyor. Müze, Bolu Kültür Merkezi binasında yer alıyor. Toplamda 15.981 farklı eser ziyaretçilere açılmış durumda.

Bolu Müzesi, arkeolojik ve etnografik olarak iki kısımdan meydana gelmekte. Müzenin ön kısmındaki bahçede ziyaretçileri ilk olarak Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi sütunlar karşılıyor. Ziyaret önceci güncellenen giriş saatlerini takip etmenizde yarar var.

2. Bolu Kent Müzesi

Bolu şehrinin önemli bir diğer müzesi ise Bolu Kent Müzesi’dir. Ziyaretinizin ilk gününde gezebileceğiniz müze şehir merkezinde bulunan Kültür Mahallesi’nde yer alır. Müzede şehrin kültürel ve tarihi objeleri sergilenmektedir. Toplamda 25.811 arşiv ve dijital doküman bulunmaktadır.

3. 12 Kasım Deprem Müzesi

Bildiğiniz üzere Bolu, Düzce ve Gölcük; 17 Ağustos 1999 depremi ve sonrasındaki depremlerde en ağır darbeleri alan illerimizdir. Gölcük Depremi’nin hemen ardından Kasım ayında gerçekleşen 7.2 şiddetindeki deprem, Düzce ve Bolu illerinde toplam 710 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Toplumu derinden etkileyen bu deprem ve ölenleri daima hatırlamak için Bolu Belediyesi tarafından ’12 Kasım Deprem Müzesi’ açılmıştır. Müzede deprem sonrası kaydedilen görüntüler ve videolar sergileniyor. Bolu’nun merkezinde yer alan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Bolu Atatürk Orman Parkı

Bolu halkı ve turistler için dinlenme ve eğlence alanı olan Atatürk Orman Parkı, Bolu’da gezilecek yerler arasında baş sıralardadır. Park içerisinde dinlenmek, spor ve piknik yapmak için müsait alanlar mevcut. Haricinde oyun alanları, restoran, kafeterya gibi zaman geçirebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olup şehir merkezinde yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

5. Köroğlu Anıtı

Bolu’da gezilecek yerler arasında özellikle şehir merkezine uğradıysanız Köroğlu Anıtı’nı listenize eklemelisiniz. Bildiğiniz gibi Bolu’nun kültürel değerleri arasında Köroğlu’nun yeri bambaşkadır. Hem halk kıssalarına hem de Türk edebiyatına büyük etkisi olan bu şahsiyeti ölümsüzleştirmek için Uluslararası Köroğlu Parkı’na anıtı dikilmiştir. Anıt kaide ile birlikte toplam 70 metre yüksekliktedir. Kazakistan’da heykeltıraş Murt Mansurov tarafından yapılmıştır. Devasa bronz heykeli şehrin pek çok yerinde görebilirsiniz. Bolu’nun en yüksek tepelerinden birisine yerleştirilmiştir.

6. Akkaş Türbesi

Akkaş Camisi ile yan yana yer alan Akkaş Türbesi içerisinde 18.yüzyılın ileri gelen şeyh ve evliyalarından Şabaniye Tarikatı liderlerinin ve müritlerinin mezarları bulunmaktadır. Manevi anlamda önem verilen Türbe, Semerkant Mahallesi’nde ziyaretçilere açık halde bulunmaktadır.

7. Beşpınarlar Tabiat Parkı

 Yavaş yavaş şehrin tabiat parklarına doğru rotamızı çeviriyoruz. Bolu tabiat parkları içerisinde en kolay ulaşılabilir olanlar arasında Beşpınarlar Tabiat Parkı gelir. Bolu merkezine en yakın tabiat parklarından birisidir. Şehir merkezine yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede.

Özellikle mesire ve kamp alanı olarak kullanılır. Kendi imkanlarınızla piknik ya da kamp yapabileceğiniz parkta aynı zamanda hizmet veren bir restoranda bulunmaktadır.

8. Kökez Tabiatı Koruma Alanı

Devlet tarafından koruma altına alınan Kökez Tabiatı Koruma Alanı, Bolu ekosistemini merak edenler için eşsiz bir kaynak vazifesi görüyor. Toplam 324 hektarlık geniş bir alanı kapsamaktadır. Yaşlı göknar ormanlarının zarar görmemesi için alanda ateş yakmak kesinlikle yasak! Aman bu konuda bilinçli hareket edelim.

Göknar dışında koruma alanında, yabani kiraz, fındık, kayın, gürgen gibi türlerde bulunuyor. Özellikle yabani hayatı keşfetmeyi ve incelemeyi sevenler için muazzam bir atmosfer olduğunu söylemeliyiz. Alanda genellikle yabani hayat gözlemciliği, dağ yürüyüşleri, kamping gibi çeşitli faaliyetler sürdürülüyor. Koruma alanına ulaşmak için Bolu-Seben karayolunun 18. Km’sinden sonra ayrılan orman yolunu takip etmelisiniz.

9. Gölcük Tabiat Parkı ve Gölcük Gölü

Şehir merkezine yaklaşık 17 km mesafede bulunan ve Gölcük Tabiat Parkı içerisinde yer alan Gölcük Gölü, içinizi ferahlatan ve gezinizin tadını çıkartmanızı sağlayacak bölgelerden birisidir. Yapay bir göl olması, size eşsiz manzarasından şüphe ettirmesin. Yeşilin bambaşka tonlarına şahitlik etmek isteyenler için harika bir nokta.

Tabiat parkı içerisinde burada konaklamanız için hazırlanmış bungalov evlerde yer alır. Ayrıca restoren, cafe ve mescit de bulunmaktadır. Kendi imkanlarınızla bu eşsiz doğal güzelliğin içinde unutulmaz bir kamp deneyimi de yapabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Hiç fırsatı kaçırmadan fotoğraf makinenizi kaptığınız gibi buraya gelmelisiniz. Ama fotoğraf çekeceğim diye kendinizi bu eşsiz manzaradan da mahrum bırakmayın. Her mevsim ayrı lezzette güzellikler sunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tabiat parkı giriş ücretleri ise içinde bulunduğumuz salgın dolayısıyla güncellenmiştir. Bolu Belediyesi’nin resmi sayfasından fiyatları takip edebilirsiniz.  

10. Göksu Tabiat Parkı

Bolu tabiat parkı açısından ülkemizin en zengin bölgesidir. Merkeze yakın olması sayesinde sıklıkla ziyaret edilen Göksu Tabiat parkı ise sizlere şahane bir manzara ve tarifi mümkün olmayan bir iç huzuru verir. Bolu merkeze 35 km uzaklıktadır. İçerisinde çocuk oyun alanı, restoran ve bir de mini market var.

Bölgede kamp da yapabilirsiniz. Tabi giriş ücretini ödediğiniz müddetçe. Dilerseniz tesissin içerisinde konaklamak için bungalov evler de bulunuyor. Çocuklu aileler için daha uygun olduğu söylenebilir. Yüksek rakımda olması dolayısıyla gündüz sıcaklığına aldanıp gecenin de aynı olacağını sanmayın; çünkü geceleri gerçekten soğuk olabiliyor. Ama yine de bu harika atmosferde zaman geçirmeye değer. Battaniyenize sarılıp gece yıldızları seyredebilirsiniz.

11. Karacasu Kaplıcaları

Her gezinin amacı başkadır. Ama Bolu’da gezilecek yerler dediğimiz zaman aklımıza çoğunlukla fiziksel ve ruhsal dinlenmeyi mümkün kılan doğa güzellikleri gelir. İşte Bolu’nun en önemli kaynakları arasında tabiat parkları ile birlikte kaplıcaları gelmektedir.

Bolu merkezine yakın olması dolayısıyla ziyaretçisi de hayli çoktur. Bu doğal şifa kaynağı, şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Her mevsim kendi aracınızla ya da şehiriçi ulaşımıyla bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Bölgede bulunan termal tesis, hem günübirlik hem de konaklamalı hizmet vermektedir. Bu şifalı suları ziyaret etmeden yolunuza devam etmeyin deriz.

12. At Yaylası

Şehri ziyaret etmek için kısa süresi olanların gözde mekanı, At Yaylası’dır. Yayla şehir merkezine 10 km mesafede olup, bölgenin en sevilen alanlarından birisidir. Bolu’nun doğal güzellikleri içinde arazide özgürce dolaşan yılkı atları dolayısıyla ayrı bir değere sahiptir. İsmini de zaten bu atlardan almıştır. Manzaranıza kiraz ağaçları eşlik eder. Eğer tatil planınızı hasat dönemine göre planlarsanız, dalından kiraz yerken yılkı atlarını seyredebilirsiniz. Hem romantik hem de huzur veren bir gezi sizi bekliyor.

13. Sarıalan Yaylaları

Bolu merkeze yakın bir diğer yayla Sarılalan Yaylaları’dır. Merkeze 20 km mesafededir. 14 ayrı yaylanın birleşiminden oluşur. Özellikle hafta sonları piknik sevenler ve doğa tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Biraz daha huzur dolu ve sakin bir ortam yakalamak istiyorsanız hafta içi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Saraycık Yaylası’nın içerisinde bulunan minik göletten balık tutma imkanınızda bulunmakta. Burada konaklamak isterseniz beş ayrı otel tesisi vardır. Öncesinde rezervasyon işlemlerinizi mutlaka yaptırmalısınız.

14. Aladağ Yaylaları

Bolu merkeze yaklaşık 25 km uzaklıktaki Aladağ Yaylaları, orman alanlarının arasında dağ yamacında ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan eşsiz bir doğa harikasıdır. Aladağ İzcilik Kampı ve Göleti ile bu bölgeye gelenler farklı faaliyetlerle uğraşabilirler. Piknik ve kamp için tercih edilen bir bölgedir. Hem yaz hem de kış mevsiminde ziyaretçileri için eşsiz bir manzaraya karşı tatil yapma imkanı sunar.

15. Akkaya Travertenleri

Bolu’nun en değerli doğal güzellikleri arasında Akkaya Travertenleri de listemizde yerini alıyor. Bolu merkeze 10 km uzaklıktaki alan, Türkiye’nin en önemli travertenleri arasında yer alıyor. Doğal bir oluşum olan travertenler hem manzarası hem de şifa kaynağı olması dolayısıyla ziyaretçilerine açıktır. Yeşilin her tonunun hakim olduğu bir ormanla çevrili olan Akkaya Travertenlerine giderek tatilinizin tadını çıkartırken yıl boyunca yorulmuş bedeninizi de bu şifalı sularda dinlendirebilirsiniz.

Ø MENGEN

Bolu’da hatta tüm Türkiye’de dillere destan yemekleri ve bu yemeklerin müthiş aşçılarının yetiştiği Mengen! Bu bölge yemekleri ile olduğu kadar doğal güzellikleriyle de turistlerin gözdeleri arasında yer alıyor. Özellikle Yedigöller Milli Parkı’na olan yakınlığı sayesinde her yıl pek çok kişiye kucak açmakta.

1. Yedigöller Milli Parkı

Dillere destan güzelliği ile Bolu’da gezilecek yerler listenizin başında Yedigöller Tabiat Parkı’na mutlaka yer verin. Hatta bu eşsiz güzellikteki tabiat parkına yılın farklı zamanlarında ziyaretler yaparak kendiniz için stresten arınma gezi turu bile düzenleyebilirsiniz.

Park şehir merkezine 42 km mesafede. İsminden de anlayacağınız üzere tabiat parkının içerisinde büyüklü küçüklü 7 adet göl mevcut. Elbette her biri diğerinden muazzam manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bu göller;

  • Büyükgöl
  • Küçükgöl
  • Deringöl
  • Nazlıgöl
  • Seringöl
  • İncegöl
  • Sazlıgöl

Göl cenneti diyebileceğimiz bölge, hem bitki hem de hayvan çeşitliliği bakımından son derece zengin. Özellikle sonbahar mevsiminde ortaya çıkan büyüleyici renkleri ile ziyaretçi sayısını arttırıyor. Kış mevsiminde ise huzur ve dinlenme mekanı olarak gözde tatil bölgeleri arasında. Milli parkta sosyal ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler bulunmakta. Ayrıca konaklama için bungalov evleri, karavan ya da çadırı tercih edebilirsiniz. Bölge günübirlik gezi yapanlar için de unutulmaz bir piknik ya da doğa yürüyüşü imkanı sunuyor.

2. Mengen Yaylaları

Bu bölge Bolu merkeze ortalama 1 saat mesafededir. Bünyesinde 10 yakın yayla barındırır. Doğanın ortasında ve huzur içinde bir gezi planlıyorsanız Mengen Yaylaları tam size göre. Yemyeşil düzlükler içerisinde doğal yaşamın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Bölgede en çok ziyaret edilen yaylalar ise Sırıklı ve Ağalar Yaylalarıdır. Buraya gelmişken lezzetli yöresel yemekleri tatmayı sakın ola ihmal etmeyin.

Ø DÖRTDİVAN

Kartalkaya Kayak Merkezi

Dörtdivan İlçesinin batı kesiminde yer alan Köroğlu Dağları üzerine konumlandırılan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’da gezilecek yerler arasında en fazla bilinenidir. Dört bir yanı doğal güzelliklerle sarılı olan Bolu’da bulunan kayak merkezi kış turizminde önemli bir etki sağlar.

Alp disiplini kayak için uygun olan tesis, çam ormanlarının arasında yer alır. Aralık ve Şubat aylarında aktif olarak kayak yapabilirsiniz. Özellikle bu tarihlerde tesis hafta sonları turistlerin akınına uğruyor. Şehir merkezine yaklaşık 38 km mesafededir. Ankara ve İstanbul’a yakın olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilir. Toplam 13 kayak pisti olan tesiste ziyaretçileri için çok sayıda konaklama seçeneği, restoran ve cafe bulunur.

Ø GEREDE

1. Esentepe Kayak Merkezi

Gerede İlçesine bağlı bulunan Esentepe Kayak Merkezi, Bolu’da gezilebilecek yerler arasında kış gezileri için uğrak noktalar arasındadır. Arkut Dağı üzerinde yer alan kayak merkezi, kış sezonunda hem Bolu için hem de Türkiye için kış turizmini canlandırıcı etkiye sahip. Üstelik kış aylarında kayak yapabildiğiniz bölgede yazın da çim kayağı gibi eğlenceli aktiviteler sürdürülmekte. Yani sadece kış mevsiminde turist çeken bir bölge değil. Günübirlik ziyaret edebildiğiniz tesiste ayrıca konaklamak isteyenler için çeşitli olanaklar bulunmaktadır.

arkut dagı kayak merkezi  gerede

2. Gerede Yaylaları

Bolu’nun bir başka güzelliği ile karşınızdayız. Gerede Yaylaları içerisinde büyük-küçük birçok yayla yer alır. Doğal güzellikleri ile her sene binlerce turisti ağırlar bu bölge. Kendi imkanlarınızla ulaşabileceğiniz bölgede piknik ya da kamp yapabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzak ve doğa ile iç içe harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kış aylarında ulaşım konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden Gerede’yi ziyaret etmek için daha çok bahar ve yaz aylarını tavsiye ederiz.

3. Gerede Asar Kalesi

asar kalesi gerede

Gerede’nin en yüksek noktasında konumlandırılan Gerede Asar Kalesi, kayalık bir bölgededir. Kale Bizans döneminden kalması dolayısıyla tarihi bir değere sahiptir. Özellikle tarihi yapılara merakınız varsa bu yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

4. Gerede Keçi Kalesi

keçi kalesi gerede

Gerede’de bulunan bir diğer tarihi yapı ise Gerede Keçi Kalesi’dir. Bolu’nun tarihi yapıları arasında dikkat çeker. Tarihin ve zamanın yıpratıcı etkilerinden nasibini alan yapı bugüne kadar ulaşabilmiş. Yapılan araştırmalar sonucunda tam tarihi tespit edilemese de Bithynialılar zamanından kaldığı düşünülüyor.

M.Ö. 3. yüzyılda inşa edilen kale, bölgenin hakim bir noktasında. Özellikle savaş zamanında bölge halkının ve hayvanların bu kaleye sığındığı tahmin ediliyor. İsmini ise Keçilerin boynuzlarına yakılan mumlardan almıştır. Rivayete göre bu keçileri gören düşmanlar, kaleyi kuşatmaktan vazgeçmişlerdir. Günümüzde kaleye dair anlatılagelen pek çok hikaye var.

1993 yılında restore edilen tarihi yapı, yüksek konumu nedeniyle ziyaretçilerine harika bir manzara sunuyor. Günümüzde bakımı ihmal edilmesi ise tepki çekmektedir. Umuyoruz ki, Gerede Keçi Kalesi daha fazla yıpranmadan gerekli turizm çalışmaları ile aktif bir turizm noktası haline getirilir.

Ø GÖYNÜK

Bolu’nun küçük bir ilçesi olmasına karşın Göynük, şehir için önemli mimari yapılara ev sahipliği yapıyor.

1. Göynük Zafer Kulesi

Zafer Kulesi / Göynük

Zafer Kulesi, Bolu’da gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen mimari yapıdır. İlçeye hakim bir noktaya konumlandırılan Zafer Kulesi, 3 kattan meydana gelir. Milli Mücadele döneminde zamanın Kaymakamı Hurşit Bey’in isteği üzerine 1923’de yaptırılmıştır. Kule, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında şehit düşen askerler için bir anıt vazifesi görür. Ahşap olması dolayısıyla dış etkenlere karşı daha dayanıksızdır. Bu yüzden 1960 senesinde restore edilmiştir. Yolunuz Göynük’e düşerse bu yapıyı ziyaret etmeden yolunuza devam etmeyin.

2. Göynük Evleri

Mimari yapılara merakınız varsa Bolu’da gezilecek yerler listenize mutlaka Göynük Evlerini de eklemelisiniz. 20.yüzyılın başlarında inşa edilen bu evler, hem görünümleri hem de tarihi değerleri bakımından turistlerin ilgisini çekiyor.

Kentsel sit alanı olarak ilan edilen evler, koruma altına alınmış durumda. Evler, sergiledikleri karakteristik görünümleri ile dikkati çekerken burada kültürel değerlerin hale yaşatılması için çeşitli faaliyetler sürdürülüyor. Göynük’ün ‘Sakin Şehir’ olarak ilan edilmesi ile ziyaretçi sayısı da giderek artmıştır. Siz de huzur bulmak ve şehrin kalabalığından kurtulmak için bu şehirde kafanızı dinleyebilirsiniz.

3. Akşemseddin Türbesi

Doğa güzellikleri yanı sıra Bolu inanç turizmi bakımından da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Tarihin en önemli ve bilinen şahsiyetlerinden Akşemseddin, 1459 senesinde vefat ettiğinde Bolu’ya defnedilmiş. Fatih Sultan Mehmet’in akıl hocası ve aynı zamanda Hacı Bayram Veli’nin öğrencisi olan Akşemseddin, öldükten sonra Fatih bu türbenin yapını emretmiştir. Türbe 1464 senesinde tamamlanmıştır. Bolu geziniz sırasında bu büyük kişinin türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

4. Çubuklu Gölü

çubuklu gölü / Göynük

Bolu gölleri arasındaki Çubuklu Gölü, 1150 metre rakımda bulunur. Heyelan set gölü olması dolayısıyla doğanın içinde eşsiz manzaralara sahip bir noktadır. Bolu-Göynük yolu üzerinde yer alan gölü tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Gölün etrafında yer alan çeşitli büyüklükteki değirmenler ise size eşsiz fotoğraflar çekme olanağı sağlar.

5. Sünnet Gölü

Sünnet Gölü / Göynük

Mazinin ve yeşilin en güzel halini yansıtan Sünnet Gölü, Bolu’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken noktalardan birisidir. Gezinize başka başka adresleri eklemek istiyorsanız, Bolu’ya gelmişken Sünnet Gölü’ne uğramadan geçmeyin.

6. Çatak Kaplıcası

Himmetoğlu Köyünde yer alan Çatak Kaplıcası, Bolu’da gezilecek yerler listenizde hem bir şifa kaynağı olarak hem de tarihi bir değeri bulunması bakımından mutlaka bulunmalıdır. Tarihi bilgilere göre bölgedeki kaplıcalar Roma döneminden beri aktif olarak kullanılmaktadır. Çatak Kaplıcası Tesisi günümüzde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 32 derecelik kaplıca suyu fiziksel olarak dinlenmeniz için harika bir olanak. Bölgede aynı zamanda birden fazla tesis olması da seçeneklerinizi arttırıyor.

7. Göynük Yaylaları

1500 metrelik rakımlara sahip yaylaları ile Göynük yaylaları, Bolu’nun doğa harikaları arasındadır. Özellikle Çubuk ve Karacabey Yaylaları her sene çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Bölge halkı bahar ve yaz aylarında bölgede hayvancılıkla uğraşırken turistler bu bölgede dağ yürüyüşü, piknik ya da kamp yapabilirler.

Ø KIBRISÇIK

1. Kıbrısçık Yaylaları

Kıbrısçık Yaylaları, Köroğlu Dağlarında yer alan Bolu’da gezilebilecek yerler arasında bol oksijene sahip, eşsiz bir doğa güzelliğidir. Özellikle Belen ve Karaköy Yaylaları, her sene çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açar. Yaylalar 1825 metre rakıma kadar çıkmaktadır. Şahsi arabanızla burada şehirden uzakta ve doğayla iç içe unutulmaz bir zaman geçirebilirsiniz.

2. Karagöl Tabiat Parkı

Kıbrısçık İlçesinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı, Bolu’da gezilecek yerler listenizde yer verebileceğiniz doğal güzelliklerdendir. Şehir merkezine 62 km uzaklıktadır. Derin bir göl olmasının yanı sıra etrafını çevreleyen yemyeşil ormanlarla adeta bir kartpostaldan fırlamış izlenimi veriyor. Günübirlik bir ziyaret yapabilir ya da bölgede kamp kurabilirsiniz. Aynı zamanda tabiat parkında bulunan bungalov evlerden birisini de kiralayabilirsiniz. Kalabalıktan uzak ve sakin bir gezi hayal edenler için ideal rotalar arasında diyebiliriz.

3. Köroğlu Şelalesi

Bolu’nun Kıbrısçık ilçesine bağlı olan Köroğlu Şelalesi, Dörtdivan Kartalkaya yolu üzerindedir. Eşsiz bir doğa harikası olmasının yanı sıra yılın tüm zamanlarında eşsiz bir görünüme bürünen harika bir bölgedir. Köroğlu Turizm Alanı’na ayrılan ormanlık alanda bulunur. Kış aylarında yoğun yağış nedeniyle ulaşım mümkün değildir. Diğer mevsimlerde ise arazi tipi araçla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ø MUDURNU

1. Abant Gölü ve Tabiat Parkı

Bolu’da gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazı Abant Tabiat Parkı ve Abant Gölü’dür. Hatta eğer çevre illerde yaşıyorsanız şehrin stresinden bunaldığınız zaman parka, günübirlik turlar yapabilirsiniz.

Bu doğa harikası şehrin merkezine 34 km mesafededir. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından her sene yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Zengin ekosistemi ve her mevsimde ayrı bir güzellik sergilemesi bakımından şahane bir gezi noktasıdır.

Abant Dağları’nın üzerinde yer alan tabiat parkı, doğal gölüyle ziyaretçilerini adeta büyüler. Bu bölgede piknik, yürüyüş, kamp, bisiklet gezisi yapabilirsiniz. Doğanın göbeğinde yer alan bölgede sakin ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Gölün etrafında restoran ve cafe işletmeleri bulunmaktadır.

Gölün etrafı ve tabiat parkının tamamı yılın tüm zamanlarında eşsiz güzellikler sergiler. Her mevsim ayrı bir zarafetle ziyaretçilerine kucak açar. Yaya, kampçılar, karavan ve özel araçlar için parkın girişinde farklı ücretlendirmeler yapılmaktadır. Rotanızı bu tarafa kırmadan önce fiyatlar hakkında Bolu Belediyesinin internet sitesinde bilgi edinebilirsiniz.

2. Sülüklü Göl

Tavşansuyu Köyü’nde yer alan Sülüklü Göl, yeşil ormanların arasında harika bir manzaraya sahiptir. Özellikle günübirlik ziyaretlerinize yol üstünde uğrayabilirsiniz. Deprem sonucu oluşan çöküntü ile oluşan göl, etrafında şahane bir tabi yaşam oluşturmuştur. Buraya kadar gelmişken köyün içerisinde yer alan şelaleyi de ziyaret edebilirsiniz.

3. Karamurat Gölü

Etrafı dağlarla ve yemyeşil ormanlarla çevreli olan Karamurat Gölü eğer yolunuz Mudurnu ilçesine uğrarsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken doğal güzelliklerdendir. Sit alanı olarak koruma altına alınan Karamurat Gölü, doğa ananın bağrında insanlara huzur bulma fırsatı sunar. Bolu’da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmamanız gereken noktalardan birisi olduğunu belirtmeliyiz.

4. Babas Kaplıcası

Bolu’nun ünlü kaplıcaları arasında Babas Kaplıcaları ayrı bir üne sahiptir. Gürçam Köyü sınırlarında bulunan tesis, Mudurnu’dan 5 km uzaklıktadır. Kaplıcanın su sıcaklığı 40 derece civarındadır. Tesise günübirlik ya da konaklamalı olarak uğrayabilirsiniz.

5. Sarot Kaplıcası

Taşkesti beldesinin muhtarlığı tarafından işletilen Sarot Kaplıcası, 1500 yıl öncesinden bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Su sıcaklığı 66 derecedir. Termal kaplıcada 2012 yılından itibaren farklı tesisler hizmete açılmıştır. Bolu’ya uğramışken kaplıcalarını ziyaret ettim demeden dönmeyin.

6. Mudurnu Yaylaları

Bolu’nun neredeyse her ilçesinde eşsiz güzelliklere sahip yaylalar bulunur. Mudurnu Yaylaları da bu eşsiz güzelliklerdendir. Mudurnu Yaylaları arasında en çok ziyaretçi çekenleri ise Pürenli ve Balıklı Yaylaları olarak belirtebiliriz. Bölgeye günübirlik bir gezi yaparak piknik eşliğinde doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Eğer bu doyum olmaz manzara eşliğinde biraz daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız unutulmaz bir kamp yapmanızda mümkün.

7. Mudurnu Evleri

Mudurnu, Bolu merkezden 52 km uzaklıktadır. Bu bölgeyi değerli ve özel kılan ise tarihi Mudurnu Evleridir. Birkaç yüzyıl önceye dayanan bu yapılar Safranbolu evlerinin mimarisini andırır. Osmanlı Kent mimarisinin hal ayakta kalan parçaları olarak günümüzde kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2014 senesinde girerek turistik değerini arttırmıştır. Bölgeyi ziyaret edeceğiniz takdirde mutlaka Keyvanlar ve Armutçular Konaklarını ziyaret etmelisiniz. Günübirlik bir gezi yapabilirsiniz. Ancak bu konaklarda yatılı olarak konaklama fırsatını kaçırmamak için burada birkaç gün konaklayabilirsiniz. Bolu’da gezilecek yerler arasında Mudurnu Evlerini ihmal etmemenizi öneririz. Bu tarihi sokaklarda siz de yüzyıllar öncesinin ayak izlerini takip edebilirsiniz.

8. Yıldırım Bayezid Cami  

Bolu’nun tarihi yapıları arasında Yıldırım Bayezid Cami özellikle dikkat çeker. Caminin inşası 1381 yılına dayanıyor. Yıldırım Bayezid’in emriyle inşa edilen yapının külliyesi günümüzde ne yazık ki varlığını koruyamamış. Turistlerin en çok ilgi gösterdikleri bölüm ise caminin iç kısmında yer alan motifler ve işlemelerdir.

Caminin en önemli özelliği ise deprem sonrası camide kayma olup olmadığını anlamak için mihraptaki denge sütunlarının kullanılmasıdır. Özellikle deprem bölgesinde yer alması dolayısıyla oldukça işlevsel ve inşa zamanına göre devrinin ötesinde harika bir yapıdır. Bu yüzden ‘akıllık cami’ olarak adlandırılır. Eğer tarihi yapılara bir merakınız varsa Bolu gezinizde rotanızı Mudurnu’ya çevirmelisiniz.

Ø SEBEN

1. Seben Gölü

seben gölü gezilecek yerler

Bolu’da gezilecek yerler için daha araştırma aşamasındaysanız listenize mutlaka şehrin en büyük ve güzel göllerinden olan Seben Gölü’nü de eklemelisiniz. Şehir merkezine 32 km uzaklıktadır. 2006 yılında yapay olarak oluşturulan göl, Abant Gölü’nden 7 kat büyüktür. Alanda bu muazzam doğa güzelliklerinin keyfine sürerken piknik, yürüyüş ya da kamp yapabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Seben Mağaralarını da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

2. Seben Kaya Evleri 

Frigyalılar döneminden kalan Seben Kaya Evleri’ni Bolu’da gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle tercih ettiği mekanlarından başında gelmesiyle Bolu’nun turizmine de büyük katıklısı oluyor. Hem doğal bir güzellik hem de tarihi bir atmosfere sahip olan bölgede, günübirlik turlar yapabilirsiniz.

3. Pavlu Kaplıcası

Bolu, insanoğlu ile doğanın bir arada yaşadığı harika şehirlerden birisidir. Özellikle doğal kaynakların bolluğu ile dikkat çeker. Seben’deki Kesenözü Köyü’nde yer alan Pavlu Kaplıcası da bu doğal kaynaklar arasındadır. Özellikle Bolu’da gezilecek yerler listenizde muhakkak bir kaplıcaya yer vermelisiniz.

Bölgede 14 km uzunlukta bir tesis bulunuyor. Kaplıcanın su sıcaklığı ise ortama 78 derece civarında. Özellikle mide, solunum ve romatizma rahatsızlığı çeken kişilere sıklıkla öneriliyor, Pavlu kaplıcası. Tesise günübirlik ziyaret yapabileceğiniz gibi burada bulunan konaklama imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

4. Kızık Yaylası

Bolu-Seben yolu üzerinde bulunan Kızık Yaylası, Bolu merkeze 25 km uzaklıktadır. Burayı yatılı olarak ziyaret edeceğiniz takdirde ahşam mimarinin eşsiz tasarımları ile de tanışmış olursunuz. El değmemiş doğanın verdiği huzur ve müthiş manzaranın keyfini dürmek için bu oksijeni bol yaylayı ziyaret edebilirsiniz.

5. Seben Yaylaları

Şehir merkezine 55 km uzaklıktaki Seben Yaylaları, Seben Gölü’nün etrafına çevreler. 1400 metrelik rakıma sahiptir. Oksijeni bol, manzarası muazzam olan bu bölge her sene pek çok turisti ağırlamaktadır. Aynı zamanda bölgede çok sayıda tesis de bulunur. Ailecek tatil yapmak için en ideal bölgeler arasındadır.

Ø YENİÇAĞA

Yeniçağa Gölü

Bolu’da gezilecek yerler listemizde son olarak Yeniçağa Gölü’ne yer veriyoruz. Çanak Gölü olarak da adlandırılan göl, Ankara-Bolu otoyolu üzerinde yer alıyor. Gölde balık tutabilir ya da piknik yapabilirsiniz. Özellikle şahsi arabası ya da karavanı ile seyahat eden kişiler için doğanın nadide bir parçası olarak size tatilinizde huzur ve bol oksijen verebilecek bir nokta.

Yeniçağa Gölü’nün en güzel taraflarında biri ise yüzlerce çeşit kuş ve balık türüne ev sahipliği yapmasıdır. Yabani hayatı ve doğayı yakından gözlemlemek için fırsat kollayanların tercihi olabilir. Bölgede bir de kuş gözlem kulesinin olduğunu da eklemeliyiz. Bu sayede gölün çevresindeki vahşi ve muazzam yaşamı gözlemleyebilirsiniz. Fotoğrafınızı da kaptığınız gibi ilk tatilinizde kesinlikle uğramanız gereken doğal alanların başında geliyor.

Bolu’da gezilecek yerler saymakla bitmese de sizin için en değerli ve önemli noktalara listemizde yer verdik. Özellikle Bolu çevresi illerde yaşayanlar için bu doğal güzelliklerin cenneti size kapılarını daima açıyor. Bir hafta sonu çantanızı kaptığınız gibi siz de şehrin gürültüsünden uzak, bol oksijenli ve unutulmaz manzaralı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca şehir doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi mekana da ev sahipliği yapıyor. Haydi, o zaman şimdiden tatil planı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bolu'nun en popüler turist noktaları hakkında konum linklerini de içeren detaylı yazıya Enuygun.com seyahat uzmanlarının hazırladığı Bolu'da gezilecek yerler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Afjet Afyonspor 0 0
2. Amed Sportif Faaliyetler 0 0
3. Anagold 24Erzincanspor 0 0
4. Ankaraspor 0 0
5. Arnavutköy Bld. Gençlikspor 0 0
6. Batman Petrolspor 0 0
7. Bayburt Özel İdarespor 0 0
8. Bitexen Düzcespor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Çorum FK 0 0
11. Esenler Erokspor 0 0
12. Eşin Group Nazilli Belediyespor 0 0
13. İnegölspor 0 0
14. Isparta 32 Spor 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Şanlıurfaspor 0 0
17. Sivas Belediyespor 0 0
18. Somaspor 0 0
19. Tarsus İdman Yurdu 0 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Alanyaspor 2 4
4. Beşiktaş 2 4
5. Gaziantep FK 2 4
6. Başakşehir 2 4
7. Giresunspor 2 3
8. Antalyaspor 2 3
9. Galatasaray 2 3
10. Kayserispor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Bandırmaspor 0 0
13. Erzurumspor 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Günün Anketi Tümü
AK Parti'nin Zonguldak il Başkanı kim olmalı? AK Parti'nin Zonguldak il Başkanı kim olmalı?
Gelişmelerden Haberdar Olun
@