banner3

banner17

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Zoom Nasıl İndirilir?, Zoom’ da Kamera ve Mikrofon Ayarlarını Nasıl Yaparım? , Zoom Bağlantılarına Nasıl Katılabilirim, Oluşturabilirim ? zoom nasıl kullanılır

EĞİTİM 22.11.2020, 19:47
252
Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Zoom Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Korona virüs tüm dünyayı kendine esir ederek neredeyse bir senedir tüm yüz yüze eğitim kurumlarının durmasına sebep oldu. Çareyi uzaktan eğitimde bulan yetkililer Türkiye’de ki sunucuların yetmemesi dahilinde Zoom uygulamasını kullanmayı uygun gördü. Zoom indirmek için kendi orijinal sitesini ziyaret etmelisiniz. Yapmanız gereken adımlar sırası ile;

 • https://zoom.us/download sitesine gidip Zoom Client for Meetings adlı dosyayı indirmek.
 • Daha sonra indirdiğiniz dosyanın üzerine iki kez tıklayarak çalıştırın.
 • Dosya kurulumu bittikten sonra kolayca Zoom üzerinden derslerinize katılabilirsiniz.

Zoom kullanımının bazı eksi yanları vardır. Eğer siz ayarlamazsanız uygulama açılır açılmaz hem kameranızı hem de mikrofonunuz açık şekilde sizi derse bağlar. İlk açılma ekranında ise sizlere ses çıkışının nasıl kullanacağı hakkında bir soru yöneltir. Bu soru toplantıyı başlatan kullanıcının sesini duyarken sizlerin sesinin gidip gitmemesiyle alakalı bir sorudur. Siz Join with Computer Audio seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Bu sayede sadece öğretmenizin sesinizi ve konuşan arkadaşlarınızın sesini duyabilirsiniz. Ola ki derse katıldığınızda hem kameranızın hem de mikrofonunuzun açık olduğunu fark ettiniz. Sol alt kısımdaki kamera ve mikrofon ikonlarına tıklayarak hem sesinizi hem de görüntünüzü kapayabilirsiniz.

Zoom’ da Kamera ve Mikrofon Ayarlarını Nasıl Yaparım?

Zoom üzerinden birçok kamera ve mikrofon ayarı yapabilirsiniz. Her derse girdiğinizde kameranın açılmaması için ve yukarıda belirttiğimiz soru ile karşılaşmamak için yapmanız gereken adımlar;

 • Zoom uygulamasını çalıştırın ve sağ üstte profil fotoğrafınızın altındaki ‘Setting(Ayarlar)’ kısmına tıklayın.
 • Açılan panelin sol kısmından önce Video ayarlarına tıklayın.
 • Doğru açıdan görünebilmek için ‘Miror my video’ seçeneğini işaretleyin,
 • Daha sonra ‘Turn off my video when joining meeting’ seçeneğini işaretleyin, bu seçenek siz derse girdiğinizde otomatik olarak kameranız kapalı şekilde katılacak.
 • Sonrasında Audio seçeneklerine geçin ve ‘ Automatically join audio by computer when joining a meetin’ seçeneğini işaretleyin bu seçenek ile birlikte artık derslere katıldığınızda sizlere yöneltilen ses sorusu yönetilmeyecektir.
 • Mute my microphone when joining a meeting’ seçeneğini de işaretleyin bu sayede derslere girerken mikrofonunuzu kapatmak zorunda kalmazsınız.
 • Daha eğlenceli bir görüntü oluşturmak için bulunduğunuz alanın arkaplanını değiştirmek isterseniz Background&Filters ayarlarına tıklayın ve dilediğiniz arka plan için Virtual Background kısmından seçin ve indirmek için bırakın.
 • Farklı aksesuarlar ve eğlenceli görüntüler içinse Video Filter kısmından istediğiniz karakterleri seçebilirsiniz. 

Ayarlarınızı bu şekilde kullanmak sizler için daha avantajlı olacaktır. Derse girdiğiniz kamera ve mikrofonunuz kapalı başlasa da dilediğinizde sol alttaki ikonlara tıklayarak açabilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek kazalarında önüne geçersiniz.

Zoom Bağlantılarına Nasıl Katılabilirim, Oluşturabilirim?

Zoom bağlantılarına katılmak için;

 • Bağlantıyı başlatan kişi sizlere davet linki yolladıysa sadece linke tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer bir bağlantı linki yok ise toplantı ID’si ve şifresi ile de toplantıya katılabilirsiniz. Bunun için Zoom uygulamasını çalıştırın, Join seçeneğine tıklayın, karşınıza çıkan boşluğa toplantıyı oluşturan kişinin göndermiş olduğu ID’yi girin. Bu işlemden sonra yine toplantıyı oluşturan kişinin verdiği şifreyi girebilirsiniz. Böylece toplantıya dahil olabilirsiniz.

Zoom’da toplantı oluşturabilmek için;

 • Uygulamayı çalıştırdıktan sonra New Meeting seçeneğine tıklayın ve toplantıyı başlatın,
 • Toplantınıza katılmasını istediğiniz kişilere davet yollamak için sağdaki Participants panelinin en aşağısındaki Invite seçeneğine tıklayın.
 • Copy Link diyerek kopyaladığınız linki CTRL+V yardımı ile paylaşmak istediğiniz alana yapıştırın.
 • Link, ID ve şifreyi paylaşmak istiyorsanız Copy Invatition seçeneğine tıklayıp kopyalayıp. Daha sonra paylaşmak istediğiniz alana yapıştırın.
 • Davet ettiğiniz kişileri teker teker onaylamak istemiyorsanız, Participants panelinin en aşağısındaki ‘…’ a tıklayıp ‘Enable Waiting Room’ seçeneğini iptal edin. Bu sayede kullanıcılar onayınızı beklemek zorunda kalmaz.
Yorumlar (0)