banner3

banner17

2021 Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Yardım Parasının Alınması Amacıyla Öncelikli Olarak Başvuru Yapılması Gerekir. 2021 doğum yardım parası ne kadar Doğum Parası Nasıl Alınır?
Edevlet Bilgileri 24.05.2021, 01:12 29.05.2021, 19:16
18
2021 Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

2021 Çocuk Yardım Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Yeni doğan çocuk parasının alınması amacıyla öncelikli olarak başvuru yapılması gerekir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile hazırlanmış olan bir dilekçe doldurulduktan sonra bu dilekçe ile beraber annenin kendisi eğer ki kendisi başvuramaz ise eşi ya da yakınları başvurabilir. İlde ikamet eden ve çalışmayan anneler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ya da sosyal hizmetler bürosuna başvuru işlemlerini gerçekleştirerek çocuk parası talebinde bulunabilir.

Canlı doğum gerçekleştikten sonra çocuk, ilgili nüfus kontrolü kimlik paylaşım sistemine kayıt olur ve daha sonrasında ise doğum yardımı başvurusu formu doldurulup imzalanır ve çocuk doğum yardımı açısından artık taahhütlü bir şekilde mektup ya da eşya ile şahsen başvuru yapılabilir

Doğum Yardımından Faydalanmak Amacıyla Hangi Koşulların Yerine Getirilmesi Gerekir?

Dünyaya yeni gelmiş çocuk yardımından yararlanmak amacıyla yerine getirilmesi gereken hususların tamamı aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır;

  • Doğum gerçekleştirilen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmaları gerekir,
  • Doğurganlık yardımlarından faydalanabilmek amacıyla kişinin şahsen başvuru işlemlerini yerine getirmesi gerekir,
  • Ebelik hizmetleri, 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren dünyaya gelen bebekleri kapsar. Bu tarihten önce doğan bebekler analık parası alamazlar.

Kimler Yeni Doğan Çocuk Parası Alabilir?

Doğum desteklerinden faydalanabilecek vatandaşlar açısından herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan bütün anneler, bu destek açısından başvuru işlemlerini yerine getirebilir. Bununla beraber aynı zamanda doğum yardımından faydalanmak amacıyla dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bunlar genel itibariyle;

  • Annenin çocuk yardımından faydalanabilmesi amacıyla öncelikli olarak başvuru işlemlerini yerine getirmesi gerekir, başvuru işlemleri gerçekleştirilemezse ödeme alınamaz.
  • Ölü bir şekilde dünyaya gelen bebek açısından çocuk parası yardımı yapılamaz.
  • Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olan anneler bu tip desteklerden faydalanabilir.
  • Memur anne ile memur ve çalışmayan eşlerin SSK ya da BAĞ-KUR'a tabi olan bütün vatandaşlar bu hakka sahiptir.
  • Yeni doğan çocuk parası alabilmek amacıyla bu hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Doğum Parası Desteği Ne Kadardır?

Dünyaya yeni gelmiş çocuk parasının miktarı çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. İlk çocuk açısından ödenen miktar 300 TL iken, ikinci çocuk açısından ödenen miktar 400 TL olmaktadır. Üç ya da daha fazla çocuk için ise 600 TL ödenir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi? Halil Posbıyık Ak Parti'ye geçsin mi geçmesin mi?
19°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Gelişmelerden Haberdar Olun
@